Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana sayfa CUMA HUTBELERİ Hutbe: Kitabın bir kısmına iman edip bir kısmını inkâr mıediyorsunuz?

Hutbe: Kitabın bir kısmına iman edip bir kısmını inkâr mıediyorsunuz?

by İlkav Editor
409 👁
A+A-
Reset

Hutbe: Kitabın bir kısmına iman edip bir kısmını inkâr mıediyorsunuz?     

“…Yoksa siz, Kitabın bir bölümüne inanıp da bir bölümünü inkâr mı ediyorsunuz? Artık sizden böyle yapanların dünya hayatındaki cezası aşağılık olmaktan başka değildir; kıyamet gününde de azabın en şiddetli olanına uğratılacaklardır. Allah, yaptıklarınızdan gafil değildir.” (Bakara: 85)
Kardeşlerim, bugün Hicrî Rabiu’l-Âhir ayının 3’ü 1444/Cuma
Kitabın bir kısmını gündemde tutuyorsunuz da, bir kısmını örtmeye mi çalışıyorsunuz? Kitabın bir kısmının mü'mini oldunuz da bir kısmını inkâr mı ediyorsunuz? Bir kısmını gündeme getirip, onları eyleme dönüştürme çabası içine giriyorsunuz da, bir kısmını görmezlikten gelmeye mi çalışıyorsunuz? denilmektedir.
Bu hemen hemen bugün bütün Müslümanların derdidir.
Bakıyoruz Müslümanların hayatına, sanki Allah hayatının bir bölümüne karışıyor öbür bölümüne karışmıyor. Evinin eşyasını düşünürken komşusunu düşünmüyor. Ya da kazanırken düşünüyor da yerken, harcarken düşünmüyor. Harcarken düşünüyor da kazanırken düşünmüyor.
Yine, meselâ ekmek kırıntılarının yere dökülmesine tahammülü olmayan, bu konuda çok hassas davranan kimileri hanımlarının, kızlarının sokaklarda el âlemin ayaklarının altında sürünmesini hiç göremiyorlar.
Kitabın bir kısmına inanır da bir kısmını inkâr mı ediyorsunuz? Bunun sonucunun ne demek olduğunu biliyor muyuz? "Böyle yapanların cezası ancak dünyada rüsvalıktır. Kıyamet gününde ise azabın en kötüsüne, en şiddetlisine itileceklerdir. Allah yaptıklarınızdan asla gafil değildir."
Dün İsrâiloğulları böyle yapmıştı, bugün de Müslümanlar aynı şeyleri yapıyorlar. Kitabı parçalayıp onun bir kısmını kabul edip bir kısmını reddediyorsunuz öyle mi? İşinize gelenleri kabul edip, işinize gelmeyenleri de reddediyorsunuz öyle mi? Nereden aldınız bu yetkiyi? Kimden aldınız bu izni?
Kur’an’ın namazını kabul edip, hukukunu reddetme, Kur’an’daki ibâdet âyetlerine evet, ama aynı Kur’an’ın ekonomik düzenlemelerine gelince hayır, Kur’an’ın orucunu kabul ama aynı kitabın siyasal bakış açısına gelince, sosyal yapılanmalarına gelince hayır şeklinde, kitabın bir kısmına inanıp da bir kısmını reddetme yetkisini kimden aldınız?
İşte bugünkü İslâm dünyasının bu hâle düşmesinin yasası budur. Bu ümmet kitabıyla diyalogunu kestiği için, kitabından işine gelenleri alıp işine gelmeyenleri terk ettiği için bu hâle gelmiştir.
Sizden kim bunu yaparsa, yani kitabın bir kısmını kabul eder de bir kısmını reddetmeye kalkışırsa, ya Rabbi sen bu işi bilememişsin! Halbuki bu kitabın bir kısmını indirip, bir kısmını indirmemeliydin? dercesine Allah’a akıl vermeye kalkışırcasına böyle ikilemli bir hayatın peşinde olanlar, bir bölümü kitap kaynaklı, ama geri kalan bölümü de başka şeyler kaynaklı bir hayata razı olanlar, hayatlarının sadece bir bölümüne Allah’ı karıştırıp geri kalan bölümlerde başka İlahlar, başka Rabler bulanlar, işte bunu yapanlar için dünya hayatında rüsvalık vardır.
Bundan daha büyük bir rezillik ve rüsvalık olur mu? İnsan bu kadar şahsiyetini kaybetmez elbette ama Allah korusun işte bu hâle gelmişiz. Ama iş bununla kalsaydı neyse. Yani iş sadece bu dünyada rezil ve rüsva olmakla kalsaydı. Hayır, iş bununla da bitmiyor. Âhirette de onlar için azapların en kötüsü vardır diyor Rabbimiz. En şiddetli azap, bilmediğimiz ama korunmak zorunda olduğumuz bir azap…
28.10.2022
Hazırlayan: Emrullah AYAN

Yorum yazın

* Bu formu kullanarak girdiğiniz bilgilerinizin saklanmasını ve size ulaşım için kullanılabileceğini onaylıyorsunuz.

İLKAV


İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı

Editör'ün Seçimi

Son Yazılar

İLKAV Teknik Komisyon