Üye Ol  -  Şifremi Unuttum?
Facebook
 
 
> Halimizi Sorgulamak – 7...

> Pamak: Halimizi Sorgulamak – 6...

> Pamak: Şu Hâlimize Bakın, Hâlâ Rabbimize Sığınıp Tevbe Etmeyecek ...

> Şu Hâlimize Bakın, Hâlâ Rabbimize Sığınıp Tevbe Etmeyecek miyiz? ...

> Hesap Gününde Yaşanan Kahredici Pişmanlığa Karşı Tedbir Alalım...

   
En Çok Okunanlar

Anasayfa  >   HABERLER  >  2016
 
Kur’an’ı Hakkıyla Okumak (20.Bölüm)
Tarih: 03/02/2016
   


Mehmet Pamak Radyo Denge´de her Cumartesi ve tekrarıyla Pazar günü "Kur´an´ı Hakkıyla Okumak" programıyla sizlerle birlikte oluyor. Programa internetten bağlanan Mehmet Pamak, program sunucusu Osman Yıldız´ın sorularını cevaplıyor.

Mehmet Pamak Radyo Denge´de her Cumartesi ve tekrarıyla Pazar günü "Kur´an´ı Hakkıyla Okumak" programıyla sizlerle birlikte oluyor. Programa internetten bağlanan Mehmet Pamak, program sunucusu Osman Yıldız´ın sorularını cevaplıyor.

 

Yirminci Bölüm
İndir : 30.01.2016 20.Bölüm, 1.Parça
30.01.2016 20.Bölüm, 2.Parça
Dinle :


Sorular :

Rabbimize hamd olsun ki, Kur´an´ı Hakkıyla Okumak programının 20. bölümüne de bizleri kavuşturdu. Değerli dinleyenler bugünkü sorularımızla, yine Rasulün(s) Kur´an´daki konumunu ve sünnetini belirleyen ayetlerin üzerinde durmaya devam edeceğiz inşaAllah.

1 - Kur´an mehcur bırakılarak bir çok hurafeler üretilen, büyük ve derin yozlaşmanın yaşandığı uzun tarihsel süreçte çok yanlış bir şefaat anlayışına sürüklenilmiş v şefaat edeceği zannedilen bir çok kategoriler oluşturulmuştur. Bir çok dindar kesim "şefaat ya Rasulullah" diyerek Rasulullah(s)den şeffaat dilemekte, Rasule yönelip dua ederek şefaat talebinde bulunmaktadırlar. Kur´an şefaat konusunda ne demektedir?

2 - Bugün bile bir çok kesim, özellikle bazı ilahiyatçı akademisyenlerin öncülüğünü yaptıkları bazı anlayışlara sahip olanlar, Kur´an´ın muhkem naslarını bile değiştirme veya farklı tercihler ortaya koyma cür´eti gösterebiliyorlar. Peki Rasule(s) ilk muhatapları olan Mekke müşrikleri tarafından yöneltilen, "Kur´an´ı değiştir" teklifleri karşısında Rasul(s)ün cevabı ne olmuştur? Rasul´ün vahiy karşısındaki konumu nedir?

3 - Hakkı tebliğle görevli olan Rasul´ün(s) batıla karşı tutumu nedir? Kur´an bu konuda hangi hükümlere yer vermiştir?

4 - Rasulün(s) vahyin yönlendirmesiyle ortaya koyduğu; hak-batıl ulaşmasını ve egemen şirk sistemiyle uzlaşmayı ve kâfirlere itaati reddeden sünneti nedir? Müslüman olduğunu söyleyen kitleler bu sünneti takip etmekte midir?

5 - Şu ana kadar işlediğimiz bütün ayetlerin ortaya koyduğu gerçek şu ki; Kur´an Rasulullah´ın(s) konumunu, yetkilerini, görevlerini ortaya koyan ve Rasulün sünnetinden bize en sahih tartışılmaz bilgileri ulaştıran en temel kaynaktır. Bu program çerçevesinde bu konudaki bir çok ayeti konuşmaya çalıştık. Tabii ki, Rasulün sünnetinden haber veren ayetlerin hepsini böyle bir programda gündemleştirmek mümkün değildir, ama hiç değilse birkaç örnek daha verebilir misiniz?

 

Programın eski bölümleri için tıklayınız---------------------------------------------------------------------------------------------------

RADYO DENGE,  FM bandı 92.1 frekansından Ankara'da yerel yayın yapmaktadır. Radyomuzu internet üzerinden http://www.dengeradyo.com/ linkinden dinleyebilirsiniz. Osman Yıldız'ın sunduğu bu programda Mehmet Pamak'ın konuşmaları her Cumartesi canlı olarak 19.00- 20.30 arasında yayınlanacaktır. Programın tekrarı ise yine her pazar 19.00-20.30 arasında yayınlanacaktır. 

Bu içerik 2609 defa görüntülendi.
 
 
Yorumlar
Yorum Ekleyin
Adınız Soyadınız
e-Posta Adresiniz
Başlık
Yorum
Kalan karakter sayısı : 6000
Güvenlik Kodu
 
 
Copyright © 2013 İLKAV - İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı
Strazburg Caddesi No:18/4 SIHHIYE/ANKARA
Telefon :  +90 (312) 229 79 76 e-posta:  iletisim@ilkav.org
İLKAV Teknik Komisyon