Üye Ol  -  Şifremi Unuttum?
Facebook
 
 
> Halimizi Sorgulamak – 7...

> Pamak: Halimizi Sorgulamak – 6...

> Pamak: Şu Hâlimize Bakın, Hâlâ Rabbimize Sığınıp Tevbe Etmeyecek ...

> Şu Hâlimize Bakın, Hâlâ Rabbimize Sığınıp Tevbe Etmeyecek miyiz? ...

> Hesap Gününde Yaşanan Kahredici Pişmanlığa Karşı Tedbir Alalım...

   
En Çok Okunanlar

Anasayfa  >   HABERLER  >  2015
 
İLKAV Kız Öğrenciler Yaz Kampı Anamur´da yapıldı
Tarih: 18/09/2015
   


İLKAV’da yıl içinde derslere devam eden lise ve üniversite kız öğrencilerinden oluşan bir grubun Mersin-Anamur‘da katıldığı yaz kampı sona erdi.

İlmi Kültürel Araştırmalar Vakfı’nın Mersin-Anamur Kız öğrenci Kampı

İlmi Kültürel Araştırmalar Vakfı’nın yıl içinde derslerine devam eden lise ve üniversiteli kız öğrencilerimizden oluşan bir grubun Mersin-Anamur‘da katıldığı yaz kampı sona erdi. Eğitmenler Duygu Taş, Banu Yıldız, Neslihan Pomak, Mevlüde Çakal, Gamze Bıyık ve Sümeyra Taş’ın gözetiminde gerçekleştirilmiştir. Kampta gençlerimizin akıp giden yaşantılarında “Hepiniz Allah'ın ipine sımsıkı sarılın. Dağılıp ayrılmayın. Ve Allah'ın üzerinizdeki nimetini hatırlayın. Hani siz düşmanlar idiniz. O, kalplerinizin arasını uzlaştırıp-ısındırdı ve siz O'nun nimetiyle kardeşler olarak sabahladınız. Yine siz, tam ateş çukurunun kıyısındayken, oradan sizi kurtardı. Umulur ki hidayete erersiniz diye, Allah, size ayetlerini böyle açıklar. “ (Ali İmran 103) ayetindeki Allah’ın İpine topluca sımsıkı sarılması ve dağılıp ayrılmamasının gereklerini yerine getirmelerini sağlayabilmek için vakfımızın hazırladığı program çerçevesinde Kuran’dan Hucurat Süresi Tefsiri ile bu sure çerçevesinde hadis ve siyer anlatıldığı derslerimizin yanı sıra, kişisel gelişim, rehberlik, bilişim kültürü ve spor etkinlikleri ile Anamur ve çevresinde yapılan yöresel geziler de yer aldı. Gün içinde beş vakit safların sık tutulduğu cemaat halinde kılınan namazların yanı sıra yapılan dersler, toplu yenen yemekler, sohbetler geziler ve yapılan tüm aktiviteler öğrencilerimiz tarafından takdirle karşılandı. Önümüzdeki eğitim döneminde ve gelecek yaz gene birlikte olabilme temennileri ile Ankara’ ya dönüldü.

Eğitmen Duygu Taş‘ın değerlendirmesi:

İlmi Kültürel Araştırmalar Vakfı’nın kız öğrenciler yaz kampı 05.09.2015 de başlayıp, 12.09.2015 tarihinde son buldu. Lise ve üniversiteli öğrencilerden oluşan eğitim ve tatil kampı Mersin -Anamur'da gerçekleştirildi. Velilerimizin dualarıyla yola çıktığımız gençlerimizin ailelerinden ayrıldıkları andan itibaren kendi sorumluluklarını bilerek İslami güzel ahlaklarıyla hareket etmeleri yıllardır anne ve babalarının verdikleri emeklerin boşuna gitmediğini görmek bulundukları ortamda çiçek gibi açtıklarını görmek beni ve diğer eğitmen arkadaşlarımızı çok mutlu etti.

Kamp boyunca bize emanet edilen gençlerimizle “Hucurat Suresi” çerçevesinde günlük tefsir, hadis, siyer, kavram ve günlük hayata taşıma boyutunun konuşulduğu sadece öğrencilerin değil bütün eğitmenlerinde katılmaktan zevk aldığı dersler yaptık. Bu derslerde öğrencilerin katılımları ve dersleri dikkatle dinlerken gözlerindeki ışığı kelimelere dökmek mümkün değil. Sadece dersler mi? Hayır namazlarda birlikte saf oluşları yemeklerdeki muhabbetleri, sosyal etkinliklerdeki birliktelikleri yani kardeşlikleri çok güzeldi. Tüm kamp boyunca bunu yaşadık elhamdülillah.

Bulunduğumuz toplumda maalesef ahlaki bozulmadan kaynaklı zevk ve hırsla dünyalık hesapların yapıldığı ortamlarda gençler yetişiyor. O zaman Ahlakın tanımına bakmak lazım, Ahlak nedir?Sözlüğe baktığımızda kelime anlamı olarak tanımı şöyledir. “İnsandaki manevi değer ve davranışlara verilen addır. Konusu «iyi» ve «kötü» kavramları hakkındaki kıymet hükümleridir. Birtakım kurallar ortaya koyar, ne gibi hareketlerin ahlaki sayılabileceği konusunu inceler.”  Bu tanımı okuyunca Müslümanlar için ahlak nedir sorusu geliyor akla cevapsa çok basit değil mi? Ahlak=Kuran-ı Kerim. İşte bu cevabın bilinciyle  yapılan derslerimizde gençlerin bulundukları ortamlarda nasıl olmaları gerektiği, İslami bilincin ve salih amelin gençlerin hayatını kuşatıp nasıl kimlikli, kişilikli, ahlaklı ve erdemli olmaları gerekliliğinin şuurunu gençlerimize aktarmaya çalıştık.

Gençlerimizle günümüzde ellerindeki imkânların ne kadar çok olduğu özellikle teknolojik imkânların İslami olmayan şekilde kullanılmasından uğrayacakları zararlar ve teknolojiyi ne şekilde nasıl kullanmaları gerektiği, Ahlaklarının Kuran-ı kerim harici olamayacağı tedbirlerin ancak bu çerçevede alınacağı ve kuran nesli olma üzere sohbetler yapıldığı sabah namazında başlayan gece geç vakitlere kadar devam eden günlük etkinliklerinde içinde bulunduğu derslerimiz harici yüzme, oyunlar, tekne turu, Anamur gezisi, Aynalı göl mağarası gezisi gibi faaliyetlerin gerçekleştirildiği bir kamp oldu.

En güzel ve verimli şekilde geçen bu kardeşlik kampında maddi ve manevi emeği geçen çok sayıda kardeşimiz var Allah onlardan razı olsun ve ecirlerini arttırsın inşallah. Önümüzdeki sene Allahtan bir mani çıkmazsa İnşallah gençlerimizle buluşmak üzere

Yaz kampı öğrenci değerlendirmeleri :

İmran Gözde Demir ;

İLKAV yaz kampı, benim için kaçırılmayacak bir fırsattı. Büyük bir heyecanla kamp gününün gelmesini bekliyordum ve sonunda gelmişti, 4 Eylül Cuma günü akşamı yola çıktık... Umduğumu fazlasıyla buldum diyebilirim. Birçok arkadaş edindim, yeni insanlar tanıdım ve onlarla vakit geçirdim, hiç yabancı gelmemişlerdi çünkü onlar benim Müslüman kardeşlerimdi. Gittiğimiz mekân oldukça rahat ve işlevi güzel bir yerdi... Kamp denince, akla yiyip, içip, yatmak gelmesin. Biz hemen her gün bilgi paylaşımları ve güzel sohbetler yaptık. İlmi ve kültürel konularda ders  aldık, bizlere bir şeyler kazandırmak için emek sarf eden, ders veren hocalarımıza buradan teşekkür ederim... Bunların yanı sıra, birçok etkinlik, gezi, oyun  vb. eğlenceli aktiviteler yaptık. Her dakikamız dolu dolu geçti, yorgunluktan ölecek olmasak, uyumayacaktık bile...

En önemlisi, ibadetlerimizi cemaat halinde yaptık. Bu da  bir şeyleri  yine hep birlikte yapmak gerçeğini sunmuştu bize, maneviyatını anlatamam bile...

Bize bu tatili düzenleyen, planlayan ve uygulayan tüm hocalarıma, herkes adına teşekkür ederim. Bir dahaki seneye sabit aynı kadro ve katılmak isteyen yeni arkadaşlarla görüşmek dileğiyle...  İnşallah!

 

Rabia Kürük:

Yaz kampının hem verimli hem de çok eğlenceli geçtiğini düşünüyorum. Bir haftanın nasıl geçtiğini anlamadım. Keşke daha fazla kalabilme fırsatımız olsaydı. Sadece kaldığımız otelin odalarını beğenmedim. Yemekleri çok güzeldi. Bol bol gezdik ve yeni yerler görme fırsatımız oldu. Dersler bana çok şey kattı. Hiç sıkmadı dersler. Vakfa bir senedir gidemiyordum ama kamptan sonra gitmemekle hata yaptığımı anladım. Bundan sonra sık sık vakfa uğrayacağım. Bizi Allah'a yaklaştıracak dinimizi daha çok sevdirecek ortamlarda sık sık bulunmalıyız bence. Kampa emeği geçen bütün hocalarımızdan Allah razı olsun. Umarım bu verimli ve eğlenceli kampın devamı gelir.

 

Sümeyye Taşyürek:

Benim açımdan kamp gerçekten hem çok eğlenceli hem de öğreticiydi. Dersler gerçekten insanda dinleme ve öğrenme isteği uyandırıyordu. Hem bizi bunaltmadan ders işlerken hem de dinç tutacak ve bizi mutlu edecek aktivitelerde yaptık. Tam gençlere uygun bir kamptı hem eğlendik hem öğrendik hem de yeni arkadaşlar edindik. Yeni insanlarla sohbetler ettik onlarla tekrar görüşmek üzere sözleştik. Gerçekten hem faydası oldu hem de mutlu etti bizi bu kamp...

Bu içerik 1852 defa görüntülendi.
 
 
Yorumlar
Yorum Ekleyin
Adınız Soyadınız
e-Posta Adresiniz
Başlık
Yorum
Kalan karakter sayısı : 6000
Güvenlik Kodu
 
 
Copyright © 2013 İLKAV - İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı
Strazburg Caddesi No:18/4 SIHHIYE/ANKARA
Telefon :  +90 (312) 229 79 76 e-posta:  iletisim@ilkav.org
İLKAV Teknik Komisyon