Cumartesi, Haziran 22, 2024
Ana sayfa CUMA KONFERANSLARI AYAN; Ramazan, Kur´an kendisinde indirilmeye başlandığı için mübarektir

AYAN; Ramazan, Kur´an kendisinde indirilmeye başlandığı için mübarektir

by İlkav Editor
145 👁
A+A-
Reset
AYAN; Ramazan, Kur’an kendisinde indirilmeye başlandığı için mübarektir
Sunumunu Emrullah Ayan’ın yaptığı İLKAV Cuma Konferansında; Kur’an’ın indirilmeye başlandığı Ramazan ayı ve Kur’an arasındaki ilişki gündem oldu.
Ayan; Ramazan ve Kur’an ilişkisini Bakara suresi 185. âyet üzerinden izah ederek, Ramazan ayının sıradan bir ay iken kendisinde Kur’an’ın indirilmeye başlanmasından dolayı mübarek olduğunu dolayısıyla da Kur’an’ın burada belirleyici konumda olduğunu, bu sebepten Kur’an’ın okunması, anlaşılması ve yaşanması için özne konumunda olması gerekirken maalesef nesneleştirildiğini bu sebepten dolayı Kur’an, sevap kazanmak ve ölenlerin arkasından seslendirmek şeklindeki uygulamaların konusu olmuş ve Müslümanların ferdi ve toplumsal hayatlarını belirleyen bir özne olmaktan çıkarılmıştır.
Kur’an, hayatı düzenleyen bir özne olmaktan çıkarılınca Müslümanlar ve onların oluşturdukları toplumlar bir ümmet olamamışlar bunun sonucunda da yine ferdi ve toplumsal anlamda edilgen, pasif ve etkisiz hâle gelmişler, böylelikle de olumsuz anlamda ümmet olmuş olan kavimlerin ve ülkelerin yörüngesine girmişler, onlar tarafından sevk ve idare edilmektedirler.
Konu, bu çerçevedeki âyet ve hadisler ışığında açıklandı…
Konferansın videosu aşağıda istifadenize sunulmuştur…

Yorum yazın

* Bu formu kullanarak girdiğiniz bilgilerinizin saklanmasını ve size ulaşım için kullanılabileceğini onaylıyorsunuz.

İLKAV


İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı

Editör'ün Seçimi

Son Yazılar

İLKAV Teknik Komisyon