Pazar, Temmuz 21, 2024
Ana sayfa PANELLER Taksim’den Tahrir’e ´Küresel Kuşatma´ Konulu Panel Ankara’da Yapıldı

Taksim’den Tahrir’e ´Küresel Kuşatma´ Konulu Panel Ankara’da Yapıldı

by İlkav Editor
7,7K 👁
A+A-
Reset

           Akabe, Genç Birikim, İlkav, Umran Hareketi ve Vahdet Vakfı’nın oluşturduğu “Müslümanlarla Dayanışma Platformu’nun” ortaklaşa düzenlediği “Taksim’den Tahrir’e Küresel Kuşatma Paneli Ankara Başkent Öğretmenevi Konferans salonunda yapıldı.Panelde Ortadoğu ve İslâm coğrafyasındaki son zamanlardaki olayların perde arkası Mısır özelinde masaya yatırıldı.

            Panel yöneticisi Emrullah Ayan yaptığı açılış konuşmasında şu hususlara değindi: “Yine bir mübarek ramazan ayındayız. Yine İslâm coğrafyası kan ve gözyaşlarıyla, feryad-u figan ile yoğruluyor.

Coğrafyanın en güneyinden en kuzayıne, en doğusundan en batısına manzara hep aynı… Mısır, Suriye, Filistin, Tunus, Irak, Somali, Sudan, Afganistan, Arakan, Doğu Türkistan hepsi aynı sıkıntının, aynı zulmün, aynı işkencenin, aynı tuzakların, aynı ayak oyunlarının pençesinde kıvranıp duruyor.

Bütün bu olup bitenler sadece Müslüman olmayanların İslam Coğrafyası üzerindeki emelleri, baskıları, oyunları, hileleri ve tuzakları ile izah edilemez.

Ekitap için tıklayın

Müslümanlar ne zamanki onlara hidayet kaynağı olan Kur’an’ı terk ettiler, işte o zaman rehberleri olan peygamberlerinin izini, yöntemini kaybettiler, benliklerini ve kimliklerini yitirdiler, ardından da düşmanlarının oyunlarına, hilelerine teşne haline geldiler.

Müslümanlar içinde bulundukları bu edilgen durumdan kurtulmak için de asıl yapmaları gereken; nebevî yöntemle bu hile, desîse ve oyunlardan, tuzaklardan kurtulmaları gerekirken, bütün bu olup bitenleri başlarına ören düşmanlarının ağızlarına bir parmak bal misali çaldıkları demokrasi gibi bir yöntemle oyalanmaya devam ediyorlar.

Mesela Cezayir’de FIS hareketi, Filistin’de Hamas ve son olarak Mısır’da İHVAN’ın temsilcisi Mursî devrilerek yine seçim geçersiz kılındı. Dünyanın bütün demokratları, her seferinde utanmadan bu vahşetleri sessizce seyrettiler.

Görüldüğü üzere Müslümanlar, on yıllardır hak-batıl karışımına yol açan demokratikleşme eğilimleriyle, defalarca aynı delikten ısırılmaya devam etmektedirler. Müslümanlar bu basîretsizlikten artık kurtulmalıdırlar. Hepimiz Allah’ın vaat ettiği yardımını hak edecek tevhid eksenli tavizsiz ve uzlaşmasız bir islâmî mücadeleye adanmalı ve Rabbimizin yardımı geldiğinde de, yine O’nun izniyle bize hiçbir gücün galip gelemeyeceği bilinciyle hareket etmeliyiz” dedikten sonra panele geçildi.

            Emrullah AYAN’ın yaptığı açılış konuşmasının ardından söz alan Genç Birikim Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Araştırmacı-Yazar Ali Kaçar, “Mısır’daki Darbe Süreci ve Bölgeye Etkileri” hakkında bir sunum yaptı. Konuşmasının ilk bölümünde Mısırdaki devrim sürecinden askeri darbeye kadar gelişen siyasi olayların iç yüzünü anlatan Ali Kaçar Mısır’da İhvan’a ve Muhammed Mursi’ye karşı darbeye nasıl ortam hazırlandığı konusu üzerinde durdu.

            Konuşmasında Mısır’ın Orta Doğu ülkeleri üzerinde belirgin bir ağırlığının olduğunu söyleyen Kaçar bu nedenle Mısır’ın dizayn edilmesinin Ortadoğu’nun dizayn edilmesi anlamına geldiğini belirtti. Mısır’daki iç iktidar çatışması ve darbeler sorunu bir iç politik mesele olmayıp, önemli bir bölgesel sorundur dedi.Darbe hazırlıklarının daha Mursi seçimle işbaşına gelmesinden itibaren ,eski Hüsnü Mübarek’in adamları dahil. Liberal ve Hristiyan diğer unsurlarla beraber, yargı ve asker bürokrasinin  dahil olduğu blok tarafından yapıldığını,Mursi’nin bunlara karşı inişli çıkışlı çok çetin bir mücadeleye giriştiğini belirten Kaçar, tüm bu olumsuzluklara rağmen darbe sonrası  Mursi’nin onurlu ve ilkeli bir duruşla tarihi bir direniş başlattığının da altını çizdi.  

            Ali Kaçar’ın ardından söz alan panelin ikinci konuşmacısı Prof. Dr. Burhanettin CAN “BOP, Yeni NATO ve Kadife Darbeler” konulu konuşmasının girişinde Türkiye’de yaşanan gezi parkı odaklı olayların Müslümanlar için bir şok etkisi yarattığı ve onları uyandırmak için bir fırsat olduğunu belirtti. Prof. Dr. Burhanettin Can konuşmasının devamında bölge üzerinde ABD’nin ve batılı ülkelerin Büyük Ortadoğu Coğrafyası üzerindeki planlarından bahsederek “Dünyanın en zengin kaynaklarının bulunduğu bu Coğrafya üzerinde dünyanın tüm güç odaklarının bir planı ve kavgası vardır.” dedi.

            Büyük Ortadoğu Projesi’nin yakın tarihimiz ve günümüz İslâm coğrafyasını ilgilendiren önemli bir tuzak olduğunu ayrıntılı slaytlar eşliğinde anlatan Can, bu proje ikiz kulelerin vurulmasından sonra Amerikan Başkanı Bush’un ağzından yüz yıl süreceği söylenen İslam dünyasına karşı düzenlenen 21. Asrın haçlı seferleri ya da bir başka deyişle 2.Sevrolduğunu belirtti.

            İlk oturumun son konuşmacısı olan Vahdet Vakfı Başkanı Yazar Hüsnü Aktaş “Mısır’daki Darbe Sürecine Müslümanların Tavrı Nasıl Olmalıdır?” konulu sunumunda günümüz Müslümanlarının içinde bulundukları durumdan söz ederek Moğol istilası sonucunda sadece üç yıl hilafetsiz kalındığını şimdi ise 80 yıldır müslümanların halifesiz kaldığını dile getirdi.

 

“İslam dünyasının sınırlarını biz çizmedik bunları bu sınırlar kolay yönetilmek için getirilmiş azgın zorba yöneticilerin başa getirildiği sınırlar ve ülkelerdir” diyen Hüsnü Aktaş, “Ama bu dönemin sonu gelmiştir kimse bunun önüne geçemez. Çünkü yeni nesiller birçok şeyi kavradılar. Tarihte küfür her zaman yenilmiştir, bundan sonra da yenileceklerdir.”dedi.

Müslümanların "Zorbalıkla başa geçenlere ve zulümleinsanların başında bulunanlara Allah lânet etmiştir.” Hadisine uyarak bu tür darbe süreçlerine, darbeci, yalancı ve zalim iktidarlara boyun eğmemesi gerektiğini ve artık müslümanlarında böyle davranmayı öğrendiğini ifade etti.

            Yazar Aktaş konuşmasının son bölümünde “25 Ocak devriminden sonra Mısır’da Muhammed Mursi’nin iktidara gelmesi asıl devrim değildir, asıl İslami devrim işte bu darbeden sonra gerçekleşecektir.” dedi.

Panelin ikinci oturumunda ikinci kez söz alan araştırmacı yazar Ali kaçar bu bölümde Mısır’daki darbenin bölgeye etkilerinden bahsederken darbeyi gerçekleştirenlerin ve destekleyenlerin sadece Mısır’ın iç güçlerinin olmadığından söz ederek ABD, Avrupa gibi batılı güçler ve bunların yanı sıra Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi monarşi ile yönetilen körfez ülkelerinin de darbede etkin rol oyndadıklarını belirtti.

Bölgede darbeye en çok sevinen ülke’nin İsrail’in olduğunu söyleyen Ali Kaçar “Zaten darbecilerin de ilk iş olarak Refah Sınır Kapısını ve Gazze’ye olan yardımları kesip, İsrail Büyükelçiliği’ni tekrar faaliyete geçirerek darbenin arkasında açıkça kimlerin olduğunu ortaya koymuştur.” dedi. Darbenin bir diğer kazananının Suriye devlet başkanı Esed olduğunu belirten Ali Kaçar, darbe sonucu bölgenin olumsuz etkilenen ülkelerinin başında Türkiye,Tunus, Hamas, ve Gazze’nin geldiğini dile getirdi.

İkinci oturumda da Ali Kaçar’ın ardından söz alan Prof. Dr. Burhanettin Can “28 Şubat’ın öncülüğünü askerler yapmıştır, bu yaşadığımız Gezi Parkı sürecinin öncülüğünü de yurtdışı destekli iş adamları ve para odakları yapmaktadır.” dedi.

10’ar dakikalık ikinci oturum sunumlarının ardından geçilen soru cevap bölümünün ardından panel sona erdi.

Yorum yazın

* Bu formu kullanarak girdiğiniz bilgilerinizin saklanmasını ve size ulaşım için kullanılabileceğini onaylıyorsunuz.

İLKAV


İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı

Editör'ün Seçimi

Son Yazılar

İLKAV Teknik Komisyon