Üye Ol  -  Şifremi Unuttum?
Facebook
 
 
> Pamak: Allah’ın Adını ya da Dinini İstismar Ederek İnsanları ‘All...

> Pamak: Şeytan ve Dostlarının En Etkili ve En Yaygın Kandırma Biçi...

> Şeytanın, Sırât-ı Müstakîm Üzerine Oturup Dört Yönden Yaklaşarak ...

> “Yeni 28 Şubat”a Rağmen Allah Yolunda Sabırla Yürümeli ve Asla Ko...

> Şeytan ve İnsan İlişkisinde Üç Kategori...

   
 
Hesap İsmi: İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı
Para Cinsi: Türk Lirası (TL)
Şube/Hesap: Kızılay Şub. / Hesap No: 2000614-4
IBAN: TR550020300002000614000005
En Çok Okunanlar

Anasayfa  >   HABERLER  >  2009
 
Şehit Rantisi´nin Eşi Filistin Kadınını Anlattı
Tarih: 25/05/2009
   


İstanbul´da düzenlenen Uluslararası Filistin Sivil Dayanışma Konferansı´nın ikinci gününde konuşan şehit edilen Hamas lideri Dr. Abdulaziz Rantisi´nin eşi Raşa Rantisi, konuşmasında Filistinli kadının azmini, mücadelesini ve fedakârlığını anlattı.

İstanbul'da düzenlenen Uluslararası Filistin Sivil Dayanışma Konferansı'nın ikinci gününde konuşan şehit edilen Hamas lideri Dr. Abdulaziz Rantisi'nin eşi Raşa Rantisi, konuşmasında Filistinli kadının azmini, mücadelesini ve fedakârlığını anlattı.

 

 

 

 

17 Nisan 2004 tarihinden İsrail'in düzenlediği saldırıda şehit olan HAMAS Lideri Prof. Abdülaziz Rantisi'nin eşi Raşa Rantisi İstanbul Beylikdüzü'nde iki gün süren Uluslararası Filistin Sivil Dayanışma Konferansı'nda konuştu. Raşa Rantisi, "Ben Rantisi'nin dul eşi değilim. Yaşayan Rantisi'nin eşiyim. Çünkü Allah yolunda ölenler şehittir ve şehitler ölmez" dedi.
 
"Filistin kadınından bahsetmek istiyorum." diyen Raşa Rantisi, "Filistin kadını, işgali, her türlü saldırıyı en ağır şekilde hissediyor. Ancak işgale karşı büyük bir sabır gösteriyor. Çünkü Filistinli kadınlar güçlerini imandan ve haklı olduklarını bilmelerinden alıyorlar. Doğru ve hak bir davaya sahip olduklarını biliyorlar. Kadınlar bugün direnişin en önemli bir ayağı.

 

Filistin kadını bütün katliamlara rağmen, bütün saldırılara rağmen dimdik ayakta durmayı başarmıştır. Filistin kadını komploları bozmuştur, siyasi ve askeri her alanda mücadele etmiştir.

 

Filistinli kadınlar gerçekten fedakârdır. Filistin kadını Peygamber Efendimizin ve sahabelerin eşlerini örnek aldığı için bugün örnek bir kadın olmuştur" dedi.
 
Filistin'de direnişin her geçen gün güçlendiğine dikkat çeken Raşa Rantisi, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Filistin'deki ihtilaf Filistin halkı arasında değil. Asıl İhtilaf projeler arasındadır. Filistin'de bugün iki proje vardır. Birinci proje, Filistin halkının özgürlüğünü savunan ve bunun ancak direnişle olabileceğini savunan projedir. İkinci proje ise sadece hezimetçi ve teslimiyetçi, Siyonistlerle işbirliğini öngören projedir. Bu projedekiler İsrail saldırılarına karşı direnmek yerine işbirliğini, teslimiyetçiliği savunuyorlar. Oysa özgürlük ancak ve ancak direniş projesiyle gerçekleşir. Zafer ise ancak birlikte direnerek gerçekleşir. Filistin'in ihtiyacı olan bu birlikteliktir."
 
Gazze'de yaşamaya devam edeceğini ifade eden Raşa Rantisi, "6 çocuğumla birlikte Gazze'de yaşamaya devam edeceğim. Benim çocuklarım Filistin halkının bir parçasıdır. Onlar kalplerinde Filistinli komutanların, liderlerin mesajlarını taşıyorlar. Biz açıkça söylemek gerekirse özgürlüğün ağır bedellerini ödemeye hazırız. Özgürlüğe ulaşmak için inanç ve çaba gerekiyor. Biz bu çabayı göstereceğiz." dedi.
 
Filistin'e destek veren bütün İslam ümmetini selamladığını ifade eden Raşa Rantisi, "Göstermiş olduğu duyarlılıktan dolayı Türkiye Başbakanı Tayip Erdoğan'ı ve Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'i de selamlıyorum" şeklinde konuştu.
 
Raşa Rantisi, Hamas lideri eşi Dr. Abdulaziz Rantisi'nin şehadetiyle ilgili olarak ise şunları söyledi: "Biz hayatımızda en değer verdiğimiz şeyleri kaybetmeye alıştık. Bana Rantisi'nin şehadet haberi geldiği zaman Şaron ve çetesini lanetlemesi için Rabbime dua ettim. Şehadetini büyük bir metanetle karşıladım. Çünkü ecel geldiği zaman ölüm ne bir dakika ileriye ne de geriye alınır. Biz Müslümanız ve böyle inanıyoruz."
 
Raşa Rantisi kimdir?
 
17 Nisan 2004 tarihinde Siyonist İsrail'in düzenlediği suikastta şehit düşen Hamas lideri Dr. Abdulaziz Rantisi'nin eşi olan Raşa Rantisi, 1955 doğumlu. Gazze İslam Üniversitesi İlahiyat bölümü mezunu. Üniversitede Tefsir bölümünde master yapıyor. Hamas Kadın Kolları üyesi. Aynı zamanda Mucemma İslami Yardım Derneğinin başkanı. 6 çocuğu var.
Bu içerik 1129 defa görüntülendi.
 
 
Yorumlar
Yorum Ekleyin
Adınız Soyadınız
e-Posta Adresiniz
Başlık
Yorum
Kalan karakter sayısı : 6000
Güvenlik Kodu
 
 
Copyright © 2013 İLKAV - İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı
Strazburg Caddesi No:18/4 SIHHIYE/ANKARA
Telefon :  +90 (312) 229 79 76 e-posta:  iletisim@ilkav.org
İLKAV Teknik Komisyon