Üye Ol  -  Şifremi Unuttum?
Facebook
 
 
> Halimizi Sorgulamak – 7...

> Pamak: Halimizi Sorgulamak – 6...

> Pamak: Şu Hâlimize Bakın, Hâlâ Rabbimize Sığınıp Tevbe Etmeyecek ...

> Şu Hâlimize Bakın, Hâlâ Rabbimize Sığınıp Tevbe Etmeyecek miyiz? ...

> Hesap Gününde Yaşanan Kahredici Pişmanlığa Karşı Tedbir Alalım...

   
En Çok Okunanlar

Anasayfa  >   HABERLER  >  2009
 
Obama´nın Bir Gülüşüne 1.000 Asker
Tarih: 12/04/2009
   


Afganistan´daki Uluslararası Güvenlik ve Yardım Gücü (ISAF) komutanlığını Ağustos ayında yeniden üstlenmeye hazırlanan Türkiye, bu ülkedeki asker sayısını artırıyor. Türkiye, Afganistan´daki NATO İşgal Gücü´ne 1.000 asker daha gönderecek.

 

Afganistan'daki Uluslararası Güvenlik ve Yardım Gücü (ISAF) komutanlığını Ağustos ayında yeniden üstlenmeye hazırlanan Türkiye, bu ülkedeki asker sayısını artırıyor. Türkiye, Afganistan'daki NATO İşgal Gücü'ne 1.000 asker daha gönderecek.

 

 

 

Taliban direnişini geriletemeyen ABD öncülüğündeki uluslarararası işgal gücü NATO'nun, Afganistan'da cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde daha fazla güvenlik sağlama bahanesiyle üye ülkelerden talep ettiği 5 bin askerin 1.000 kişilik kısmı Türkiye'den sağlanacak. ABD Başkanı Obama'nın ziyaretinin hemen ardından alınan karara göre, gönderilecek yeni askerler de orada daha önceden bulunan Türkiye askerleri gibi çatışma bölgelerinde görev yapmayacak. Gönderilen askerler yardım ve güvenliğin sağlanması görevlerini yerine getirecek.
 
 
Türkiye'nin, NATO'nun talep ettiği asker sayısının önemli bir kısmını karşılamasında, NATO genel sekreter yardımcılığı görevini kapmasının etkili olduğu sanılıyor. Nitekim Zaman gazetesinde yer alan habere göre; Türkiye, karikatür krizindeki tutumu sebebiyle NATO genel sekreterliğine atanmasına itiraz ettiği eski Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'e bazı garantiler karşılığında onay vermişti. Bunlar arasında NATO genel sekreter yardımcılıklarından birine Türkiye'den bir isim getirilmesi ve İttifak'ın Afganistan misyonunun başkanının da Türkiye'den olması bulunuyor.
 
 

Bu içerik 1435 defa görüntülendi.
 
 
Yorumlar
Yorum Ekleyin
Adınız Soyadınız
e-Posta Adresiniz
Başlık
Yorum
Kalan karakter sayısı : 6000
Güvenlik Kodu
 
 
Copyright © 2013 İLKAV - İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı
Strazburg Caddesi No:18/4 SIHHIYE/ANKARA
Telefon :  +90 (312) 229 79 76 e-posta:  iletisim@ilkav.org
İLKAV Teknik Komisyon