Üye Ol  -  Şifremi Unuttum?
Facebook
 
 
> Pamak: Allah’ın Adını ya da Dinini İstismar Ederek İnsanları ‘All...

> Pamak: Şeytan ve Dostlarının En Etkili ve En Yaygın Kandırma Biçi...

> Şeytanın, Sırât-ı Müstakîm Üzerine Oturup Dört Yönden Yaklaşarak ...

> “Yeni 28 Şubat”a Rağmen Allah Yolunda Sabırla Yürümeli ve Asla Ko...

> Şeytan ve İnsan İlişkisinde Üç Kategori...

   
 
Hesap İsmi: İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı
Para Cinsi: Türk Lirası (TL)
Şube/Hesap: Kızılay Şub. / Hesap No: 2000614-4
IBAN: TR550020300002000614000005
En Çok Okunanlar

Anasayfa  >   CUMA HUTBELERİ  >  2013
 
20.09.2013 Cuma Hutbesi
Tarih: 20/09/2013
   


بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ أَمْ لَهُمْ شُرَكَاء شَرَعُوا لَهُم مِّنَ الدِّينِ مَا لَمْ يَأْذَن بِهِ اللَّهُ وَلَوْلَا كَلِمَةُ الْفَصْلِ لَقُضِيَ بَيْنَهُمْ وَإِنَّ الظَّالِمِينَ لَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ “ Yoksa, Allah’ın dinde izin vermediği bir şeyi onlara kanun kılacak ortakları mı var? ” (Şura: 21)

 

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

 

أَمْ لَهُمْ شُرَكَاء شَرَعُوا لَهُم مِّنَ الدِّينِ مَا لَمْ يَأْذَن بِهِاللَّهُ وَلَوْلَا

 

كَلِمَةُ الْفَصْلِ لَقُضِيَ بَيْنَهُمْ وَإِنَّالظَّالِمِينَ لَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ

 

“ Yoksa, Allah’ın dinde izin vermediği bir şeyi onlara kanun kılacak ortakları mı var? ” (Şura: 21)

               Yolun tümünü bilenden başkası, yol güzergahının tümünü çizemez. Bir dakika sonrasını bile göremeyen insan, bu yolu kavrama yeteneğinden yoksundur. Çünkü insanla ilerisi arasına perde çekilmiştir. Bir adım ötesini bile göremez. Öyleyse insan, bu meçhul yolun planını kesinlikle çizemez. Bu durumda iki çaresi vardır insanın… Ya çarpılmayı, sapıtma ve serseriliği göze alacak, ya da kainatın yaratıcısından alınan sisteme dönecektir. Allah’ın hiçbir yaratığı –kim olursa olsun-  Allah’ın izin verip koyduğundan başka bir kanun koyamaz. Kulları için kanun koyma hakkı sadece Allah’a aittir. Çünkü bu kainatın tümünü yaratan; noksanlıklardan münezzeh olan Allah’tır. Seçimini kendi yaptığı evrensel yasalara göre kainatı yöneten de O’dur. İnsanlığın hayatı ise, bu büyük kainat tekerleğinin bir yönünden başka bir şey değildir. Öyleyse bu hayata hükmedecek kanun, evrensel yasalarla çelişmemelidir. Şu halde hayat kanunlarını koyma hakkı da evrensel yasaları ilmiyle kuşatan kimse, ona aittir. Bu sonsuz bilgiyse sadece Allah’ındır. Allah’tan başka her şeyin eksik olduğu; tartışma götürmez bir gerçektir. İnsanlık için hayat kanunlarını koyma görevi, eksikliğe mahkum olanlara verilemez. Bu gerçek günışığı gibi meydandadır. Buna rağmen pek çok kimse bu konuda tartışmakta veya bununla yetinmemektedir. Kanunlarını;  Allah’ın belirlediği kaynağın dışından alan bu kimseler, halklarının iyiliğini düşündüklerini ve yaşam şartlarının gereğini yaptıklarını iddia ediyorlar. Oysa ki, Allah’tan daha alim ve adilmişler gibi veya Allah’tan izinsiz yasa koyan ilahi ortaklarmış gibi kendi yanlarından kanun üreten bu kimselerden daha zavallı, Allah’a karşı daha cüretkar hiçbir canlı yoktur.

“ Yoksa, Allah’ın dinde izin vermediği bir şeyi onlara kanun kılacak ortakları mı var? “ 

               Allah’ın beşer için koyduğu kanun, hiç kuşkusuz fıtrat ve yapısıyla uyumlu olacağını bildiği kanundur. Bu kanunla insan ve büyük evrensel yasalar arasında gerçekleşen mükemmel uyumun nedeni budur. Bunların tümünde ana ilkeleri koyan Allah’tır. Gelişen hayatın getirdiği yenilikler nesbetinde; ama temel ilke ve genel yasaları aşmadan, cüz’i (içtihadi) hükümler çıkarmayı ise insanlara bırakmıştır. Eğer bu konularda da bir anlaşmazlık olursa, onu Allah’a havale edip çözümlerler. Yani Allah’ın insanlar için koyduğu söz konusu temel ilkelere başvururlar. Çünkü asıl ölçü odur. Beşerin, cüz’i (içtihadi) hüküm ve uygulamalarını ölçeceği esas odur. Bu yolla, yasama kaynağı birlik ve değişmezliğini koruyup, hüküm sadece Allah’a ait olmaktadır. Çünkü O, en iyi hakimdir. Bu sistemin dışında kalmak ise, Allah’ın şeriat ve dinine isyandan başka bir şey değildir. Bundan dolayı da en büyük emr-i bi’l-ma’ruf ve nehy-i an’il-münker görevini yaşatmak gerekiyor. En büyük emr-i bi’l-ma’ruf, Allah’ın hayat nizamını ve egemenliğini tanımaktır. En büyük nehy-i an’il münker ise, Allah’ın hayat sistemi ve uluhiyetini tanımayanları reddetmektir.  Temel atmadan bina yapmaya imkan yoktur. Öyleyse dağınık güçler; binaların üzerinde yükseltildiği temeli kurmak için toplanıp bir araya gelmelidir.

               Doğrusu Müslümanın toplumsal hayatının dayanağı olan temel çökmüşken, olanca güçleriyle ayrıntıların emr-i bi’l-ma’ruf ve nehy-i an’il münkeriyle uğraşan bazı iyi niyetli kimselere, insanın zaman zaman hayıflanıp ağlayası gelmektedir. Çünkü “asıl toplumsal hayatın dayanağı olan” temel konusunda emr-i bi’l-ma’ruf ve nehy-i an’il-münker yapmak lazımdır. Mesela, ekonomisinin bütünü faize dayalı olup malının hepsi harama dönüşmüş ve bireylerinin helalinden yemesine imkan kalmamış bir toplumda insanları haram yemekten sakındırmanın ne kadar anlamı olur ki? Bir kere bu toplumun ekonomik düzeni de, toplumsal düzeni de Allah’ın şeriatine aykırıdır. Çünkü ilahi şeriati reddeden bir toplum, Allah’ın uluhiyetini peşinen reddetmiş demektir.

 20.09.2013 – Cuma

Emrullah AYAN

Bu içerik 987 defa görüntülendi.
 
 
CUMA HUTBESİ YAZARI

Emrullah AYAN
  Diğer Cuma Hutbesi Yazıları

 
 
Yorumlar
Yorum Ekleyin
Adınız Soyadınız
e-Posta Adresiniz
Başlık
Yorum
Kalan karakter sayısı : 6000
Güvenlik Kodu
 
 
Copyright © 2013 İLKAV - İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı
Strazburg Caddesi No:18/4 SIHHIYE/ANKARA
Telefon :  +90 (312) 229 79 76 e-posta:  iletisim@ilkav.org
Dataişlem