Pazar, Temmuz 21, 2024
Ana sayfa KONFERANSLAR Duman: Allah, Kendisine İbadetin Katışıksız, Saf ve Temiz Olarak Yapılmasını İster

Duman: Allah, Kendisine İbadetin Katışıksız, Saf ve Temiz Olarak Yapılmasını İster

by İlkav Editor
1,7K 👁
A+A-
Reset

 


Duman: Allah, Kendisine İbadetin Katışıksız, Saf ve Temiz Olarak Yapılmasını İster

2018-2019 dönemi İlmî ve Kültürel Araştırmalar Vakfı-İLKAV’ın konferanslarının ilki bugün İLKAV’ın konferans salonunda yapıldı.
İLKAV’daki bu dönemin ilk konferansını hocamız Şeyho DUMAN, “Hayatımızda İhlas’ın Yeri” konulu sunumuyla gerçekleştirdi.

Duman konuşmasında şu konulara değindi:
İblis’in Kur’an’daki konuşması şöyle; “İblis ‘Rabbim! Beni azdırmana karşılık, andolsun ki yeryüzünde kötülükleri onlara güzel göstereceğim, içlerinde ihlâsa erdirilmiş kulların hariç, onların hepsini azdıracağım’ dedi.” (Hicr: 39, 40)
Şeytanın kendisinin de itiraf ettiği gibi, Allah’ın muhlis kullarına onun iğvâ ve vesveselerinin etki etmediğini izah ettikten ve ihlas’ın tanımını yaptıktan sonra Saffat suresinin 22-33. âyetleri çerçevesinde şeytanın, bizlerin hâlis bir vaziyette kalmamamız için elinden gelen her şeyi yaptığını anlattı.
Daha sonra Saffât suresindeki bahsi geçen ayetler topluluğunda, “Siz bize sağımızdan geliyordunuz” âyeti üzerinden çok büyük bir tehlikeye dikkat çekti. O tehlikenin de, inanç ve amellerimizdeki ihlasın ortadan kalkmasını doğuran şirkin inanç ve amellerimize bulaşması olduğunu örneklemelerle izah etti.
Duman konuşmasını “De ki: Ben dini yalnızca Allah’a halis kılarak ibadet etmekle emrolundum” (Zümer: 11) âyet-i kerîmesini izah ederek sonlandırdı.
Konferansın ardından her zaman olduğu gibi çay ve simit ikramı yapıldı.

Hocamızın konuşmasının videosu aşağıda istifadenize sunulmuştur.

 

 

 

Yorum yazın

* Bu formu kullanarak girdiğiniz bilgilerinizin saklanmasını ve size ulaşım için kullanılabileceğini onaylıyorsunuz.

İLKAV


İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı

Editör'ün Seçimi

Son Yazılar

İLKAV Teknik Komisyon