Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana sayfa KONFERANSLAR Ayan: İnsan, Allah’tan başka rab tanımayacağına dair Allah’a ahd vermiş, Allah da bu konuda kendisinden ahd almıştır.

Ayan: İnsan, Allah’tan başka rab tanımayacağına dair Allah’a ahd vermiş, Allah da bu konuda kendisinden ahd almıştır.

by İlkav Editor
1,3K 👁
A+A-
Reset

Ayan: İnsan, Allah’tan başka rab tanımayacağına dair Allah’a ahd vermiş, Allah da bu konuda kendisinden ahd almıştır.

En büyük vefâkârlık, yaratanını tanımak, O’na şirk koşmadan kulluk görevlerini yapmak, verdiği nimetlerin kıymetini bilmektir. En büyük nankörlük de kulun, Rabbini inkâr etmesi, O’na şirk koşması, O’nun yüceliğini tanımamasıdır.                                            
İlmî ve Kültürel Araştırmalar Vakfı-İLKAV, bir Eğitim Konferansını daha online olarak youtube sayfasından gerçekleştirdi.
Konferansın bu haftaki konuğu, “ Ahde Vefâ’yı Anlamaya ve Yaşamaya Ne Kadar da Muhtacız” başlıklı sunumuyla Emrullah AYAN idi.

Konferansta; öncelikle ahd kavramının sözlük ve ıstılâhî anlamları verilerek kavramın vefâ kavramıyla beraber kazandığı anlam çerçevesi izah edildi.
Asıl itibarıyla ahidleşmenin Allah ile olan ahidleşme olduğu, bu ahidleşmenin belirleyici olduğu, ferdi ve toplumsal hayatın temelinde bu ahidleşmenin bulunması gerektiği, buna göre bir hayatın oluşturulması, bunun insanlar arası ilişkilerde de çok önemli ve belirleyici olduğu, ahdi bozmanın yani tevhidi bozmanın sonuçlarının neler olduğu ifade edildi.

Konferansın videosu aşağıda sunulmuştur. 

Ekitap için tıklayın

 

Yorum yazın

* Bu formu kullanarak girdiğiniz bilgilerinizin saklanmasını ve size ulaşım için kullanılabileceğini onaylıyorsunuz.

İLKAV


İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı

Editör'ün Seçimi

Son Yazılar

İLKAV Teknik Komisyon