Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana sayfa HABERLER Radyo Denge’de, 34. yıldönümünde Halepçe Katliamı konuşuldu.

Radyo Denge’de, 34. yıldönümünde Halepçe Katliamı konuşuldu.

by İlkav Editor
914 👁
A+A-
Reset
Radyo Denge’de, 34. yıldönümünde Halepçe Katliamı konuşuldu.
Radyo Denge’de 34. yıldönümünde 20. Yüzyılın son çeyreğinde en canice işlenmiş katliamı olan Halepçe Katliamı konuşuldu.
Osman Yıldız’ın hazırlayıp sunduğu Gündem Özel’de, 16 Mart 1988’de canî Ba’s rejiminin baş katillerinden, ABD uşağı Saddam’ın ve adamlarının işlediği Halepçe Katliamında dokuz yakın akrabasını kaybeden ve bu katliamdan yaralı olarak kurtulan şahidi Abdulkadir Veysi Muhammed misafir oldu.
 
Programda, Veysi Muhammed genel olarak şu konulara temas etti:
– Halepçe, Irak’ın doğusunda İran’a komşu 70 bin nüfuslu bir Irak şehri idi. İslâm’a bağlı ve adı camiler şehri olarak da bilinen bir şehirdir. Ba’s rejiminin hedef olarak seçilmesinin sebebi de İslâm’a bağlı olması idi.
– Ba’s rejiminin Halepçe katliamından önce Enfal operasyonu başlamıştı. Enfal operasyonunda 182 bin, Halepçe’de ise 5 bin Müslüman kürt katledildi.
– Katliam’dan önce İran güçleri, Ba’s rejiminin Halepçe’ye saldıracağı istihbaratını almalarına rağmen bizim şehirden çıkmamıza izin vermedi, hatta şehirden çıkışımızı sağlayacak köprüyü yıktılar.
– Şehir, cani ba’s rejiminin Almanya’dan aldığı kimyasal bombalarla saldırıya uğradı. Önce ortalığı elma kokusu sardı ve insanlar teker teker bulundukları yere yığılıyorlardı. Her taraf kadın, çocuk ve yaşlıların cesetleriyle doldu ve tarihe bir katliam daha kara bir leke olarak geçti.
– Bizler Halepçe’de sadece katliama uğramadık aynı zamanda bütün bir şehrin eşyaları ve zenginlikleri Ba’s rejiminin adamları tarafından talan edildi.
– Ölenlerimizin cesetlerini Şeyh Osman’ın adamları defnettiler.
 
Programın video kaydı aşağıda sunulmuştur.
 

 

Programımızın Montajlı ve kısa versiyonu aşağıdadır.

 

Ekitap için tıklayın

Yorum yazın

* Bu formu kullanarak girdiğiniz bilgilerinizin saklanmasını ve size ulaşım için kullanılabileceğini onaylıyorsunuz.

İLKAV


İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı

Editör'ün Seçimi

Son Yazılar

İLKAV Teknik Komisyon