Pazar, Temmuz 21, 2024
Ana sayfa CUMA HUTBELERİ Hutbe: Kudüs Yeniden İşgal Ediliyor

Hutbe: Kudüs Yeniden İşgal Ediliyor

by İlkav Editor
1,6K 👁
A+A-
Reset

            Hutbe: Kudüs Yeniden İşgal Ediliyor
            “ De ki: Ey kâfirler! Mutlaka yenileceksiniz ve toplanıp cehenneme doldurulacaksınız. Orası ne fena yataktır!” (Âl-i İmran: 12)

            Bu haftaki hutbemizin konusunu geçtiğimiz Çarşamba günü Müslümanlarla Dayanışma Platformu’nun düzenlemiş olduğu basın açıklaması oluşturacaktır.Bildiğiniz gibi, 70. Yıl dönümü olan Nekbe Günü münâsebetiyle Filistinli kardeşlerimizin tamamen silahsız olarak gerçekleştirdikleri gösterilerine katil İsrail’in yapmış olduğu saldırıların tel’in edilmesi ve bu gösterilerde şehid edilen kardeşlerimiz için gıyâbî cenaze namazı kılınmasının ardından basın açıklaması yapmak üzere Hacı Bayram Camiinde toplanıldı. Orada okunan basın açıklamasını sizinle paylaşıyorum: 
            Yine bir Ramazan ayı ve yine bir işgal ve katliam… Emperyal ve Siyonist güçler tarafından bu işgal ve katliamlar, bilinçli bir şekilde özellikle de bu, Müslümanların kutsal günlerinde gerçekleştirilmektedir. Amaç, Müslüman kitleleri korkutmak, çaresiz ve güçsüz olduklarını hissettirmek ve neticede de boyun eğdirerek teslim olmalarını sağlamaktır. Oysa tarihe dönüp baktıklarında kendi acziyetlerini, kendi acizliklerini ve zavallılıklarını göreceklerdir. Nitekim Müslümanlar, geçmişte de katliama uğramalarına ve soykırıma tabi tutulmalarına rağmen tarihin hiçbir dönemde teslim alınamamış ve boyun eğdirilememiştir. Tarih bunun örnekleri ile doludur. Çünkü Müslümanlar sadece ve sadece Allah’a boyun eğer ve teslim olurlar.

            Evet, bugün mağlup konumdayız; yeniliyoruz, tecavüze uğruyoruz, ülkelerimiz işgal ediliyor; kemiklerimiz kırılıyor, 8 aylık Leyla bebek başta olmak üzere bebeklerimiz, çocuklarımız; canlarımız, ciğerlerimiz katlediliyor, ama bilinmelidir ki bu, bir bitiş, bir son değildir. 70 yıldır Filistin’de, özellikle de son iki yüzyıldır İslam coğrafyasının çeşitli yerlerinde bu tür insanlık dışı katliamlar gerçekleştirilmesine rağmen bu amaçlarına ulaşamamışlardır, bundan sonra da asla ulaşamayacaklardır!

            Evet, sevinsinler Siyonistler; Netanyahu, Trump’ın kızı İvanka ve damat Kushner sevinsinler, 8 aylık Leyla bebeğimiz katledilirken, kanı akıtılırken bayram yapsınlar, eğlensinler, tepinsinler ama bunun çok uzun sürmeyeceğini asla unutmasınlar; Hittin savaşını, büyük komutan Selahaddin Eyyubi’yi hatırlasınlar ve bunu asla unutmasınlar. Şeyh Ahmed Yasin’i, Rantisi’yi ve İzeddin el-Kassam’ı da unutmasınlar! 1099’da Haçlı güruhu da benzeri bir şekilde Kudüs’ü işgal ettiklerinden dolayı eğlenmiş ve sevinmişlerdi. Ancak bu sevinç, 1187’de yani 88 yıl sonra büyük komutan Selahaddin Eyyubi’nin feraseti, basireti ve cesareti sayesinde Haçlıların kursağında bırakılmıştı. 

            Evet, Siyonistler Hittin Savaşını unutmasınlar; ne yaparlarsa yapsınlar aynı akıbet kendilerini de beklemektedir. Çünkü küfür devam eder, ama zulüm asla! Bu topraklar, bu ümmet, nasıl ki o gün bütün umutların bittiğinin sanıldığı bir anda Selahaddin Eyyubi’yi çıkarmışsa, umut ve temenni ediyoruz ki çok sürmeden aynı şekilde yeni bir komutan, yeni bir Selahaddin Eyyubi çıkaracaktır. Bu imkân ve cesarete sahiptir.

            Filistinli kadınlar direniyor, Filistinli gençler direniyor! Filistinliler ölümüne bir direnişle hem Kudüs’ü ve Mescid-i Aksa’yı koruyorlar hem de Dünya Müslümanlarının onur ve şerefini kurtarıyorlar. 30 Mart’ta, Büyük Dönüş Yürüyüşü-Nekbe başladığından bu yana yüzden fazla Filistinli genç şehid edilmiş, binlercesi ise yaralanmıştır. Küresel katil ABD’nin Kudüs’e Büyükelçiliği’ni taşıdığı gün ise 60’dan fazla masum Filistinli şehid edilmiş, 3000 civarında da masum insan yaralanmıştır. Filistinli Müslümanların direnişi bir daha göstermiştir ki, Siyonistler ve onların destekçileri başta ABD olmak üzere başkentlerini Kudüs’e taşıyanlar asla rahat edemeyeceklerdir. Bunu yakında göreceklerdir!

            Bunca katliama rağmen Filistinliler korkmadan her gün ve üstelik sayıları gün be gün artarak gösterilere ve Siyonistlere karşı tepkilerini en yüksek sesle dile getirmişler ve getirmeye de devam etmektedirler. Canlarını feda etmeye hazır yüz binlerce Filistinli akın akın yürümüş, saf saf dizilmiş kan kusan, ölüm kusan Siyonistlerin uçaklarına ve tanklarına karşı… Çıplak ellerindeki taşla, işgalci İsrail askerlerinin mermilerine karşı koymaya çalışmışlardır. Ne mutlu onlara!

            Bu ölümlerden, bu katliamlardan, Leyla bebeğimizin akıtılan kanından elbette eli kanlı katil Trump sorumludur; Obama, Bush sorumludur. Sisi, M. Bin Selman, M. Bin Zayed sorumludur; sessiz kalan herkes sorumludur. Peki, bizim hiç mi sorumluluğumuz yoktur. Bizler şimdiye kadar sadece katliam olduğu zaman Kudüs’ü, Mescid-i Aksa’yı hatırladık ve cılız da olsa eylemler yapmaya çalıştık. Ama sonrasında ise Filistin’i de, Mescid-i Aksa’yı da, Kudüs’ü de unuttuk. Evet, 1,5 milyar nüfusu olduğu iddia edilen İslam dünyası olarak bizler de sorumluyuz. Dolayısıyla sadece emperyal ve siyonist güçleri suçlamak, bizleri sorumluluktan asla kurtaramayacaktır. Çünkü onlar kendi batıl dinlerinin gereklerini yapıyorlar. Ya bizler!  

            Evet, bizler ümmet olamadık, bir araya gelip güçlerimizi birleştiremedik. “Rabbimiz dağılmayın, parçalanmayın aksi halde gücünüz gider” diyor, sanki bize söylemiyormuş gibi ayrılmaya, dağılmaya, parçalanmaya devam ettik.

            Dolayısıyla bu işgallerden, bu katliamlardan birinci derecede bizler sorumluyuz. Allah’ın ipine sımsıkı ama topluca sarılmadan bizim de, Kudüs’ün, Mekke, Medine’nin ve Kahire’nin de kurutuluşu mümkün olmaz. Allah da yardımını bize göndermez.

            Evet, kim ne derse desin sadece Kudüs değil, Mekke, Medine hatta Kahire, Şam, Beyrut ve Amman da işgal altındadır. Bu küresel emparyal ve Siyonist güçlere ve onların bölgedeki hain, işbirlikçi yönetimlere karşı bölge halkları olarak bütünüyle karşı durmadığımız zaman fiili işgalde sıranın Mekke’ye, Medine’ye ve hatta İstanbul’a geleceğini de unutmayalım.

             -Türkiye’nin; terör devleti dediği bir devletin terörist yuvası olarak faaliyet gösteren büyükelçilik ve konsoloslukları bir an önce kapatmalıdır. Bu terörist Büyükelçi müsveddesini geri gelmemek üzere göndermelidir. Aksi halde geçici göndermeler asla meseleyi çözmez.                                       Bu nedenle terör yuvasına dönüşen Siyonist Büyükelçilik temelli kapatılmalıdır.                                     Bu çerçevede diplomatik ilişkileri vakit geçirmeden kesmelidir.

            -Tarım ürünlerinin ithalatını durduran Siyonist İsrail’e karşı ithalat ve ihracatın tamamı durdurulmalıdır.

            – Bu çerçevede yapılan ticari, siyasi, askeri ve istihbârî ikili anlaşmalar derhal iptal edilmelidir.

            -Türkiye’ye gelen Siyonist turist ya da ziyaretçilerini kabul etmemelidir. Çünkü bunların çoğu ya terörist ya da MOSSAD ajanıdır.

            -Türkiye’de bulunan Yahudilerin askerlik ya da ticaret nedeniyle Siyonist İsrail’e gidip gelenleri ülke vatandaşlığından bir an önce çıkarmalıdır. Çünkü bu teröristler, Filistin’e giderek askerlikleriyle ve ticaretleriyle Batı Şeria’da ve Gazze’de Filistinli masumların katledilmesine katkıda bulunmaktadırlar.

            Umut ve temennimiz; Kudüs’te emperyal destekli Siyonist güçlerin gerçekleştirdiği katliamlar Müslümanların uyanışına vesile olur.

            Ve Kudüs, Filistin’in ebedi başkenti, Mescid-i Aksâ ise Müslümanların ilk kıblesi olarak asıl hüviyetine yeniden kavuşturulmuş olur.

            Rabbimizden başta Filistin’de olmak üzere İslam coğrafyasında katledilen bütün Müslümanların şehadetini kabul etmesini, yaralılara da şifa vermesini diliyoruz.

 

                                                                                             MÜSLÜMANLARLA DAYANIŞMA PLATFORMU

 

 

 

Yorum yazın

* Bu formu kullanarak girdiğiniz bilgilerinizin saklanmasını ve size ulaşım için kullanılabileceğini onaylıyorsunuz.

İLKAV


İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı

Editör'ün Seçimi

Son Yazılar

İLKAV Teknik Komisyon