Üye Ol  -  Şifremi Unuttum?
Facebook
 
 
> Küresel İfsadın Fıtratı ve Doğal Dengeyi Bozması ile İnsanlığın Y...

> Emperyalist Sömürü, İşgal ve Katliamların Sonucu Olan Mültecilik;...

> Halimizi Sorgulamak – 7...

> Pamak: Halimizi Sorgulamak – 6...

> Pamak: Şu Hâlimize Bakın, Hâlâ Rabbimize Sığınıp Tevbe Etmeyecek ...

   
 
Hesap İsmi: İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı
Para Cinsi: Türk Lirası (TL)
Şube/Hesap: Kızılay Şub. / Hesap No: 2000614-4
IBAN: TR550020300002000614000005
En Çok Okunanlar

Anasayfa  >   CUMA HUTBELERİ  >  2015
 
Hutbe: Tevhid, İlk İnsanla Son İnsanı Birbirine Bağlayan Bir Sistemdir.
Tarih: 06/11/2015
   


“Gerçekten, bu sizin ümmetiniz bir tek ümmet, Ben de sizin Rabbinizim; o halde Bana ibadet edin.” (Enbiya: 92)

Hutbe:  Tevhid,  İlk İnsanla Son İnsanı Birbirine Bağlayan Bir Sistemdir.                                                  

Gerçekten, bu sizin ümmetiniz bir tek ümmet, Ben de sizin Rabbinizim; o halde Bana ibadet edin.” (Enbiya: 92)
İslam, insanlığa ilişki ve bağlantıların hakikati ile ilgili yepyeni bir düşünce sistemi getirmiştir. Geldiği gün kıymetler ve değerlendirmelerin mahiyeti ile bu kıymetler ve bu değerlendirmelerin alınacağı cihetin içyüzü ile ilgili yeni bir düşünce tarzı ile gelmiştir.


İslam, insanı Rabbine döndürmek, Rabbinin otoritesini ölçü ve değerlerin alınacağı tek otorite kılması, insanın varlık ve hayat görüşünü o tek otorite kaynağına dayandırmak, insanlar arası ilişkilerde bu otoriteyi tek dayanak olarak benimsemek için gelmiştir. Çünkü insan, O’nun iradesi ile südur etmiş, dünyaya gelmiş ve yine O’na dönecektir. İslam, insanlar arasında onları Allah’a bağlayan tek bir ilişki ve bağlantı gerekçesi bulunduğunu, bu bağ kalmayınca insanlar arasında sevgi ve yakınlık kalmayacağını belirtmek için gelmiştir.


Tevhid, ilk insanla son insanı birbirine bağlayan sistemdir. İlk insana ne emredilmişse, son insana da o emredilmektedir. İlk insan da aynı kaynağa bağlıdır, son insan da. Bu bakımdan, sonradan gelen insanlar kendinden önceki insanların koydukları hükümlere bağlı olmaktan kurtulduğu ve böylece önceden ve sonradan yeryüzüne gelmiş olmak aralarında bir adaletsizliğe yol açmadığı gibi, birbirlerine tarih boyunca uzanan kopmaz bir bağla da bağlanmış olmaktadırlar. Bu bağ, Allah’ın bütün insanlar için uzattığı bir bağdır, bu bağa tutunanlar tarihin hangi döneminde ve yeryüzünün hangi parçasında yaşamış olurlarsa olsunlar, birbirleriyle kardeştirler; bu arızi sebeplerin, kan, zaman ve yer gibi arızi bağların sebep olduğu bir kardeşlik değil, ebediyete uzanan kesilmez bir kardeşliktir. Bu bağa tutunmayanlar, birbirleriyle kardeş de olsalar aynı ana, babadan doğmuş, aynı yerde ve aynı zamanda yaşamış da olsalar kardeş olamazlar. Çünkü bu kardeşlik belli bir zaman için belli bir yerde var olan ve sonra ebediyen kaybolan bir kardeşlik değil, yaratılışın başlangıcından bu yana var olan ve sonsuza değin varlığını sürdürecek olan kopmaz bir kardeşliktir:  “Nuh, Rabbine dua edip dedi ki: ‘Rabbim, oğlum benim ailemdendi; senin vadin haktır ve sen hükmedenlerin en iyi hükmedenisin.’ (Allah) dedi: ‘Ey Nuh! Muhakkak o senin ailenden değildi; onun yaptığı Salih olmayan bir iştir. Hakkında ilim sahibi olmadığı bir şeyi benden isteme; sana cahillerden olmaman için öğüt veriyorum.’ “ (Hud: 45, 46)
“Muhakkak ben Allah’a iman etmeyen ve Ahireti de inkar eden bir kavmin dinini bıraktım; atalarım İbrahim, İshak ve Yakub’un dinine uydum, Allah’a herhangi bir şekilde ortak koşmak yoktur bizde.” (Yusuf: 37, 38)
“Gerçekten, bu sizin ümmetiniz bir tek ümmet, ben de sizin Rabbinizim; o halde bana ibadet edin.” (Enbiya: 92)

Bu tevhid insanlar arasında, yüzyıllar arasında ve bölgeler arasında yapay ayırımlara izin vermez; çünkü bunlar insanın elinde değildir. İnsanın doğduğu yer, doğduğu çevre, doğduğu zaman ve şekli, rengi konusunda hiçbir etkinliği yoktur. Eğer, bu tür özellikler insanlar arasında ayırıma yol açarsa, bu kuşkusuz çok büyük bir zulüm demektir. Oysa tevhid tek olan Allah’ın dini olarak adalet temeli üzerine oturur. O, bu tür ayırımları bir anlaşma, tanışma aracı ve Allah’ın gücünü, ilmini ve rahmetini gösteren ayetler olarak kabul eder.


Ebu Musa el-Eş’ari (R.A)’den gelen bir rivayete göre Rasulullah (S) şöyle dedi:
“Mü’minin mü’mine bağlılığı parçaları birbirini bütünleyen bir bina gibidir dedikten sonra bunu tarif için Rasulullah (S) parmaklarını birbirine geçirdi.” (Buhari, Müslim)


Yine Rasulullah (S) şöyle buyurdu:
“Hiç biriniz kendiniz için arzu ettiğinizi kardeşiniz için de istemedikçe (tam manasıyla) iman etmiş olmazsınız.” (Buhari)

                                                                                                                          06.11.2015
                                                                                                           Hazırlayan: Emrullah AYAN

 

 

Bu içerik 2047 defa görüntülendi.
 
 
CUMA HUTBESİ YAZARI

Emrullah AYAN
  Diğer Cuma Hutbesi Yazıları

 
 
Yorumlar
Yorum Ekleyin
Adınız Soyadınız
e-Posta Adresiniz
Başlık
Yorum
Kalan karakter sayısı : 6000
Güvenlik Kodu
 
 
Copyright © 2013 İLKAV - İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı
Strazburg Caddesi No:18/4 SIHHIYE/ANKARA
Telefon :  +90 (312) 229 79 76 e-posta:  iletisim@ilkav.org
İLKAV Teknik Komisyon