Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana sayfa DİĞER Radyo Denge, Gazze’de Şehid Şeyh Ahmed Yasin’in evine misafir oldu

Radyo Denge, Gazze’de Şehid Şeyh Ahmed Yasin’in evine misafir oldu

by İlkav Editor
2,K 👁
A+A-
Reset

Radyo Denge, Gazze’de Şehid Şeyh Ahmed Yasin’in evine misafir oldu

Radyo Denge’de Gündem Özel programı bu hafta Gazze’den Şeyh Ahmed Yasin’in evinden yapılan canlı yayınla gerçekleşti.

Osman Yıldız’ın yönetimindeki Gündem Özel programı, Şehid Şeyh Ahmed Yasin’in Gazze’deki evinden, oğlu Abdulganî ve gelini Hannân hanım ve tercümeleriyle Rukiye Demir Salhiya hanımın katılımıyla gerçekleşti.

Programda şu konulara değinildi:
 Şeyh Ahmed Yasin; belinden aşağısı tutmamasına rağmen o haliyle İslâmî Hareketin içinde hatta yönlendiricisi iyi bir lider ve iyi bir öğretmendi. Amacı; özelde siyonist işgalini sonlandırmak, Gazze’yi hürriyetine kavuşturmak ve genelde de yeryüzünde İslâm’ın hakim olmasıydı.
 1974 tarihinden beri başlattığı mücadele Hamas’ın kuruluşuyla taçlanmıştır. Bu mücadelesi siyonist işgal rejiminin dikkatinden kaçmamış ve 1984 yılında 10 ay İsrail zindanlarında kalmıştır.
   Siyonist rejimin takibinde olduğundan şehid olma ihtimalinden dolayı o günlerde evinde değildi. Şehid olmadan önce “her an şehid edilebilirim, Torunu Hüsam'da eğer şehid olursam beni dedemin yanına defnedin” diyordu. Dediği gibi de oldu şehadetinden sonra dedesinin mezarında defnedildi.
 Şehid olacağı günün öncesi gece itikaftaydı, gündüzünde de oruçlu idi ve aralarında anlaşmazlık bulunan iki kişiyi barıştırmış aralarını ıslah etmişti.
–  2004 yılında hain siyonist rejim, şeyh Ahmed Yasin’i torunu ve sekiz arkadaşını füze saldırısıyla şehid etti, oğlu Abdulganî’yi de yaraladı.
  O, gençlere çok önem veriyordu. Onun için genç demek, Mescid-i Aksâ’nın kurtuluşu demekti. Gençlerden göremedikleri olduğu zaman onları sorar soruştururdu. Evlenecek olanları evlendirir ve durumlarına göre kimine 1000 dolar kimine de 2000 dolar yardımda bulunurdu. 
  İnsanların problemlerini çözer, bütün çalışmaları organizeli, düzenli ve intizamlıydı. Kendisine getirilen sorunları ve istekleri gençlere ayrıntısıyla not aldırır ve çözerdi.
Şeyh Ahmed Yasin, dinlendiği zamanlarda bile kendisine gönderilen mektupları okur ve değerlendirirdi. Kendisine gelen yardımları insanların fakirlik derecelerine göre dağıtırdı.   
  Siyonist İsrail’in baskıları ve savaş halinin sıkıntılarına yönelik olarak o haliyle; “Ömrümüz Allah’ın elinde, ne olursa olsun bu yolda devam etmeliyiz” derdi.
  O, arkadaşlarıyla her zaman istişarelerde bulunurdu. Bunlardan 7 tanesi ile bir şûrâ oluşturmuş ve onlarla istişâre ederek kararlar alıyordu. İstişâre ettiği bu arkadaşlarının çoğu da kendisi gibi şehid oldular.
  İşgal ve kuşatma altında olunmasına rağmen onun bu güçlü duruşu ve izzeti imanından kaynaklanıyordu. “Buraları korumak ve bunun için mücadele etmek İslâm akîdesine göre olur” derdi.
 Hamas’ın mensuplarından ileri gelenlerin bir makama geldiklerinde, evlerini değiştirmemelerini ve çocuklarını da siyonist İsrail’le mücadelenin ön saflarında bulundurmalarını istiyordu.

Ekitap için tıklayın

Oğlu Abdulganî ve gelini Hannan hanımın özel mesajları ise şöyle oldu:
  Filistin’deki el-Fetih ile Hamas arasındaki fark temelde ve öncelikle akîdededir. el-Fetih laik bir yapı Hamas ise İslâmî esaslara göre hareket eden bir yapıdır.
 Bizler, Türkiyeli ve diğer Müslümanlardan Gazze’ye ve Mescid-i Aksâ’ya olan yardım ve desteklerinin istikrarlı ve devamlı olmasını bekliyoruz.
  Filistin ve Mescid-i Aksâ’nın işgalinin bütün Müslüman gençler tarafından farkına varılmasını ve onların bu uğurda çalışmalarını istiyor ve bekliyoruz.
  Şeyh Ahmed Yasin bizlere şunu öğretmiştir: Bizim engellerimiz vücudumuzda değil bilakis zihnimizdedir.
 Biz gençlerimizden ve bütün Müslüman gençlerden bilgisayar, internet ve cep telefonu prangalarından kurtulmalarını istiyoruz.
  İnşâAllah Gazze ve Mescid-i Aksâ en yakın zamanda bu siyonist işgalden kurtulur ve hep beraber orada saf tutarak namaz kılmamız nasip olur.

Program Şeyh Ahmed Yasin’in oğlu Abdulganî’nin ümmet için yaptığı dua ile sona erdi.

Programın videosu aşağıda istifadenize sunulmuştur.

 

Yorum yazın

* Bu formu kullanarak girdiğiniz bilgilerinizin saklanmasını ve size ulaşım için kullanılabileceğini onaylıyorsunuz.

İLKAV


İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı

Editör'ün Seçimi

Son Yazılar

İLKAV Teknik Komisyon