Cuma, Haziran 14, 2024
Ana sayfa HABERLER Değilse yaptıklarınız neydi ?

Değilse yaptıklarınız neydi ?

by İlkav Editor
1,1K 👁
A+A-
Reset

01.05.2009

 
فتوكل على الله انك على الحق المبين
 
 
O halde sen Allah’a güvenip dayan çünkü sen apaçık hakikat üzerinesin.(Neml 79)
 
Kıymetli kardeşlerim
 
Sura üfürüldüğü gün göklerde ve yerde bulananların hepsi şiddetli bir dehşete kapılırlar. Onlar için artık heva günleri bitmiştir. Yaptıkları haksızlıklardan dolayı azaba uğrayacaklarını bildiren o söz gerçekleşmiştir. Kandırmaca günleri oyun ve eğlence günleri sona ermiştir. Artık onlar konuşamazlar. Dünyada Allah’ın kullarına tahkir ederek bakanlar, Allah’ın arzını hoyratça kullananlar, hakka ve hakikate kulaklarını tıkayanlar; korkudan ürkmüş, ezik ve sinmiş bir halde, gözlerinde hakka tabii olmama zilletinin ağırlığını taşıyarak, çaresiz bakışlarla boyunları bükük bir şekilde Huzurullah’a toplanırlar.
 
Allah’ın kitabi ve kevni ayetlerini görüp hesaba katmayanlar, yerleri ve gökleri yaratanı sonra yaratmayı tekrar edeni ve insanlığı rızıklandıranı, yokmuş gibi farzederek hayatlarına devam edip Allah’ın nimetlerine hamd etmeyenler, bununla da yetinmeyip Allahtan kendisine bir ilim verilmediği halde, delilsiz mesnetsiz bir şekilde kendi vehminden ürettiklerini esas kabul edip hevasına tabii olanlar veya bunlara körü körüne tabii olanlar hesap yerine toplanırlar.
 
O gün her topluluk dünyadayken itaat ettikleri, yanlış olduğunu, zalim olduğunu, hevasına göre hükmettiğini bilseler de; – aman başıma bir şey gelmesin diyerek karşı çıkmaktan itiraz etmekten çekindikleri, Allah’ın ayetlerini hiçe sayan liderleriyle beraber toplu olarak boyunları bükük bir halde hesap yerine sevkedilirler.
 
Ve rabbimiz dünyada mühlet verdiklerine o gün bütün azametiyle sorar :
 
اكذبتم بآياتي ولم تحيطوا بها علما…….
 
siz benim ayetlerimi ne olduğunu kavramadan yalan saydınız öğlemi?
أما ذا كنتم تعملوان
 
—Değilse yaptıklarınız neydi. (neml 84)
 
Değilse yaptıklarınız neydi. Değilse neden Allah’ın hükümleriyle hükmetmediniz. Neden Allah’ın hükümleriyle hükmetmeyenlere sessiz kaldınız. Neden ifsat ortamlarını içselleştirdiniz. Neden hevanıza veya heva sahiplerinin ideolojilerine uydunuz. Heva sahiplerinin bütün hevalarının peşine takındınız.
 
Değilse neden mutlak galip olan Allah’ın hakikat yolunun fedaisi olup insanları hakka çağırmak varken; mutlak mağlupların, tağutların ahkâmına uyarak onları meşrulaştırdınız
 
Değilse neden her şeyi bilen Allah’ın hidayet rehberi ve rahmet olan kitabına sarılıp insanlara apaçık hakikati anlatmaktan geri durdunuz. Eğer gerçekten inandıklarınız o zalimler değildiyse rabbimiz soruyor.
 
أما ذا كنتم تعملوان
 
—Değilse yaptıklarınız neydi?
Değilse yaptıklarımız nedir?
 
Kardeşlerim
 
Bizler din gününün sahibi mutlak galip olana teslim olanlarız ve bizi biz yapan hevaya ve zanna uymak değil, her şeyi bilen rabbimizden aldığımız kesin delillere hakka hakikate dayanmamızdır. İlkelerimize ve kimliğimize sahip çıkmamızdır. Biz kesin olarak biliyoruz ki insanlar husrandadır. Biz biliyoruz ki sur’a üfürülecek ve bugün kibirlerinden yanına yaklaşılamayan herkes o gün dehşet ve korku içinde boyunları bükük olarak Allah’ın huzurunda toplanacaktır.
 
O gün bir kısım insanlarda bu eziklerin zilletinden uzak tutulacak, aydınlık yüzlerle gülümseyecek, ezilmeden bükülmeden alınları açık bir şekilde rablerinin huzurunda toplanacaklardır. Onlar apaçık hakikate inanıp bu inancını amellerine yansıtanlardır. Gücünü ifsadcılardan değil, yalnız hakikate tabii olmaktan alanlardır. Güvenip dayandıkları sadece ve sadece Allah olanlardır.
 
فتوكل على الله انك على الحق المبين
 
O halde sen Allaha güvenip dayan çünkü sen apaçık hakikat üzerinesin
 
Rabbimiz bizleri apacık hakikat üzerinde yaşayanlardan amellerini apaçık hakikate göre işleyenlerden kılsın
 
Rabbim bizlere hakikate tabii olmanın izzetini ve idrakini nasip etsin
 

Yalnızca Allaha güvenip dayanan kullarından kılsın. Amin

Yorum yazın

* Bu formu kullanarak girdiğiniz bilgilerinizin saklanmasını ve size ulaşım için kullanılabileceğini onaylıyorsunuz.

İLKAV


İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı

Editör'ün Seçimi

Son Yazılar

İLKAV Teknik Komisyon