Üye Ol  -  Şifremi Unuttum?
Facebook
 
 
> Halimizi Sorgulamak – 7...

> Pamak: Halimizi Sorgulamak – 6...

> Pamak: Şu Hâlimize Bakın, Hâlâ Rabbimize Sığınıp Tevbe Etmeyecek ...

> Şu Hâlimize Bakın, Hâlâ Rabbimize Sığınıp Tevbe Etmeyecek miyiz? ...

> Hesap Gününde Yaşanan Kahredici Pişmanlığa Karşı Tedbir Alalım...

   
En Çok Okunanlar

Anasayfa  >   HABERLER  >  2016
 
Kur’an’ı Hakkıyla Okumak (21.Bölüm)
Tarih: 07/02/2016
   


Mehmet Pamak Radyo Denge´de her Cumartesi ve tekrarıyla Pazar günü "Kur´an´ı Hakkıyla Okumak" programıyla sizlerle birlikte oluyor.

Mehmet Pamak Radyo Denge´de her Cumartesi ve tekrarıyla Pazar günü "Kur´an´ı Hakkıyla Okumak" programıyla sizlerle birlikte oluyor. Programa internetten bağlanan Mehmet Pamak, program sunucusu Osman Yıldız´ın sorularını cevaplıyor.

Rabbimize hamd olsun ki, Kur´an´ı Hakkıyla Okumak programının 21. bölümüne de bizleri kavuşturdu. Değerli dinleyenler bugünkü sorularımızla, yine Rasulün(s) Kur´an´daki konumunu ve sünnetini belirleyen ayetleri ele almaya gayret edeceğiz. Bu hafta son olarak Kur´an-hadis-sünnet ilişkisi üzerinde biraz daha durarak, bu konuyu sonuçlandırmaya çalışacağız inşaAllah. Rabbimiz nasip ederse bundan sonra, yani 22. Bölümden itibaren, inşaAllah yine "Kur´an´ı Hakkıyla Okumak" üst başlığı altında yeni bir konuyu ele almayı planlamaktayız. Değerli dinleyenler! Rabbimiz izin verirse yine haftalarca birlikteliğimize vesile olacak, "Yaratılan ve Emredilen: Evren, Fıtrat ve İnsan" başlığı altında, hep birlikte Kur´an´ı hakkıyla okumayı sürdüreceğiz inşaAllah. Ancak bu yeni başlığı ele almaya başlamadan önce bir süre ara verip, inşallah son 6 bölümü tekraren yayınlayacağımızı duyurmak istiyoruz.

 

Yirmincibirinci Bölüm
İndir : 06.02.2016 21.Bölüm, 1.Parça
06.02.2016 21.Bölüm, 2.Parça
Dinle :


Sorular :

Şimdi, Kur´an´ı Hakkıyla Okumak Programı üst başlığı altında bir süredir işlemekte olduğumuz, "Kur´an´da Rasulün(s) Konumu ve Sünneti" konusunun son bölümünün sorularına geçebiliriz:

1 - Kur´an´da, Rasule(s) salât edilmesi, onun incitilmemesi, önüne geçilmemesi ve seslerin onun sesinin üstüne yükseltilmemesini emreden ayetleri kısaca açıklayabilir misiniz?

2 - Kur´an´da Allah ile Rasullerinin arasının ayrılmaması ve Rasullerin aralarında ayırım yapılmaması konusunda neler söyleniyor?

3 - Mü´minler Kur´an, sünnet ve hadis´e yaklaşımda nasıl bir ortak paydada buluşabilirler, nasıl bir ortak zemin oluşturabilirler?

4 - Hadislerin Kur´an´a arzı meselesinin önemi ve gerekliliği hakkında neler söyleyebilirsiniz?

5 - Tariksel süreçte, Kur´an´ın açık beyanları yerine hadis rivayetlerinin birincil kaynak haline getirildiği konusunda ve Kur´an´a açıkça aykırı oldukları halde sahihlerde yer alan rivayetlere bazı somut örnekler verebilir misiniz?

6- Müslümanların ortak payda oluşturmadıkları hadis konusundaki tutumları, duruşları ve anlayışları hangi kategorilerde tasnif edilebilir?

7 - Kur´an dışında "din kuralı vazeden vahiy" var mıdır? Bu konuda Müslümanlar arasında hangi yanlış anlayışlar söz konusudur? Akıdevi açıdan hangi vasatta buluşmak gerekir?

8 - Zanna dayalı olduğu halde ahâd haber akıdeyi belirler mi? Ahad hadilere dayanarak akıde oluşturulabilir mi?

9 - Sonuç olarak ne söylemek istersiniz? Din usulü açısından, kaynaklara yaklaşım bakımından ortak bir zemini ve Mü´minler arasındaki vahdeti nasıl sağlayacağız?

 

Programın eski bölümleri için tıklayınız---------------------------------------------------------------------------------------------------

RADYO DENGE,  FM bandı 92.1 frekansından Ankara'da yerel yayın yapmaktadır. Radyomuzu internet üzerinden http://www.dengeradyo.com/ linkinden dinleyebilirsiniz. Osman Yıldız'ın sunduğu bu programda Mehmet Pamak'ın konuşmaları her Cumartesi canlı olarak 19.00- 20.30 arasında yayınlanacaktır. Programın tekrarı ise yine her pazar 19.00-20.30 arasında yayınlanacaktır. 

Bu içerik 2595 defa görüntülendi.
 
 
Yorumlar
Yorum Ekleyin
Adınız Soyadınız
e-Posta Adresiniz
Başlık
Yorum
Kalan karakter sayısı : 6000
Güvenlik Kodu
 
 
Copyright © 2013 İLKAV - İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı
Strazburg Caddesi No:18/4 SIHHIYE/ANKARA
Telefon :  +90 (312) 229 79 76 e-posta:  iletisim@ilkav.org
İLKAV Teknik Komisyon