Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana sayfa KONFERANSLAR “Eğer faizi bırakmazsanız, Allah ve Rasulüyle savaşa girdiğinizi bilin!”

“Eğer faizi bırakmazsanız, Allah ve Rasulüyle savaşa girdiğinizi bilin!”

by İlkav Editor
4,1K 👁
A+A-
Reset

            “Eğer faizi bırakmazsanız, Allah ve Rasulüyle savaşa girdiğinizi bilin!”
      

            İlmî ve Kültürel Araştırmalar Vakfı-İLKAV, geçtiğimiz Pazar günü Alternatif Eğitim Konferansları bağlamında 2017-2018 dönemi konferanslarının ilkini gerçekleştirdi.


            Program, Recep KOCAER kardeşimizin konuyla alâkalı olarak Bakara Suresi 275-281 arası ayetler ve bu ayetlerin meallerini okumasıyla başladı.

            İlk konferansın sunumunu “Faiz ve Borç Ekonomisi” başlığıyla Yunus EKŞİ yaptı.
EKŞİ sunumuna şöyle bir giriş yaptı:
            “Bir şeye itiraz ona duyulan rahatsızlıktan dolayı gerçekleşir. Tabii konumuz faiz. Faiz konusu toplumumuzda itiraz edilebilecek noktada bir rahatsızlığa ulaşmamıştır. Bunun sebebi veya bu farkındalığın neden oluşmadığını sorduğumuz zaman toplumsal büyük bir narkozdan bahsedebiliriz. Toplumumuz bu konuyla ilgili de narkoz yemiştir.
Toplumun çeşitli kanaat önderleri, STK’lar ve kamu idaresindeki yetkilileri vardır. İşte, toplumda faize karşı itirazı törpüleyen bunlardır. Yani onlar bunu ciddî mânâda gündeme getirmiyorlarsa toplumun bu konuda bilgilenmesi ve itiraz etmesi biraz zordur.”
Bu girişten sonra Yunus EKŞİ, faizin ve borç ekonomisinin, dünyada ve ülkemizdeki işleyişinin ülkemizdeki ve dünyadaki bir avuç azınlığın eline geçen bir güç olduğunu, bu güçle de ülkelerin siyasetlerine, düşüncelerine, yaşayışlarına yön vererek etkilediklerini, bu gidişâttan ancak farkında oluş ve buna bağlı olarak toplumun topyekun bir şekilde itiraz etmesi durumunda kurtulabileceğini söylediği konferansını, faiz ve borç ekonomisinin toplumları fesada verdiğini çünkü bu durumun Allah ve Rasulüne harp ilan etmek demek olduğunu ifade ederek sonlandırdı.

            Program, İLKAV’ın geleneksel çay ve simit ikramının ardından sona erdi.

            Konferansın videosunu aşağıda ilginize sunuyoruz.  

 

  

Yorum yazın

* Bu formu kullanarak girdiğiniz bilgilerinizin saklanmasını ve size ulaşım için kullanılabileceğini onaylıyorsunuz.

İLKAV


İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı

Editör'ün Seçimi

Son Yazılar

İLKAV Teknik Komisyon