Üye Ol  -  Şifremi Unuttum?
Facebook
 
 
> Pamak: Hz. Hüseyin’in Kerbela’da Şehid Edilmesinin Yıl Dönümünde ...

> Pamak: Allah’ın Adını ya da Dinini İstismar Ederek İnsanları ‘All...

> Pamak: Şeytan ve Dostlarının En Etkili ve En Yaygın Kandırma Biçi...

> Şeytanın, Sırât-ı Müstakîm Üzerine Oturup Dört Yönden Yaklaşarak ...

> “Yeni 28 Şubat”a Rağmen Allah Yolunda Sabırla Yürümeli ve Asla Ko...

   
 
Hesap İsmi: İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı
Para Cinsi: Türk Lirası (TL)
Şube/Hesap: Kızılay Şub. / Hesap No: 2000614-4
IBAN: TR550020300002000614000005
En Çok Okunanlar

Anasayfa  >   CUMA HUTBELERİ  >  2014
 
Hutbe: Siyonist İsrail’in Zulmü ve Müslümanlar
Tarih: 18/07/2014
   


“…Zalimler nasıl bir inkılaba uğrayıp- devrileceklerini pek yakında bileceklerdir.” (Şuara: 227)

 

إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَذَكَرُوا اللَّهَ كَثِيرًا وَانتَصَرُوا مِن بَعْدِ مَا ظُلِمُوا وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ 

ظَلَمُوا أَيَّ مُنقَلَبٍ يَنقَلِبُونَ

Haziran’ın ilk haftası bir Filistinli öldürülmüş, 11 Filistinli genç İsrail ordusu tarafından tutuklanmıştı. 12 Haziran tarihinde ise el-Halil şehri yakınlarında 3 işgalci yerleşimci muhtemelen İsrail derin devleti tarafından öldürülmüş, bunu Hamas’ın yalanlamasına rağmen yine Hamas’ın üzerine atmış ve bunu bahane eden Siyonist İsrail, yoğun tutuklama ve saldırı başlatmıştır. 

Yaklaşık 15 gün önce de sabah namazına gitmekte olan, henüz 16-17 yaşlarında Filistinli bir genç, Muhammed Ebu Hudayr, İsrail askerleri tarafından kaçırılarak Kudüs’ün ormanlık bölgesine götürülmüş ve orada hunharca öldürülmüştür. Otopsi raporlarına göre İsrailli saldırganlar işkencenin her türlüsünü yaptıktan sonra Muhammed’e zorla benzin içirmişler, ardından diri diri ateşe verip cayır cayır yakmışlardır.

Daha önce de televizyonlardaki görüntülerde; İsrailli bir askerin minnacık bir Filistinli çocuğun kolunu taşla nasıl kırıp parçaladığını, çocukları tankların paletleri altında diri diri nasıl ezdiklerini, babasının kollarında minik Salih’in nasıl kurşuna dizildiğini dehşet içinde izlemiştik. Siyonist İsrail devletinin kısa tarihi baştan başa bu tür zulüm ve vahşet örnekleriyle dolu…
Katil İsrail’in savaş uçakları Filistin’in, Gazze’nin üzerine Ramazan, iftar,  sahur demeden ölüm yağdırıyor. Sivil yerleşim yerleri adeta depremden yeni çıkmış görüntüsü veriyor.

Siyonist savaş uçakları; çocuk, yaşlı, kadın, erkek, hasta demeden sivil halkın üzerine 800 ton bomba yağdırıyor. Evleri, hastaneleri, okulları, camileri vuruyor.

Son 11 günün bilançosu; ölenlerin % 70’ini sivillerin oluşturduğu 270 şehid, 1800’den fazla yaralı ve yerle bir edilmiş alevler içinde koca bir şehir.

Biliyoruz ki, A.B.D. de, Rusya da, Myanmarlı Budistler de, Çinliler de, Mısır’daki Sisi de, Suriye’deki Esed de, aklınıza gelen gelmeyen bütün zalimler de zulümlerini icra edeceklerdir. Ama hak ve hakkın mensupları geldiğinde bu batılın müntesipleri zalimler bir bir devrileceklerdir.

Evet, kardeşlerim bütün bunlar zulümdür. Zulüm, Kur’an’ın en önemli kavramların biri olarak değişik kalıplarda 300’e yakın yerde geçer ve küfür, şirk, kötülük, baskı, işkence, haksızlık anlamlarında kullanılır.

Kur’an-ı Kerim şu soruyu cevaplamaktadır: Allah zalimlere neden fırsat veriyor? Cevap şudur: Allah bundan habersiz değildir. Ancak insanın tekamülü için böyle bir fırsatın tanınması gerekiyor. Ayrıca Allah bütün bunların bir ihmal olmadığını sadece mühlet vermek olduğunu haber vermektedir.

Zulüm, hangi türden olursa olsun, göklerden öfke ve mutsuzluk inmesine yol açar. Zulmedenlere eğilim bile yaratıcı düzenin ateşine çarpılmaya sebep oluşturur. (Hud: 113)

Kur’an, tarihin bütün devirlerinde çöken bütün medeniyet ve ülkelerin zulüm yüzünden mahvolduğunu birçok ayetinde dile getirmektedir. Kur’an’ın savaşa müsaade gerekçesi de zulümden dolayıdır.

Savaşmanın meşruluğu zulme uğramış olmakla gerçekleşir. Bu meşruluk doğunca da Allah, zalimlere karşı savaşanların başarısını da garantiliyor. (Hac: 39,40)

Zulme karşı mücadele etmek sadece zulmün muhatabı olanların görevi değildir. Kur’an, zulme uğrayanların yanında mücadele etmeyi bütün izzet sahiplerinden bir insanlık borcu olarak istemektedir. (Nisa: 75) İnsanlara zulmedenlere her türlü karşı çıkış haddi aşmamak şartıyla serbesttir.

Zulme rıza göstermek, zalime karşı çıkmamak da bir zulümdür. Nitekim Kur’an, mü’minlere zalimlerle oturup kalkmamayı bile emretmektedir. (En’am: 68)

Zulmü belirlenen kim olursa olsun, ona yardımcı, destekçi olunamaz. Allah onları asla sevmez ve onlara asla yardım elini uzatmaz. Onların akıbeti çok kötü olacaktır. (Bakarı: 270, Maide:72)

Zalimin dostu ancak zalim olur. (Casiye: 19)

Zalimlerin hiçbir özürleri de kabul edilmeyecektir. (Mü’min: 52)

Allah, zalimleri sevmemekle kalmamış onları lanetlemiştir.(A’raf:44, Hud: 18)

Zalimler asla felah bulamaz, asla kurtulamazlar. Zulmün sonu mutlak batış ve çöküştür. (En’am: 135, Yusuf: 23, Kasas: 37)

18.07.2014

Hazırlayan: Emrullah AYAN
                                                                                                                       

Bu içerik 2843 defa görüntülendi.
 
 
CUMA HUTBESİ YAZARI

Emrullah AYAN
  Diğer Cuma Hutbesi Yazıları

 
 
Yorumlar
Yorum Ekleyin
Adınız Soyadınız
e-Posta Adresiniz
Başlık
Yorum
Kalan karakter sayısı : 6000
Güvenlik Kodu
 
 
Copyright © 2013 İLKAV - İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı
Strazburg Caddesi No:18/4 SIHHIYE/ANKARA
Telefon :  +90 (312) 229 79 76 e-posta:  iletisim@ilkav.org
İLKAV Teknik Komisyon