Cumartesi, Haziran 22, 2024
Ana sayfa DİĞER İLKAV’DA İFTAR VE KADİR GECESİ PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ…

İLKAV’DA İFTAR VE KADİR GECESİ PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ…

by İlkav Editor
7,K 👁
A+A-
Reset

İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı-İLKAV gönüllülerinin katılımları ile artık geleneksel hale gelen iftar ve Kadir Gecesi programı İLKAV konferans salonunda gerçekleştirildi. Çocuk, yaşlı, genç büyük bir katılımla gerçekleşen programda beraber iftar yapılarak akşam namazı eda edildi.

Program Muhammed Emin TOMBAK’ ın Kur’an tilaveti ile başladı. İLKAV’ ın son on yıllık faaliyetlerini anlatan sinevizyon gösterisinden sonra yönetim kurulu üyesi Emrullah AYAN’ ın  konuşmasına geçildi.

Ayan, konuşmasında Kadir gecesinin öneminin Kur’an’ın o gece inzal edilmesinden kaynaklandığını belirterek, bizlerin de Ramazan ayının içinde saklı olan Kadir Gecesine   teberrüken 27. gecesinde bu vesile ile bir araya geldiğini ifade etti. Kur’an’ın okunup anlaşılması gerekliliği üzerinde duran Ayan, anlamı düşünülmeden yapılan hatimlerin ve Kur’an’ın harflerini yani resimleri seslendirmekten öte bir anlam taşımadığını söyledi. Vakfın, Kuranın mesajının anlaşılıp yaygınlaştırılmasında önemli bir fonksiyon gördüğünü belirterek, herkesin bu ecirden payını alması için katkıda bulunması, taşın altına elini koyması

 gerektiğinin, altını çizdi.

Ekitap için tıklayın

İslam dünyasının, bugün büyük bir saldırı ile karşı karşıya olduğunu belirten Ayan “ Cuma günü Dünya Kudüs Günü’nü idrak ettik. Bir tarafta Mısır Adeviyye meydanında, sıcak Ramazan günlerinde Müslüman kardeşlerimiz canlarını hiçe sayarak modern firavunlara Gavl-u-Leyyin (Yumuşak söz) ile direniyorlar. Ümmetin onurunu savunuyorlar. Bizler de buradan onları selamlıyor, Allah’ın, kardeşlerimizin ayaklarını sabit kılması için dua ediyoruz. Bu gün Kudüs tutsaktır, Mekke -Medine tutsaktır. Şam tutsaktır. Allah günlerini döndürecek ve Kur’an’ın aydınlık iklimine ümmet mutlaka kavuşacaktır. Bunlar birbirinden ayrı olaylar değildir. Elhamdülillah, artık Müslümanlar birbirlerinden daha hızlı haberdar olur,  dertleri ile dertlenir, dünya müstekbirlerinin oyun ve tuzaklarını açıkça görebilir durumdadırlar. Biz salih müminler olur, Kuran neslini inşa etmede üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirirsek, kafirler bizlere zarar veremez. Bu gece vesilesi ile halimizi ıslah etmesi ve Kur’an’ın yolundan bizi ayırmayarak, ümmetin selametini sağlaması için Rabbimize dualarımızı eksik etmeyelim inşallah. ”diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmanın ardından teravih namazı topluca kılındı. Ardından Abdulrezzak ATEŞ hoca   çok içten ve anlamlı bir kunut duası yaptırarak gece geç saatlere kadar program devam etti. Vakıfta  itikafa   kalanlarla vedalaşıldıktan sonra program sona erdi.

Yorum yazın

* Bu formu kullanarak girdiğiniz bilgilerinizin saklanmasını ve size ulaşım için kullanılabileceğini onaylıyorsunuz.

İLKAV


İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı

Editör'ün Seçimi

Son Yazılar

İLKAV Teknik Komisyon