Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana sayfa CUMA KONFERANSLARI İLKAV Cuma Konferansında Kevser Sûresi konu oldu

İLKAV Cuma Konferansında Kevser Sûresi konu oldu

by İlkav Editor
269 👁
A+A-
Reset
İLKAV Cuma Konferansında Kevser Sûresi konu oldu
Emrullah Ayan’ın sunumunu yaptığı konferansta Kevser Sûresinin meal ve tefsiri yapıldı.
Ayan sunumunda; önce surenin genel anlamda tanıtımını yaptıktan sonra surenin İnşirah ve Duhâ sureleri gibi Rasulullah’ı Mekke’nin sıkıntı ve meşakkat ortamında teselli ederek motive eden surelerden olduğunu söyledi. Ardından da surenin
âyetlerinin genel muhtevasını şu şekilde özetledi:
1. âyette: Allah Rasulü’nün ümidini tahrik eder, kuvve-i maneviyesini yükseltir. Âlemlere rahmet olana, vahiy ve nübüvvettin sadece “ağır bir sorumluluk” değil, aynı zamanda “büyük bir hayır” olduğunu hatırlatır.
2. âyette: Bu hayırlı nimet sayesinde Abdulmuttalib’in yetimi “âlemlere rahmet” olmuştur. Ve bunu yapan da Âlemlerin Rabbi Allah’tır. O halde, Âlemlerin Rabbine şükür gerektir ve şükrün en büyüğü, ibadeti O’na tahsis etmektir.
3. âyette: Kevser-Ebter karşıtlığı surenin anahtarıdır. Ona kin güdüp ondan nefret edenler olacaktır. Bunun anlamı, Allah’ın birçok hayır ve keremine mazhar olduğu için varlığı bütünüyle hayır olmuş birinden mahrum kalmaktır. Yani, el-Ebter olup onunla
alâkasını kesen ve ona düşman olan biri, gerçekte el-Kevser’den kesilip ona düşman olmuş ve hayrın kaynağından mahrum kalmış biridir.
Surenin âyetlerinin genel muhtevasını özetleyip surenin âyetlerini izah ettikten sonra Rasulullah’ı nasıl o sıkıntılı dönemde bu ve benzeri surelerle Rabbimiz teselli ve motive etmişse bugün de biz davetçi ve tebliğciler de sıkıntı ve zorluklarla karşılaştığımızda aynı sureleri kendi gündemimiz yaparak teselli olup davamıza motive olmalıyız sözleriyle konferansını sonlandırdı.
 
Konferansın videosu aşağıda sunulmuştur.

Yorum yazın

* Bu formu kullanarak girdiğiniz bilgilerinizin saklanmasını ve size ulaşım için kullanılabileceğini onaylıyorsunuz.

İLKAV


İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı

Editör'ün Seçimi

Son Yazılar

İLKAV Teknik Komisyon