Cuma, Haziran 14, 2024
Ana sayfa BASIN AÇIKLAMALARI 34. Yılında Halepçe Katliamı Mağdurlarını Merhametle Anıyor ve Failleri ile Arkasındaki Emperyalist Güçleri ise Lanetliyoruz.

34. Yılında Halepçe Katliamı Mağdurlarını Merhametle Anıyor ve Failleri ile Arkasındaki Emperyalist Güçleri ise Lanetliyoruz.

by İlkav Editor
1,K 👁
A+A-
Reset

34. Yılında Halepçe Katliamı Mağdurlarını Merhametle Anıyor ve Failleri ile Arkasındaki Emperyalist Güçleri ise Lanetliyoruz. Zalimler İçin Yaşasın Cehennem.

Bugün insanlığın en büyük utançlarından biri olan, hâlâ vicdanları kanatmaya devam eden Halepçe katliamının 34. yıl dönümü. 1988´de dönemin Irak diktatörü tarafından gerçekleştirilen kimyasal silah saldırısında ilk anda, erkek, kadın ve çocuklardan oluşan 5000 Halepçeli Müslüman Kürt insanı hayatını yitirmiş ve yedi bini aşan insan da yaralanmıştı. Bu saldırı sonrası büyük bir göç dalgası ve büyük bir insanlık dramı yaşanmıştı.

Daha sonra Irak'ı “özgürleştirme” iddiasıyla benzer katliamlara imza atan Batılı güçler tarafından desteklenen Saddam Hüseyin yönetiminin uluslararası kuruluşların araştırmalarına göre yaklaşık 200 bin insanın ölümüne neden olan Enfal operasyonu çerçevesinde gerçekleştirdiği saldırıların en büyüğü olan Halepçe katliamı "uluslararası toplum" tarafından uzun süre görülmedi, görülmek istenmedi. Kendi sağladıkları silahlar ve kendi destekledikleri yönetim tarafından gerçekleştirilmiş olması, bu insanlık dramını görmezden gelmelerinin en temel nedeniydi. Gelen gideni aratır misali seleflerini zulümde geri bırakan Irak'ın yeni efendileri Halepçe katliamını Irak'ı işgal etmeye karar verdikleri zaman Kürtleri kazanmak adına yani yıllar sonra pragmatik nedenlerle ve ikiyüzlüce hatırladılar. Mazlum Kürt halkı Saddam'ın zulmünden kurtulma adına yeni Saddamlara razı edilmek isteniyordu. Halepçe katliamının gerçek mimarları Saddam'ı devirdikten sonra bölgeye egemen olan Batılı Emperyalistlerdir.

Halepçe'de yaşananlar, emperyalizmin dünya hegemonyasını tesisi için gerçekleştirdiği diğer katliamlardan farklı değildir. Hiroşima, Vietnam, Raunda, Kamboçya, Çeçenistan, Bosna, Afganistan, Filistin, Suriye, Arakan gibi bir yüzyıla sığamayacak kadar çok ve kanlı olan katliamların gerçek sorumluları olan emperyalistler bugün de "insan hakları ve özgürlüklerin hâmisi" kisvesiyle ya da Ukrayna örneğinde olduğu gibi başka uyduruk sebepler icad ederek yeni katliamlara imza atıyorlar. Ya da yeni katliamların işlenişini susarak destekliyorlar.

Ekitap için tıklayın

Fıtratı bozarak insandışılaşan, insanî olanı tüketerek fesadı küreselleştiren tâğûtî emperyalist devletleri, işgalci zalimleri, despot katilleri, diktatör yönetimleri protesto ediyor, tüm dünya insanlığını onuruna sahip çıkmaya ve fıtratın yolunda Kur’an’ın aydınlığıyla buluşmaya, bütün insanların tek kurtuluşu olan vahyin belirlediği İslâmî adalete çağırıyoruz.

“O, iş başına geçti mi yeryüzünde fesad (bozgunculuk) çıkarmaya, ekini ve nesli helak etmeye çaba harcar. Allah ise fesadı (bozgunculuğu) sevmez” (Bakara: 205)

“İman eden, Salih amel işleyen ve çokça Allah’ı zikreden, zulme uğradıkları zaman kendilerini savunanlar hariç. Zalimler, nasıl bir inkılabla devrileceklerini yakında göreceklerdir!” (Şuara: 227)

İLKAV – İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı 

 

Yorum yazın

* Bu formu kullanarak girdiğiniz bilgilerinizin saklanmasını ve size ulaşım için kullanılabileceğini onaylıyorsunuz.

İLKAV


İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı

Editör'ün Seçimi

Son Yazılar

İLKAV Teknik Komisyon