Üye Ol  -  Şifremi Unuttum?
Facebook
 
 
> Kadir Gecesinin ve Ona Değer Kazandıran Kur’an’ın Kadrini Bilmek...

> Erdoğan’ın, Karşılığı Olmayan Sert Söylemleri Filistin’den Yana, ...

> Ömrümüzden Bir Yıl Daha Azaldı, Gelin Hâlimizi Sorgulayalım!...

> Küresel İfsadın Fıtratı ve Doğal Dengeyi Bozması ile İnsanlığın Y...

> Emperyalist Sömürü, İşgal ve Katliamların Sonucu Olan Mültecilik;...

   
 
Hesap İsmi: İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı
Para Cinsi: Türk Lirası (TL)
Şube/Hesap: Kızılay Şub. / Hesap No: 2000614-4
IBAN: TR550020300002000614000005
En Çok Okunanlar

Anasayfa  >   DİĞER  >  2008
 
Kurban Bayramı Birlikteğin Ve Beraberliğin Mutluluğunu Yaşattı.
Tarih: 09/12/2008
   


Bayram namazının akabinde Vakfımız Konferans salonunda düzenlenen bayramlaşmaya Ankara’nın bir çok yerinden gelen kardeşlerimiz katıldılar.

Bayram namazının akabinde Vakfımız Konferans salonunda düzenlenen bayramlaşmaya Ankara’nın bir çok yerinden gelen kardeşlerimiz katıldılar. Eşleri ve çocuklarıyla beraber bayramlaşmaya gelen kardeşlerimiz, birbirleriyle kuçaklaşaşarak yalnız Allah için yaşanan birlikteliğin ve beraberliğin coşkusunu beraberce tattılar. Bayramlaşmada çeşitli ikramların yanı sıra çocuklara da bayram hediyeleri dağıtıldı. Çocukların bayram coşkusu ve birlikteliğin meydan getirdiği samimi ortam gerçekten görülmeye değerdi .

İlkav konferans salonunda Ankara’nın çeşitli semtlerinden gelen birçok insanın katıldığı Bayram namazı saat 07.43 de başladı. Namazın ardından tekbir ve tehliller eşliğinde bayram hutbesine geçildi. Hutbede bayramların önemine dikkat çekilerek şunlar şöylendi :

“Rabbimize hamdolsun ki ; Dostlarımız, akrabalarımızla, yakınlarımızla halleşmek; aramızdaki husumet ve düşmanlıklara set çekmek, mazlum ve mağdur insanları sevindirmek için; rabbimize bu günlerde önümüze çıkan her vesileyle tekrar tekrar hamdetmek için, bir Kurban Bayramı'nı daha idrak etmiş bulunuyoruz.. Ama biliyoruz ki bayramlar sadece sevinç ve halleşme günleri değil, kardeşlerimizin derdiyle daha fazla dertlenme, acıları paylaşma ve gözyaşlarını bir nebze olsun dindirmeye çalışma günleridir. Dayanışma, kardeşleşme, kucaklaşma, günleridir. Bugünler adama günleri, adanma günleridir. Rabbimiz için sevdiklerimizden feda etmeyi göze alma günleridir. İbrahim gibi adamanın İsmail gibi adanmanın günleridir.”
“Bu günler kulların Allah yolunda yürürlerken kendilerine ayak bağı olan şeylerden kurtulma günleridir. Bu günler, dini Allah'a has kılmanın önündeki engelleri korkuları, kaygıları, sevgileri, hırsları, arzuları bir bir Allah'a kurban etme günleridir. Bu günler azmedip sabredip Allah'tan bir umut bekleme günleridir. Bu günler hangi İsmail’imizi Allah yolunda feda edeceğimizi sorgulamamız gereken günlerdir. Bu günler şeytanları taşlama günleridir. İçimizdeki fesadı körükleyen İblis’i recm etme günleridir. Bu günler rabbimizden dünyada ve ahirette iyilik dileme günleridir. Bu günler Allah yolunda can feda eden kurbanları şehidleri anma günleridir. Afganistan, Çeçenistan, Keşmir, Guantanamo, Filipin, Somali, Irak ve Filistinde direnen kardeşlerimizi canlarını Allah yolunda kurban eden kardeşlerimizi anma günleridir bu günler. Küresel emperyalizmi ve uşaklarını taşlama günleridir.”
 
Hutbenin son bölümünde, özellikle İslami direnişin egemen olduğu Gazze olmak üzere Filistin’de Siyonist işgalcilerin uyguladığı ağır abluka ve boykot nedeniyle Filistin halkının açlık ve yoklukla imtihan içinde olduğu hatırlatıldı. Ardından, çağdaş İsmaillerin diyarından, kendi bedenlerini rableri yolunda çekinmeden feda eden, açlığa, susuzluğa, izzet ve onurla direnen Kurbanların diyarından, Filistinden Gazzeden gelen bir mektubtan pasajlar okundu; İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı çevresindeki Ankara’da yaşayan müslümanlar tarafından Gazze’ye gönderilen yardımın ardından, Gazze Cibaliye bölgesi “Cemiyetül İslamiyye” başkanı İsam Cevdet’in mail yoluyla gönderdiği Allah resulunun bir hadisiyle başlıyordu:
 
" لا يشكر الله تعالى من لا يشكر الناس"
 
“İnsanlara teşekkür etmeyi bilmeyen Allaha şükredemez”
İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı’ndaki faziletli kardeşlerimiz tarafından sevgi muhabbet ve kalbi bir kucaklama ile kucaklanmak bizlere onur veriyor. Ve kurban bayramı münasebetiyle hepinizin bayramını kutluyoruz. Ve rabbimizden sizlere, bizlere ve bütün dünya müslümanlarına eminlik ve güvenlik barış ve selamet diliyoruz.
 
Özellikle çok ağır bir baskı ve boğucu bir şiddet altında yaşayan fakir ve yetim filistin halkına destek vermede üstlendiğiniz önemli sorumluluktan dolayı sizlere ayrıca teşekkür ediyoruz. İşgal altındaki Filistin'in bu en kötü günlerinde asli ihtiyaçların bile kalmadığı hiç bir gücü ve kuvveti olmayan masum çocukların, kadınların, yaşlıların üzerine çöreklenen insanların en şerlilerinin, bizlere yaşattığı insaniyet dramıyla karşı karşıyayız. Böyle bir durumda bize göndermiş olduğunuz kurbanlarınız ve yardımlarınız Gazze’de yaşayan fakir ve muhasara altındaki kardeşlerimize büyük bir hassasiyetle ulaşmıştır.
 
Filistin halkı müesseseleri ve fertleriyle Türkiye’nin müslüman halklarının samimi hisleriyle asırlardır süregelen muhabbet ve yakınlığın idrakindedir. Türkiye’nin Müslüman halklarından ve onların kurmuş oldukları müesseselerden gelen insani yardımlar halkımız üzerinde çok önemli bir iz bırakmıştır. Bizler her ne olursa olsun süregelen bu sevgi ve muhabbet bağının asla kopmayacağı inancındayız
 
Türkiyede çeşitli kuruluşlarla beraber İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı'da yıllardır bizden desteğini esirgemiyor ve Filistin için yardım elini uzatıyor. Bizler Hakiki bir şahitlikle müşahede ediyoruz ki Türkiye Müslümanları ve bu müslümanların oluşturduğu müesseseler filistin toprağına ve insanına her şeye ragmen desteklerini sürdürmektedirler ve sürdüreceklerdir.
 
Allah hayırlarınızı mubarek kılsın . Siz bütün kardeşlerime uzun yıllar boyunca binlerce hayır versin. yardımlarınızdan dolayı teşekkür ve takdirlerimin tarafınızdan kabulunü diliyorum. İsam Cevde Ebu Ahmet”
 
Hutbenin ardından yapılan bayramlaşmada çeşitli semtlerden gelen Ankara’lı müslümanlar ile beraber çocuklara hediyeler verildi, bayramlaşmaya gelenlere çeşitli ikramlarda bulunuldu.
 
 
 
 
 
Bu içerik 2081 defa görüntülendi.
 
 
Yorumlar
Yorum Ekleyin
Adınız Soyadınız
e-Posta Adresiniz
Başlık
Yorum
Kalan karakter sayısı : 6000
Güvenlik Kodu
 
 
Copyright © 2013 İLKAV - İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı
Strazburg Caddesi No:18/4 SIHHIYE/ANKARA
Telefon :  +90 (312) 229 79 76 e-posta:  iletisim@ilkav.org
İLKAV Teknik Komisyon