Pazar, Temmuz 21, 2024
Ana sayfa KONFERANSLAR İÇYER: Kitap ve sünnete uygun bir Ramazan anlayışı yerleştirmemiz lazım

İÇYER: Kitap ve sünnete uygun bir Ramazan anlayışı yerleştirmemiz lazım

by İlkav Editor
1,K 👁
A+A-
Reset
İÇYER: Kitap ve sünnete uygun bir Ramazan anlayışı yerleştirmemiz lazım
 
İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı-İLKAV’ın online Eğitim Konferanslarının bu haftaki konuğu, Ramazan’ın Hayatımızdaki Yeri ve İslâm Coğrafyası ile Batıda Ramazan adlı sunumuyla Yalçın İÇYER idi.
 
Konferansta şu konuların altı çizildi: 
– Ramazan kelimesi bile Mü’min’de heyecan oluşturuyor.
– Peygamberimiz (S), bu ayda Kur’an’ı çokça okurdu. Her Ramazan’da Cebrail ile Kur’an’ı karşılıklı olarak okuyup hatim yapıyordu. Vefat edeceği sene bunu iki defa yapmıştı. Bizler de bu sünneti yerine getirerek Kur’an’ı anlamıyla beraber hatmedelim.
– Her ibadetimizi kulluk bilinciyle yapmalı ve bu bilinci her dâim canlı tutmalıyız. Bu ayda kazandığımız ibadet bilincini hayatın her zamanına ve ânına yaymalıyız.
– Ramazan sosyal bir vakıadır, insanda ve toplumda vahdet meydana getiriyor. Ramazan’da bütün Müslümanlar oruç tutuyor. Kürd’ü, Türk’ü, Arab’ı, Laz’ı, Çerkezi hâsılı bütün Müslümanım diyenlerin hepsi oruç tutuyorlar. İşte bu vahdetin güzel bir göstergesidir.
– Ramazan’da Müslümanlar her zamankinden daha şefkatli, merhametli olurlar. Cömertliğin üst seviyede olduğu bir aydır. Böylelikle Ramazan toplumsal barışı da sağlamış olur.
– Ramazan bizim için Hüdâ ay’ıdır tüketim ay’ı değildir. Tüketim, bilakis bu ayda azaltılmalıdır.
– Yanlış bir Ramazan algısıyla bu ayda fakirlere ve açlara yönelmemiz gerekirken zenginlere ve mevki sahiplerine yöneliyoruz. Ramazan’da yapılan iftar davetlerindeki durum bunun bir örneğidir.
– Ramazan’da Peygamberimizin hayatında bir canlanma oluyordu. Secdelerini, namazlarını artırıyor ve Kur’an’ı çokça tilâvet ediyordu.
– Avrupa’nın genelinde Noel kutlamaları var. Bu kutlamalarda bütün Avrupa bu kutlamanın atmosferine girer. O kutlama günlerinde uzun bir tatil verirler, pencerelere mumlar yakarlar, birbirlerine hediyeler verirler. 
Bizler Avrupa’da Ramazan’ın verdiği bu genel tabloyu yaşayamıyoruz. Ramazanlarda bir İslâm coğrafyasında olmayı çok arzularım.
– Ramazan Kur’an sofrasıdır. Bu sofradan azamî olarak faydalanalım.
 
Konferansın videosu aşağıda istifadenize sunulmuştur.
 

Yorum yazın

* Bu formu kullanarak girdiğiniz bilgilerinizin saklanmasını ve size ulaşım için kullanılabileceğini onaylıyorsunuz.

İLKAV


İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı

Editör'ün Seçimi

Son Yazılar

İLKAV Teknik Komisyon