Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana sayfa HABERLER Radyo Denge’de, Gündem Özel’de Kudüs ve Mescid-i Aksâ’daki son olaylar konuşuldu.

Radyo Denge’de, Gündem Özel’de Kudüs ve Mescid-i Aksâ’daki son olaylar konuşuldu.

by İlkav Editor
1,3K 👁
A+A-
Reset
Radyo Denge’de, Gündem Özel’de Kudüs ve Mescid-i Aksâ’daki son olaylar konuşuldu.
Osman Yıldız’ın sunumunu yaptığı Gündem Özel programının konuğu, Kudüs’ten canlı bağlantıyla katılan Nasır el-Hademî oldu.
 
Programda tercümanlığı yine bir Filistinli olan Aybek Rabay yaptı.
Programda şu konulara değinildi:
– Kudüs; Müslümanlar, Hıristiyanlar ve Yahudiler için kutsal bir şehirdir.
– Kubbetu’s-Sahrâ ve Mescid-i Aksâ’nın bulunduğu mekan 144 dönümlük bir arazidir. Yahudiler burada Süleyman mabedinin kalıntılarını aradılar fakat şu âna kadar mabede dair hiçbir iz bulamadılar.
– İsrail polisi her Ramazan’da yaptığı gibi bu Ramazan’da da Mescid-i Aksâ’da ibadet eden Müslümanlara sürekli saldırıyordu. Bu seneki saldırılarında 250’ye varan yaralı kardeşimiz var. İmkânsızlıklar içinde kardeşlerimiz İsrail güçlerine karşı imanlarıyla direniyorlar.
– Bizler, toprakları, evleri gaspedilmiş insanlarız, haklıyız ve Allah’a dayanarak direniyoruz, güçlüyüz.
Bizler burada, Müslümanların namusunu, şerefini ve izzetini savunmak için buradayız. Bundan dolayı şeref duyuyor, yüksünmüyoruz. Kudüs bizden sorulur.
– Kudüs, bizim için Mescid-i Aksâ ile değerli ve anlamlıdır, Mescid-i Aksâ olmadan Kudüs anlamını yitirir.
– Kudüs’te, mü’min kadınlar, erkekler, çocuklar ve yaşlılar bunların hepsi Kudüs söz konusu olduğunda gerisini teferruât olarak görürler ve bütün güçleriyle Mescid-i Aksâ’yı savunurlar.
– Kudüs’e, Mescid-i Aksâ’ya ve buradaki Müslümanlara yapılanlara halkı Müslüman olan ülkelerin ve özelde de Ortadoğu coğrafyasındaki Arap devletleri çok etkisiz ve cılız çıkışlar yapılıyor. Kudüs halkına yardım az, Kudüslü Müslümanlara çok boyutlu
şekillerde yardımlar edilmeli. Kudüs, İsrail’in bütün engellemelerine rağmen dünya Müslümanları tarafından ziyaret edilmeli, bu çok etkili bir çalışma olacaktır.
– Türkiye halkı, hiçbir Arap halkının yapmadığı kadar maddî ve manevî yardımlar yapıyorlar. Yahudiler Türkiyeli Müslümanlardan çekiniyorlar. Sizler bizim öz kardeşlerimizsiniz, bize sahip çıkmaya devam edin.
– İşgalci, terör devleti yıllardır, Kudüslü Müslümanları hayatlarından bezdirerek onların bölgeyi terk etmeleri için her türlü oyunu sergilemiştir. Bizler dimdik ayakta durarak yıllardır kaybettiğimiz haklarımızı tek tek elde edeceğiz. Buna inancımız çok
yüksektir ve Allah’ın bize yardım edeceğine tüm kalbimizle inanıyoruz.
Programın sunucusu Osman Yıldız; hükümet yetkililerinin İsrail’in saldırılarını sadece kınadıklarını fakat, İsrail’in bu kınamaları dikkate almadığını, Türkiyeli bir Müslüman olarak derhal İsrail ile ilişkilerin kesilmesini ve Malatya’daki Kürecik üssünün kapatılmasını istediğini belirtti.
 
Programın videosu aşağıda sunulmuştur.

 

Yorum yazın

* Bu formu kullanarak girdiğiniz bilgilerinizin saklanmasını ve size ulaşım için kullanılabileceğini onaylıyorsunuz.

İLKAV


İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı

Editör'ün Seçimi

Son Yazılar

İLKAV Teknik Komisyon