Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana sayfa HABERLER İLKAV’da Siyer yarışması, konferans ve ödül töreni düzenlendi

İLKAV’da Siyer yarışması, konferans ve ödül töreni düzenlendi

by İlkav Editor
309 👁
A+A-
Reset
İLKAV’da Siyer yarışması, konferans ve ödül töreni düzenlendi
İLKAV eğitim faaliyetleri kapsamında daha önce duyurusu yapılan Prof. Dr. Celalettin Vatandaş’ın “Hz. Muhammed’in Hayatı” isimli siyer kitabı üzerinden Cumartesi günü ödüllü bilgi yarışması düzenlendi. Yarışmaya 15-25 yaş aralığındaki kız-erkek tüm öğrenciler büyük bir katılımla dâhil oldular.100 soruluk çoktan seçmeli usulde yapılan yarışma sonucunda Pazar günü
kitabın yazarının konferansından sonra kazananlara ödülleri bizzat Celalettin Vatandaş tarafından takdim edildi. Yarışmada birinci olan Firdevs DEMİR 10 000 TL, ikinci olan Ubeyde Kaab SİVREN 7.500 TL ve üçüncü olan Meryem DAL ise 5.000 TL’lik para ödülleri vakıfta sahiplerini buldu.
İLKAV Alternatif Eğitim Konferansları kapsamında Prof. Dr Celalettin Vatandaş “Modern Çöküş “konulu sunumunu yaptı. Hoca konuşmasında; dünyanın ve insanın vahiyden kopuk düzleminde nasıl bir bozuluş ve çöküş yaşadığını tarihsel ve güncel örnekler vererek hayata ve insana dair bakışın bunda etkili olduğunu belirtti. Zaman yönetimi, beden yönetimi gibi kavramların Allahın istediği gibi mi yoksa moda, tüketim kültürü, kapitalizm, heva gibi unsurlarca mı belirleniyor? dikkat etmemiz gerektiğini söyledi.
Özellikle gençlik üniversite gençliği, ailelerde değer ve sorumluluk yoksunluğunun gün geçtikçe yayıldığını yapılan araştırmalardan örnekler vererek anlattı. Din-Hukuk- Ahlâk ve bunların karşılığı olan Haram-Helal, Ceza-Mükâfat, Günah-Sevap kavramlaştırmalarının yerine seküler bir dünya görüşünün yerleşmesinin insanlığı felaketlere duçar ettiğini, bugün için dünyada batılı ve batılı olmayan ayrımının yapıldığını insan hayatının ikinciler aleyhine bozulduğunu ifade etti.
Kendileri insanken diğerlerini hayvan insan olarak gördüklerini Gazze’de göstermektedirler. Afganistan, Suriye, Yemen, Irak ve diğer ülkeler bunlara örnektir.
Batılılar ellerindeki kitle iletişim araçları ile Müslümanları zihinsel dönüşüme tabi tutmaktadır. Medya da algı operasyonları yapılmaktadır.
Örneğin Türk dizilerinde aldatmak, sadakatsizlik ve zinakârlık işlenirken, iffet, namus, ahlâk ile ilgili kırıntılar bile sunulmuyor. Çünkü film ve diziler çocuklarımıza “bizim sunduğumuz hayatları sunmuyor.” İnanılmaz zengin ve sorumsuz bir hayatın gösterişi yapılıyor. Gençlik her türlü olumlu ve yol gösterici tavırlara karşı duyarsızlaştırılıyor. Bu bozulma tüm dünyada yaygın.
Küresel bir proje ile gençlik; alıklaştırma, bilgisizleştirme, tembelleştirme, dijital dünyanın içine gömülme, tüketim kölesi olma yolunda hızla heba edilmeye çalışılmaktadır. Bunlar süslü kavramlarla örneğin; bireyselleşme, bireysel tercih ve
özgürlük gibi zihinlere işlenmektedir.
Bu yok oluştan kurtuluş; bilinçlenme, tevhide topluca ulaşma ve vahye sımsıkı sarılarak resulün güzel örnekliğini hayatımıza taşımaktan geçmektedir.
Konferansın ardından ödüllerin takdimi yapıldı ve program son buldu.

Yorum yazın

* Bu formu kullanarak girdiğiniz bilgilerinizin saklanmasını ve size ulaşım için kullanılabileceğini onaylıyorsunuz.

İLKAV


İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı

Editör'ün Seçimi

Son Yazılar

İLKAV Teknik Komisyon