Üye Ol  -  Şifremi Unuttum?
Facebook
 
 
> Küresel İfsadın Fıtratı ve Doğal Dengeyi Bozması ile İnsanlığın Y...

> Emperyalist Sömürü, İşgal ve Katliamların Sonucu Olan Mültecilik;...

> Halimizi Sorgulamak – 7...

> Pamak: Halimizi Sorgulamak – 6...

> Pamak: Şu Hâlimize Bakın, Hâlâ Rabbimize Sığınıp Tevbe Etmeyecek ...

   
 
Hesap İsmi: İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı
Para Cinsi: Türk Lirası (TL)
Şube/Hesap: Kızılay Şub. / Hesap No: 2000614-4
IBAN: TR550020300002000614000005
En Çok Okunanlar

Anasayfa  >   DİĞER  >  2011
 
İLKAV´da KUDÜS Günü Programı...
Tarih: 26/08/2011
   


İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı her sene olduğu gibi bu senede ramazan ayının son cumasında tüm dünyada kutlanan KUDUS GÜNÜ sebebiyle bir program düzenledi.

İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı her sene olduğu gibi bu senede ramazan ayının son cumasında tüm dünyada kutlanan KUDUS GÜNÜ sebebiyle bir program düzenledi.

Cuma konferans salolununda Cuma namazı öncesi tertip edilen programa çok sayıda Ankara da öğrenci Filistinli müslümanda katıldı. Filistin -Siyonist mücadelesini anlatan bir sinevizyon gösterisinden sonra .Filistinli (Batı Şeria-Tulkerim) kardeşimiz Mahmud Çelebi’nin Kuran-ı Kerim den İsra suresinin ilk ayetlerini okuması ile program başladı.Muhammed Emin Tombak kardeşimiz ayetlerin mealini verdikten sonra güzel bir Arapça marş (Kuds-u Lena-Kudüs Bizimdir) okuyarak tekbirler eşliğinde konuşmalara geçildi.

Emrullah Ayan Hocamızın Kudüs Günü'nün müslümanlar için anlamı ve önemi üzerende konuşması ile program devam etti. Ayan, Konuşmasında Kudüs'ün peygamberler şehri olduğu, müslümanların Kudüs için ve islamın mukaddesatları için ellerinden geleni yapması gerektiğini vurguladı. Bu çerçevede Mescidi Haram'ın ve Allah'ın bir çok mescidininde işgal altında bulunduğunu söyleyen Ayan, ümmetin bir bütün olarak kurtuluşunun Kur'an'a sarılmakla olacağına vurgu yaptı. Kur'anla ümmetin yeniden inşası çalışmalarına özen göstermemiz gerektiği üzerinde önemle durulan konuşma Filistin ve Kudus tarihi üzerine kronolojik bir değerlendirme ile son buldu.

Daha sonra Türkiye de Tıpta okuyan Filistinli kardeşimiz Usame Ebu Zeyna’ nın Kudüs ve Mescidi Aksanın ve Filistinlilerin bu topraklardaki tarihini anlatan slaytlı sunumuna geçildi.Ebu Zeyna Filistin haritasında coğrafyayı göstererek Gazze ve Batı Şeria ve Filistin topraklarının tarih içinde işgal boyutunu anlattı.Filistin haritası konusunda medyanın büyük bir yanıltma içinde bulunduğunu,İsrail’ in devlet olarak tüm Filistini kendi toprağı gibi gösterdiğini belirtti.

Filistin Tarihinin M.Ö 3000 li yıllara kadar giden Kenanilere dayandığı bununda Hz.İbrahimin zamanına kadar gittiğini belirten Ebu Zeyna ,Yahudilerin MÖ 1700 lü yıllarda Filistine girdiklerini söyledi.Hz Musa takipçisi bu Yahudilerin aslında tevhid dinine mensup Müslümanlar olduğunu belirten konuşmacı daha sonra bunların Hz.Yakup ve Hz.Yusuf sonrası Mısır’a göç ettiklerini söyledi.

Yeryüzünde yapılan ilk mescidin Mescidi Haram olduğunu ,Hz.İbrahimin Kabe yi temelleri üzerine yeniden bina ettiğini anlatan konuşmacı Mescidi Aksanında bu tarihlerden sonra Kudus te Hz.ibrahim zamanında inşa edildiğini bildirdikten sonra şöyle devam etti:.Bu mescid tarihte yıkılınca Hz.Süleyman ve Hz.Davut zamanında tekrar yükseltilerek önce yapılan mescid ortaya çıkarılıyor.Hz.Ömer zamanında 700 lü yıllarda Filistin feth ediliyor.Bizi ilgilendiren tarih budur.Haçlı seferleri akabinde Memlüklü ve Osmanlı hakimiyetinden sonra I.Dünya savaşı sonrası Britanya bu toprakları işgal ediyor.1500 yıldır Arabı ,Kürtü ,Türkü Acemi,Müslümanı,Hristiyanı ve Yahudisi bir arada ekseriyetle barış içerisinde yaşarken, bu denge Siyonist devlet İsrailin bu topraklara konuşlandırılmak istenmesi ile bozulmuştur.II.Dünya savaşından sonra kurulan Siyonist amaçları olan İsrail, Filistin ve Kudus ü Yahudileştirme çalışmalarına devam etmektedir.Ancak Onurlu Müslümanlar da buna canları pahasına direnerek engel olmaya devam etmektedirler.

Filistin ve Kuran mevzuunda da birkaç kelam edecek olursak;bu topraklar Kuranda 5 yerde kutsal ve mübarek toprak olarak geçiyor.Buraların Müslümanlar açısından öneminin sebeplerini sıralarsak;

İlk kıblemizin Mescidi Aksa olması,Mübarek 3.Mescidin burada olması,İsra hadisesinin gerçekleştiği mekan olması,peygamberler şehri olması,Bereket kaynağı,Ribat ve Cihad toprakları olmasıdır.

Tüm peygamberlerin kıblesi olan Mescidi Aksa,ilk kıblelik görevinden Kabeye yönlendirilerek son peygamber Hz.Muhammed (SA)ile son din,son peygamber ve son kıblemiz Mescidi Haram tayin edilmiş olmaktadır.

Mescidi Aksa alanı birkaç mescidi içine alan büyük bir alandır.Altın sarısı kubbeli mescid Hz.Ömer camisidir ve ilk akla o gelir.Aslında duvarlarla çevrili bir alanın adıdır.Kudus te Hristiyanlar içinde kutsal mekanlar vardır.Kıyamet kilisesi gibi.Günümüzde Siyonist işgalciler eski İbrani eser ve kültürlerini arıyoruz diye Mescid-i Aksanın altında kazılar ve tüneller açmaktadırlar.Bu toprakları Yahudileştirmeye çalışmaktadırlar.Aksadan büyük ibadet mekanları yaparak Kudüs denilince insanların aklına kendi mabedlerinin gelmesini arzulamaktadırlar.Bizler Filistinli ve diğer Müslümanlar olarak Kudus’ü Yahudileştirme porjelerine karşı ve aynı zamanda siyonist işgale karşı mücadele etmek zorundayız ,diyerek konuşmasını tamamladı.

Program Ramazan boyunca İLKAV da Filistin için toplanan yardımların yerine ulaştığına dair Filistin İslam Cemiyeti Cibaliye bölgesi sorumlusunun teşekkür mektubunun okunması ve sılayta yansıtılması ile son buldu.

Bu içerik 2349 defa görüntülendi.
 
 
Yorumlar
Yorum Ekleyin
Adınız Soyadınız
e-Posta Adresiniz
Başlık
Yorum
Kalan karakter sayısı : 6000
Güvenlik Kodu
 
 
Copyright © 2013 İLKAV - İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı
Strazburg Caddesi No:18/4 SIHHIYE/ANKARA
Telefon :  +90 (312) 229 79 76 e-posta:  iletisim@ilkav.org
İLKAV Teknik Komisyon