Üye Ol  -  Şifremi Unuttum?
Facebook
 
 
> Pamak: Hz. Hüseyin’in Kerbela’da Şehid Edilmesinin Yıl Dönümünde ...

> Pamak: Allah’ın Adını ya da Dinini İstismar Ederek İnsanları ‘All...

> Pamak: Şeytan ve Dostlarının En Etkili ve En Yaygın Kandırma Biçi...

> Şeytanın, Sırât-ı Müstakîm Üzerine Oturup Dört Yönden Yaklaşarak ...

> “Yeni 28 Şubat”a Rağmen Allah Yolunda Sabırla Yürümeli ve Asla Ko...

   
 
Hesap İsmi: İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı
Para Cinsi: Türk Lirası (TL)
Şube/Hesap: Kızılay Şub. / Hesap No: 2000614-4
IBAN: TR550020300002000614000005
En Çok Okunanlar

Anasayfa  >   BASIN AÇIKLAMALARI  >  2008
 
İlkav´dan Zaruri Bir Açıklama
Tarih: 16/10/2008
   


Bir süredir bazı kardeşlerimiz gönderdikleri mesajlarla, bizim TGTV (Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı) adlı kuruluşa üye olduğumuzu öğrendiklerini, yıllardır ibraz ettiğimiz İslami kimlik ve ilkelerimize sadakat çizgimizle, sistemle uzlaşmayı reddeden mücadele yöntemimizle bu durumu bağdaştırmakta ve bu üyeliğimizi anlamlandırmakta güçlük çektiklerini ve bu konuda açıklama beklediklerini bildiriyorlardı.

Bir süredir bazı kardeşlerimiz gönderdikleri mesajlarla, bizim TGTV (Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı) adlı kuruluşa üye olduğumuzu öğrendiklerini, yıllardır ibraz ettiğimiz İslami kimlik ve ilkelerimize sadakat çizgimizle, sistemle uzlaşmayı reddeden mücadele yöntemimizle bu durumu bağdaştırmakta ve bu üyeliğimizi anlamlandırmakta güçlük çektiklerini ve bu konuda açıklama beklediklerini bildiriyorlardı.
 
Biz, asla mümkün olamayacak böyle bir üyelik iddiası karşısında şaşkınlık içinde TGTV’nin Türkçe sitesine baktığımızda üyeler arasında “İlim ve Kültür Araştırmaları Vakfı (İKAV)” isimli bir vakfın yer aldığını görerek, mesaj geçen kardeşlerimize bu vakfın bizimle bir ilgisi olmadığını bizim ismimizin “İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı” (İLKAV) olduğunu açıklayarak bir isim benzetmesi olabileceğini anlatmaya çalıştık.
 
Fakat bize yönelik bu konudaki sorular ve açıklama talepleri devam edince tekrar araştırdık ve şu sonuçla karşılaştık: Evet TGTV’nin üye listesinde “İlim ve Kültür Araştırmaları Vakfı (İKAV) var, ancak üye listesinde yer alan bu isme tıkladığınızda karşınıza bizim www.ilkav.orgsitemiz çıkmaktadır. Google’dan aradığımızda karşımıza çıkan TGTV sitesinden aşağıya alıntıladığımız üye listelerine baktığımızda İKAV (İLİM VE KÜLTÜR ARAŞTIRMALARI VAKFI) http://www.ikav.netkaydıyla karşılaştık, bu adresi internette aradığımızda ise bu isimde bir kuruluş ve internet sitesinin bulunmadığını tespit ettik. Üstelik bu üye listesinde İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı İLKAV olarak bizim Vakfımızın kaydının da ayrıca yer aldığını gördük.
 
Sonuç olarak, bir türlü anlayamadığımız ve anlam da veremediğimiz bir sebeple ve bize rağmen TGTV üye listesinde yer verildiğimizi tespit etmiş olduk. Hem bizce kimliği belirsiz İKAV (İlim ve Kültür Araştırmaları Vakfı) ile karıştırılıp onun ismi üzerine tıkladığınızda bizim sitemizin çıktığı bir tarzda, hem de bizzat bizim kendi İLKAV (İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı) ismimiz ve www.ilkav.orgadresimizle TGTV üyeler listesinde yer aldığımızı tespit ettikten sonra TGTV yetkililerine ulaşarak uyardık ve bir gün sonra İLKAV’ın listeden çıkarıldığını, ancak hala üyeler arasında yer alan İLİM VE KÜLTÜR ARAŞTIRMALARI VAKFI ismi üzerine gidip tıkladığınızda yine bizim www.ilkav.orgadresindeki sitemizin çıktığını ibretle görmekteyiz.
 
Bu sebeple kamuoyunu doğru bilgilendirme ve hakkımızda yol açılan suizanları düzeltme gereği doğmuş bulunduğundan bu açıklamanın yapılması zaruri görülmüştür.
 
Bilindiği üzere İLKAV ile TGTV arasında, İslami kimlik ve ilkeler zaviyesinden mazur ve makul karşılanamayacak kadar büyük farklılıklar bulunmakta ve İLKAV başından beri, bu kuruluşu, düşünce, eylem ve yöntem planında, siyasi yerel ve uluslar arası alanda kurduğu ilişkilerde (yerel ve uluslar arası sisteme eklemlenme riski altında) tevhidi ilke ve kimliğe aykırılıklarla malül, temel İslami ilkelerden kolayca taviz verecek kadar pragmatik bularak ve ülkemizdeki tevhidi uyanış eğiliminin doğru istikamette gelişmesine zarar verdiğine de inanarak eleştirmektedir. Bu kadar önemli farklılıklarımıza ve TGTV çerçevesinde yaşanan savrulmalara yönelik açık eleştirilerimiz basında yer almış olmasına rağmen Vakfımızın ismine TGTV üyeleri arasında yer verilmiş bulunması hukuki bakımdan izahı mümkün olmayan bir durumdur.
 
Üstelik, bizim de üye olduğumuzu sitelerinde yıllardır ilan etmelerine rağmen TGTV yönetimleri de fikri ve ilkesel bağdaşmazlık bakımından bize karşı aynı derecede uzak olduklarının farkında ve bilincinde olmalıdırlar ki, haklı olarak bizimle kuruluşumuzdan bu yana bir kez dahi olsun temas etme, görüşme, çeşitli konularda görüş alışverişinde bulunma gereği duymamışlardır. Üyelere ve çevreye açık olarak düzenledikleri hiçbir toplantıya çağırmamışlar, bütün dernek ve vakıfların imzasına açtıkları ve yayınladıkları hiçbir ortak bildiri için bizi arayıp desteğimizi talep etmemişler, organizasyonunu yaptıkları değişik yerel ve uluslar arası toplantıların hiçbirisine bizi davet etmek gereği duymamışlar, çeşitli konularda yaptıkları faaliyetlerle ilgili politika belirlemelerinde bizim de görüşümüzü almak, katılımımızı temin etmek için hiçbir ilişki kurmamışlardır. Peki, bizim oluşumunda hiçbir şekilde dikkate alınmadığımız ve üstelik temel ve ilkesel nedenlerle zararlı bulduğumuz bütün bu tutum, ilişki, politika ve uygulamaların altında dolaylı da olsa üye olarak ismimizin zikredilmesi hangi ahlaki ve hukuki ölçüyle bağdaştırılabilir?
 
Yaptıkları çalışmalara, ürettikleri ve uyguladıkları fikir, proje ve politikalara bizi katmamaları, görüşlerimizi alma gereği duymamaları bir yana, biz İLKAV olarak, yaptığımız faaliyetler ve açıkladığımız düşüncelerimiz sebebiyle bunca saldırıya uğrarken de uzaktan seyretmeyi sürdürmüşler, düşünce özgürlüğümüz, temel haklarımız yok edilirken, medyatik linçe tabi tutulurken de, hakkımızda kapatma davası açılma sürecinde de bir kez olsun bizim de hak ve özgürlüklerimizi savunma, bu faşist saldırılara karşı bize gelerek ya da telefonla arayarak destek verme gereği de duymamışlardır. Üstelik üyeleri bile olamasak yine de yerine getirmeleri gereken bu insani sorumluluğu, bize rağmen de olsa üyeleri arasında gösterdikleri vakfımızdan esirgedikleri anlaşılıyor.
 
Bütün bunlar TGTV yönetiminin de aslında, ilkelerimiz, ortaya koyduğumuz düşünce ve çabalarımız sebebiyle, hem de nötr bir insan hakları savunucusunun bile yerine getireceği insani sorumlulukları dahi esirgeyecek kadar Vakfımıza ve çizgisine uzak bir konumda bulunduğunu göstermektedir. İşte bütün bu ilişkisizlik ve bu kadar uzak duruş Vakfımızın TGTV’de üye olarak gösterildiği bir süreçte yaşanmış olan gerçekliktir.
 
Sonuç olarak bu haksızlığın, hukuksuzluğun tamamen düzeltilmesini, sadece bize rağmen tesis edilen üyeliğin silinmesiyle yetinilmeyip, halen üye olarak muhafaza edilen “İlim ve Kültür Araştırmaları Vakfı” ismi üzerine tıklandığında bizim www.ilkav.org sitemizin çıkmasının da engellenmesini, ayrıca Vakfımız üye ve camiasından bu haksızlık sebebiyle, TGTV camiasından ve tüm kamuoyundan da bir süredir yanıltıcı bilgi verdikleri için, bizzat bu yanıltıcı bilginin uzun süredir yer aldığı sitede de yer verilecek bir açıklamayla özür dilenmesi gerektiğini ve bunun ahlaki ve hukuki bir sorumluluk olduğunu hatırlatmak istiyoruz.
 
Bülent Koca
İLKAV İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı Genel Sekreteri
 
TGTV üyeler listesinden ilgili bölüm
 
İGİAD (İKTİSADİ GİRİŞİM VE İŞ AHLAKI DERNEĞİ)
 
 
İHLAS VAKFI
 
 
İHSAN EĞİTİM KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA VAKFI
 
 
 
İKAV (İLİM VE KÜLTÜR ARAŞTIRMALARI VAKFI)
 
 
İLKAV (İLİM VE KÜLTÜR ARAŞTIRMALARI VAKFI)
 
 
İLİM VE FAZİLET VAKFI
 
 
İLİM YAYMA CEMİYETİ
 
http://www.captivedeputies.com/supporters/tgtvmembers.html
TGTV Members

 

 

1.ABDÜLKADİR GEYLANİ EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI
2.AHISKALILAR VAKFI
3.AKABE VAKFI
4.AKÖZ VAKFI
5.ANADOLU TEVHİT VAKFI
6.ANKARA KÜLTÜR VE EĞİTİM VAKFI
7.ARAŞTIRMA VE KÜLTÜR VAKFI
8.ARTVİNLİLER KÜLTÜR VE SOSYAL HİZMETLER VAKFI
9.ASDER (ADALETİ SAVUNANLAR DERNEĞİ)
10.ASKON (ANADOLU ASLANLARI İŞADAMLARI DERNEĞİ)
11.AZİZ MAHMUT HÜDAYİ VAKFI
12.BASIN YAYIN DERNEĞİ
13.BAYRAMPAŞA YEŞİLCAMİİ İLME HİZMET VAKFI
14.BEŞİKTAŞ İMAR VAKFI
15.BİRLİK VAKFI
16.ÇAMLICA KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA VAKFI
17.ÇUKUROVA İLİM VAKFI
18.DAYANIŞMA VAKFI
19.DEMOKRAT HUKUKÇULAR DERNEĞİ
20.DİVAN ARAŞTIRMA VE EĞİTİM DERNEĞİ
21.DİYARBAKIR HALİDİYE VAKFI
22.DÜNYA EHLİ BEYT VAKFI
23.DÜNYA TÜRKMENLERİ VAKFI
24.ELAZIĞ İLİM VE HAYRA HİZMET VAKFI
25.ELBİSTAN KÜLTÜR EĞİTİM VAKFI
26.EMİR SULTAN EĞİTİM VE YARDIMLAŞMA VAKFI
27.ENDERUN EĞİTİM VAKFI
28.ENSAR VAKFI
29.ESAM (EKONOMİK VE SOSYAL ARAŞTIRMALAR MERKEZİ)
30.ESDER (ESNAF VE SANATKÂRLAR DERNEĞİ)
31.EYÜP SULTAN İLİM, KÜLTÜR VE HİZMET VAKFI
32.FATİH İLİM VE KÜLTÜR VAKFI
33.GAZETECİLER VE YAZARLAR VAKFI
34.GAZİANTEP EĞİTİM VE HİZMET VAKFI
35.GENÇ İŞADAMLARI VAKFI
36.GENÇLERİ EVLENDİRME VE MEHİR VAKFI
37.GÜNIŞIĞI EĞİTİM KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ
38.HACEGAN KULÜP DERNEĞİ
39.HAKYOL EĞİTİM YARDIMLAŞMA VE DOSTLUK VAKFI
40.HALİLİYE KÜLTÜR VE İLİM VAKFI
41.HAMİDİYE VAKFI
42.HAYAT SAĞLIK VE SOSYAL HİZMET VAKFI
43.HAYRAT VAKFI
44.HEKİMLER BİRLİĞİ VAKFI
45.HEKVA (HANIMLAR EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI)
46.HİKMET EĞİTİM KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA VAKFI
47.HİLALİYE EĞİTİM VAKFI
48.HUKUKÇULAR DERNEĞİ
49.İ H H (İNSAN HAK VE HÜRRİYETLERİ & İNSANİ YARDIM VAKFI)
50.İGİAD (İKTİSADİ GİRİŞİM VE İŞ AHLAKI DERNEĞİ)
51.İHLÂS VAKFI
52.İHSAN EĞİTİM KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA VAKFI
53.İKAV (İLİM VE KÜLTÜR ARAŞTIRMALARI VAKFI)
54.İLKAV (İLMİ VE KÜLTÜREL ARAŞTIRMALAR VAKFI)
55.İLİM VE FAZİLET VAKFI
56.İLİM YAYMA CEMİYETİ
57.İLİM YAYMA VAKFI

 

Bu içerik 1335 defa görüntülendi.
 
 
Yorumlar
Yorum Ekleyin
Adınız Soyadınız
e-Posta Adresiniz
Başlık
Yorum
Kalan karakter sayısı : 6000
Güvenlik Kodu
 
 
Copyright © 2013 İLKAV - İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı
Strazburg Caddesi No:18/4 SIHHIYE/ANKARA
Telefon :  +90 (312) 229 79 76 e-posta:  iletisim@ilkav.org
İLKAV Teknik Komisyon