Üye Ol  -  Şifremi Unuttum?
Facebook
 
 
> Kadir Gecesinin ve Ona Değer Kazandıran Kur’an’ın Kadrini Bilmek...

> Erdoğan’ın, Karşılığı Olmayan Sert Söylemleri Filistin’den Yana, ...

> Ömrümüzden Bir Yıl Daha Azaldı, Gelin Hâlimizi Sorgulayalım!...

> Küresel İfsadın Fıtratı ve Doğal Dengeyi Bozması ile İnsanlığın Y...

> Emperyalist Sömürü, İşgal ve Katliamların Sonucu Olan Mültecilik;...

   
 
Hesap İsmi: İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı
Para Cinsi: Türk Lirası (TL)
Şube/Hesap: Kızılay Şub. / Hesap No: 2000614-4
IBAN: TR550020300002000614000005
En Çok Okunanlar

Anasayfa  >   DİĞER  >  2014
 
İlkav’da cuma namazı öncesi dünya kudüs günü konuşuldu.
Tarih: 26/07/2014
   


Ku’ran tilaveti ile başlayan program Osman Yıldız’ın sunumu ve soruları eşliğinde Filistinli Doktor Mahmut Hadi’nin bölgeye ilişkin vermiş olduğu taze haberlerle devam etti.

Yıldız açış konuşmasında şu hususlara değindi: ”Ramazan ayının son Cuma’sı bütün İslam coğrafyasında Kudüs günü olarak kutlanmaktadır. İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı olarak bugünü idrak ederek bütün Müslümanlarla beraber olduğumuzu ortaya koymaya çalışacağız. Bu yapacağımız söyleşimizi Filistinli Mahmut kardeşimizle sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. İsrail’in Gazze operasyonu birçok Müslüman kardeşimizin şehid edilmesine neden oldu. Maalesef dünyanın sesi de çıkmıyor. En acısı da İslam coğrafyasından tepki ve sesler çok cılız çıkıyor. Oysa Rabbimiz Filistinli Müslüman kardeşlerimizi ve biz Müslümanları kardeş kılmıştı. Kitabında bunu belirtmişti. Ama biz kardeşlik hukukunu yerine getirebildik mi? Doğrusu getiremediğimiz de ortada. Bu sebeple Kudüs gününü gündemde tutmak adına Filistinli Dr. Mahmut Hadi kardeşimizle basına düşmeyen bilgileri ele alacağız.

 

-Osman YILDIZ Konuşmasına şöyle devam etti; Bu yıl gerçekten çok acı bir süreç yaşıyoruz. Dolayısıyla belki de Filistin’in, Gazze’nin veya İslam coğrafyasının kurtuluşu bizim de Kur’an’a sarılmamızla olacak. Eğer bunu gerçekleştirecek olursak dünya Müslümanları olarak yaşamış olduğumuz bu zilletten çıkıp gerçekten tekrar o şerefli, izzetli ve onurlu günlerimize döneceğiz. Bu girişten sonra sözü Mahmut kardeşime bırakmak istiyorum.

           

Mahmut Hadi: Bismillahirrahmanirrahim, es-Selamü aleykum. Tabii Osman kardeş biraz önce Müslümanların tepkileri biraz cılız kaldı dedi. Bence bir tepki yok. Yani şu anda 2 haftadır Gazze bombalanıyor. Çocuklar ölüyor kadınlar yaşlılar ölüyor. Şimdiye kadar hiçbir şey yapılmadı. Bu arada Mısır sınır kapılarını Müslümanlara açmadı. Bu gidişle açmaya da niyetli görünmüyor.

 

Geçenlerde iki tane ambulansı geri çevirdi. İçeri almayacağım dedi. Ve tüm Araplar susuyor. Yani net olarak gerçek bir tepki yok. Filistin’in durumu yıllardır böyle. 1935’den bu yana katliamlar devam ediyor. Gazze bombalanıyor. Her sene konuşuluyor her sene yapılıyor ama gerçekten bir eylem yapılması lazım. Tabii bizim Allah’a gerçekten yakın olmadığımızı gösteriyor. Biz nüfus kağıdında Müslümanız.

 

Ama gerçek Müslüman değiliz. Allah Teala diyor ki: “Bana destek verirseniz ben de size destek veririm.” Allah diyor ki: “Faiz haramdır.” Bütün İslam ülkelerinde faiz yasal olarak işleniyor. Allah “içki haram diyor.” Birkaç ülke hariç diğer ülkeler yasal olarak üretiyor ve tüketiliyor.

 

O halde Allah’ın dediğini uygulamıyoruz sonra kalkıp biz Müslümanız diyoruz. Yani o nedenle gerçekten biz çok gerideyiz ve biz Allah’a içtenlikle ibadet ettiğimizde en iyi ümmetiz. Ve şu an da Osmanlı ilk dönemlerinde dünya hakimi idi. Ve iyi bir şekilde yönetiyordu. İslam’a yakındı. İslam’dan uzaklaştıkça hem kendileri zayıf düştüğü için Müslümanlar da zayıf düşmüş oldu.

Filistin halkına yapılan yiyecek içecek yardımları bir hafta veya iki hafta bilemedin 1 ay sonra tükeniyor. Esas yapılması gereken Filistin’i güçlendirmektir. Bunun yolu da ABD ve İsrail  mallarını boykot etmekten geçer. Ancak bu şekilde İsrail’i ve ABD’yi zayıf düşürebiliriz. Çünkü ABD İsrail’e maddi ve manevi destek veriyor. Maalesef biz Yahudi mallarını alarak düşmanımızı kendi ellerimizle güçlendiriyoruz.

 

Bizim yapacağımız derhal bu malları boykot etmektir. Düşmanımızın zayıf düşmesini sağlayacak etkenlerden birisi budur. Boykot tehdidini duyan ‘coco cola’ sahipleri karşı bir tehditle “Filistin ve Gazze’de’ki fabrikalarda şu kadar işçi çalışıyor. Onlar işsiz kalacak” değerlendirmesinde bulunuyor. Çok ilginç değil mi?

 

Osman Yıldız: İslam coğrafyasından Afganistan, Libya, Irak vs. ülkeler cihad etmek için çıkan gençleri teşvik ettiler, imkan sağladılar. Fakat şu an İsrail’e karşı savaşmak için gitmek isteyen gençlere engel oluyorlar ve onları da terörist olarak damgalıyorlar. Fakat dünyanın bütün coğrafyalarında bulunan Yahudi destekçileri İsrail’in yanında savaşmak için gittiklerini de basından duyuruyorlar.

 

Kıymetli Müslümanlar bir de onur kırıcı durumlara şahit oluyoruz. İsrail çeşitli ülkelerden kendilerine sempati çekmek, propaganda yapmak için, devlet liderlerine cesaret ödülleri veriyorlar bunların bir tanesi de bizim ülkemizdeki idareciye verildi.

Yaptığı vahşete karşı çıkan idareciden ödülünü geri istiyor. Keşke bu kişi bu duruma gelmeden kendisi işgal başladığında verseydi daha onurlu olurdu.

 

Filistin’e yapılacak yardımlar şu an çok önemlidir. Evlerinde su yok, yiyecek yok bu şekilde bayrama girilecek düşünün bu manzarayı. Biz onlara her yönden moral vermeliyiz Bir keresinde Raid Salah şöyle demişti:

 

Türkiye’de ki Müslüman kardeşlerimiz bizim memleketlerimize geldikçe biz moral buluyoruz, güç kazanıyoruz. Bu arada İsrail’in aradığını bulamadığını görüyoruz. Araya aracılar koyarak Gazze’den çıkmanın yollarını arıyor. Kendi isteği ile değil de başka devletlerin isteği ile çıkma imajını vermek için.”

 

Osman kardeşimiz yapılan söyleşiyi şu şekilde devam ederek bitirdi: Ateşkes olsun derken Hamas’ın “asla geri adım atmayız. İsrail ilk önce ablukayı kaldırmalı ondan sonra ateşkes olabilir” demesini, biz de bu onurlu duruşu ve söylemi destekleyerek bütün dualarımızla onlarla beraber olduğumuzu belirtiyoruz.”

 

Cuma namazı kılındıktan sonra cemaat Hacı Bayram’da Gazzeli şehitler için  kılınacak olan gıyabi cenaze namazı ve basın açıklamasına intikal etti.

Bu içerik 4377 defa görüntülendi.
 
 
Yorumlar
Yorum Ekleyin
Adınız Soyadınız
e-Posta Adresiniz
Başlık
Yorum
Kalan karakter sayısı : 6000
Güvenlik Kodu
 
 
Copyright © 2013 İLKAV - İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı
Strazburg Caddesi No:18/4 SIHHIYE/ANKARA
Telefon :  +90 (312) 229 79 76 e-posta:  iletisim@ilkav.org
İLKAV Teknik Komisyon