Cumartesi, Haziran 22, 2024
Ana sayfa CUMA HUTBELERİ Cuma Hutbesi SABRA ŞATİLLA KATLİAMI UNUTULDU MU ?

Cuma Hutbesi SABRA ŞATİLLA KATLİAMI UNUTULDU MU ?

by İlkav Editor
1,7K 👁
A+A-
Reset

SABRA   ŞATİLLA    KATLİAMI  UNUTULDU MU?

                         MEDENİYET  DEDİĞİN KALMIŞ TEKDİŞİ  CANAVAR

  وَلاَ تَحْسَبَنَّ اللّهَ غَافِلاً عَمَّا يَعْمَلُ الظَّالِمُونَ إِنَّمَا يُؤَخِّرُهُمْ لِيَوْمٍ تَشْخَصُ فِيهِ الأَبْصَارُ Sakın Allah’ı, senin davetini engelliyen, sana ve mü’minlere baskı ve işkence yapan, Allah’ın dinine mânî olan zâlimlerin yaptıklarından habersiz sanma. Allah onların cezalarını, korkudan gözlerin belereceği bir güne erteliyor.'14/42

                          I-GİRİŞ

Ekitap için tıklayın

     Mustazafların  Rabbı Allah'a  hamdolsun.  Salat ve selam ezilmiş ve zülme  uğramış insanların önderleri Resuller'e ve  dostlarına olsun. Rabbim onların yolunda gidenlerden Razı olsun  bizi de onlardan eylesin.

  Sevgili kardeşler! Sizleri ve tüm müslümanları  Allah'ın selamı ile selamlıyorum. Rabbim sizlerin ve tüm müslümanlaraın yardımcısı olsun. Yakın tarihimizi  okuduğumuz zaman ve bir takvim yapamak istersek, belki  hergüne  çok sayıda kara sayfalar ve acı  katliamlar tarihi yazacağız.17.yy  sonlaraından başlayarak emperyalist güçlerin yaptığı katliamlar sayısızdır.  Cezair, Mağrip Libya  ve Tunus'ta  Fransız katliamları. İslam coğrafiyasının her tarafında İngliz katliamları. Yunan mezalimi, ermeni mezalimi,  rus mezalimi. Ve  son yıllarda başta ABD, İngiltere, Rusya ve Çin mezalimleri saymakla bitmez. Afganistan, Bosan, ve daha  niceleri. Özellikle 1946 lerden beri Filistin topralarında yapıaln onlarca katliamlar.  Herzaman söylediğim gibi bunun birinci suçlusu biziz. Çünkü Rabbımız bizi onbeş asır önce haberdar etti. وَأَطِيعُواْ اللّهَ وَرَسُولَهُ وَلاَ تَنَازَعُواْ فَتَفْشَلُواْ وَتَذْهَبَ رِيحُكُمْ وَاصْبِرُواْ إِنَّ اللّهَ مَعَ الصَّابِرِينَAllah’a ve Resûl’üne itaat edin ve birbirinizle çekişmeyin. Sonra gevşersiniz ve gücünüz, devletiniz elden gider. Sabırlı olun. Çünkü Allah sabredenlerle beraberdir.  8/46  Bu bizim halimiz.  Ancak  zalimler suçsuzdur anlamına gelmez. Zalimler hem müslümanlara ve hemde insanlığa en büyük zülmü bu çağda yaptılar.  Onun için bu çağ tarihin en karanlık çağıdır. Hangi  yönden ele alırsanız  alın.  Geçen hafta şehir içinde çadır kurmuştuk.  Akşam hatıralarıma yazmayı planladığım,  başlık şu oldu.  'Hasta  toplum veya depresif toplum' İnsanlık her yönü ile  perişan halde.

   Size bugün  yakın tarihte siyonist  güçlerin  yaptığı bir katliamdan birisinden  bahsedeceyim.  16. Eylul 1982 yıldan  yapılan bir katliam. Onlarca  katliamlardan birisi.  İbrahim  suresinden aldığım üç ayetle rabbımızın bu zulümlerden haberdar olduğunu anlatacağım. Ve   bu zulümlerin sonun geldiğinin müjdesini yine ilahi ayetlerle vereceyim. Rabbım mazlumların kurtuluşu olacak bir asırda üzerimize düşenin yapmayı nasip etsin.

                 II-SİYONİSTLERİN  ONLARCA KATLİAMLARINDAN BİRİ  SABRA VE ŞATİLLA

    Bir hafta önce  ABD,  İsraille  tarin en büyük silah parası ödeme  anlaşması yaptı.  Aynı  şekilde  Türkiyede  anlaşma yaptı. Suudlar  seçimlerde netanyaunun kazanması için  onbinlerce ümmetin petrollerinde kazanılan parayı onlara verdi. Ve   onlar hergün zavallı  filistinleri öldürüyorlar.

1946  yılından başlayıp bugüne kadar  süren katliamlar. Sabra ve Şatilla katliamı, 16 Eylül 1982 tarihinde İsrail yanlısı aşırı sağcı Hristiyan Falanjist milislerin Batı Beyrut'ta Sabra ve Şatilla adındaki Filistin mülteci kamplarını basarak çocuklar dâhil yüzlerce (750 ile 3500 arasındadır) kişiyi katletmesi olayıdır. Katliamda sonradan İsrail'in eski başbakanlarından olan Ariel Şaron'un rolü olduğu bilinmektedir. BBC'ye göre İsrail Meclis Araştırma Komisyonu Şaron'u katliamdan dolaylı olarak sorumlu bulmuş, Şaron bunun üzerine Savunma Bakanlığı görevinden istifa etmiştir. Halen   bu katliamı yapanlar, desetkleniyor ve güçlendiriliyor.  Haklarını hukuklarını savunanlar  terorist ve bunlar barışçı oluyor. Bir  kitapta  okumuştum 'İstişhadieylemler islam terazisinde'  Kitabın başında yapılan suikastal anlatılıyor.  Bir İsrailli komutan 250  filistinliği canlı bir kuyuya koyup üstlerine toprak döküyor. Ona soruyorlar. Hiç acı duymadın mı? Şu cevabı veriyor. Yüreğim  arap kanına susamıştı. O suyu zevkle içtim. İçinde  yaşadığımız  ve modern olarak adlandırılaan bu çağın her gününde bu acı dolu  sahneler vardır. Cenin,  halil,  nakbe,  Halil camı ve daha nicleri  suçsuz   insanların katledildiği günlerdir. İnsanlığın gözleri önünde cereyan etti  bu  kanlı sahneler. Öyle ki  bizzat şu an İsrailin cumhurbaşkanı olan kişinin kızı bile filistinlilerle beraber protestolara katıldı. Demek ki bir toplummu yargılarken dikkat  etmek gerekiyor.

      Aynı sahneler  şu an  Suriyede ırakta yaşanmaktadır. Tarihin en katil silahları kullanılıyor. Bırakın  kimyasal ile ölen insanları,  tabiaatı bile yok ettiler. Hiroşomada olduğu gibi yıllarca ekinler bile yeşermeyecek.  Veya   zehirli yeşerecek. İnsanlar hep ölecek. Ülkelerinden hicret edenler kurtuldu mu zann ediyorsunuz. Hayır.  Şu an sadece Almanyada kayıp olan onbine yakın çocuktan bahsediliyor.  Ne oldu bunlar. Belki çoğu organ mafiyasının eline düştü. Kimi oranından, anne babasından ve sahipolduğu milletten tamamen koparılacak. Evet tüm bunlar modern denen bu çağda cereyan ediyor.Ve biz haberlerde boy boy okuyoruz. Bazen,  rabbımızı sorgular gibi soruyoruz. Neden Allahım? Ne neden bu zulümler?  Ne zaman bitecektir?

                    II- KUR'AN  GÖNLÜMÜZE   SU SERPİYOR VE MÜJDE VERİYOR

                  a)-ALLAH'ı ONLARIN YAPTIKLARINDA  GAFİLSANMAYIN

   Allah'ı bundan habersiz mı olduğunu  sanıyorsunuz?  Hutbemin başında verdiğim ayet buna işaret ediyor. Şüphesiz hayır.  Ayete dikkat  edin. Hem  soruyor.  Ve hem de cevap veriyor. Gafil -haşa- olmak, Allah için  söz konusu olamaz. O insana ait olan bu vasıftan münezzehtir. Ama yine insana soruyor ve yine cevap veriyor. O  zalimlerin yaptığından habersizolamaz.  Tarih bunun şahididir. İsrailoğullarının çocuğunu öldüren Firavn'dan, bizzat Allah Musayı kurtardı ve onun sarayında yetiştirip Firavn ve adamlarını  Nilde boğdu. Tarihteki tüm zalimlerin  akibeti bu oldu. İnsanları, ateş kuyularına atan müstekbirler nasıl yok oldu ise bunlarda yok olacaklardır. Annelerin gözleri önünde kaynar sulara atılan çocukları intikamı nasıl alındı ise bugün ve dün napalm, atom ve kimyasal bombaların altında kalan, zindanlarda çürüyen yavruların intikamıda alınacaktır.

               b)-ALLAH'ın BİR HESABI VARDIR  VE GERÇEKLEŞECEKTİR.

    Rabbımız İbrahim suresinde şöyle buyuruyor. 'وَقَدْ مَكَرُواْ مَكْرَهُمْ وَعِندَ اللّهِ مَكْرُهُمْ وَإِن كَانَ مَكْرُهُمْ لِتَزُولَ مِنْهُ الْجِبَالُOnlar kuracakları tuzağı kurdular. Fakat tuzakları dağları yerlerinden oynatabilecek nitelikte olsa bile, Allah'ın denetimi altındadır.'14/45  Öyle  planlar kurdular ki dağları bile oynattılar.  Pakistanda bir Türkmenistanlı ilegörüşmüştük.  Kurban verdik mazlumlara.  Şunu söyledi;  ABD  attığı onbir tonluk bombalarla dağlarda yerinden değişti. Evet ama şimdi terk ettiler oraları. İnşaallah tümzalimlerin  ve akibeti  tarihtekiler gibi olacaktır. Bunu Allah söz veriyor.

1.      c)-                 SONUÇ

       ALLAHIN VADİ GERÇEKLEŞECEKTİR,  BİZ RESULLER'E  TABİİ OLURSAK.

       Kur'an  bize masalanlatmaz. Anlattığı her tarihi vakia ders almamaız içinidir.  Bakın şimdi yukarki  ayette  sonra  gelen şu ayeti  okuyun. فَلاَ تَحْسَبَنَّ اللّهَ مُخْلِفَ وَعْدِهِ رُسُلَهُ إِنَّ اللّهَ عَزِيزٌ ذُو انْتِقَامٍ Bunun içindir ki, sakın, Allah'ın, elçilerine verdiği sözden döneceğini sanma; çünkü, mutlak öç alıcı kudreti elinde tutan en yüce iktidar sahibi elbette Allah'tır! 14/47  Bu ayete  ekleyecek bir şeyimiz yoktur. Vermemiz gereken söz vardır. Allah(cc)  yukarda bir söz verdi. Onların oyununu bozacak. Onları cezalandıracaktır. Burda  da sözünde duracağının vadediyor.  Tarih  bu söze şahit oldu. Allah,  İbrahime sözünü yerine getirdi. Musa' ya sözünü yerine getirdi. İsa'ya sözünü yerine getirdi. Ve son elçi Muhammede-allahın selam hepsinin üstünde olsun- sözünü gerçkeleştirdi. Bunda kimsenin şüphesi yoktur. Tüm tarih bunun ıspatıdır. Bize de sözünüyerine getirecektir.  Kim bunda şüphe edebilir. 'İstiyorla ağızları ile Allahın nurunu söndürsünler. Hayır hayır, Allah nurunu tamamlayacaktır.  Hakıkatı gizleyenler istemesde.

       O halde bir sorun vardır. O da bizi direk ilgilendiriyor. Resullerin yolunu takip etmek. Resuller  gibi kul olmak. Onların önderliğinden başka önderlikleri red etmek.  Varmıyız bu sözu vermeye.? Onlar gibi vahye tabii olmaya varmsınız  kardeşler? Allah'ın Resullerine adım adım uymaya varmıyız?  Bu sözüveririsek vallahı Allah bizede sözünü yerine getirecektir. Selam olsun, Resuller'in varislerine!  Selam olsun onları önder kabul edenlere!  Allahım bizi onlardan eyle. Onlar gibi yaşat. Onların havarileri, sahabileri, ehli beytlerikıl.  Eşlerimizi, meryem kıl, Hacer kıl, hatice kıl, aişe kıl,  zeynep kıl.  Babalarımzı  musa kıl. Yakup kıl. İbrahim kıl. Gençlerimizi Fatıma kıl, Ali kıl, ismail kıl. Kardeşler bu duama amin deyin ve harekete geçin bu sonsuz nura tabiolun.  Allah'a emanet olun.

                                                                                              Kardeşiniz

                                                                                               Yalçın İçyer

                                                                                               16.10.2016

 

Yorum yazın

* Bu formu kullanarak girdiğiniz bilgilerinizin saklanmasını ve size ulaşım için kullanılabileceğini onaylıyorsunuz.

İLKAV


İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı

Editör'ün Seçimi

Son Yazılar

İLKAV Teknik Komisyon