Üye Ol  -  Şifremi Unuttum?
Facebook
 
 
> Halimizi Sorgulamak – 7...

> Pamak: Halimizi Sorgulamak – 6...

> Pamak: Şu Hâlimize Bakın, Hâlâ Rabbimize Sığınıp Tevbe Etmeyecek ...

> Şu Hâlimize Bakın, Hâlâ Rabbimize Sığınıp Tevbe Etmeyecek miyiz? ...

> Hesap Gününde Yaşanan Kahredici Pişmanlığa Karşı Tedbir Alalım...

   
En Çok Okunanlar

Anasayfa  >   HABERLER  >  2008
 
Yeni Yılımız Ümmetimiz İçin Hayırlı Ve Mübarek Olsun!
Tarih: 10/01/2008
   


Bugün hicri yılbaşı… Rasulullah (s)’ın Mekke’den Medine’ye hicretinin hicri takvime göre 1429. yılı.

 

 

Bugün hicri yılbaşı… Rasulullah (s)’ın Mekke’den Medine’ye hicretinin hicri takvime göre 1429. yılı.
Rasulullah (s)'ın, yanında Ebu Bekir (as) olmak üzere, arkadaşlarıyla beraber Mekke’de 13 yıl vermiş olduğu mücadelenin ardından, 622 yılında Medine’ye
hicretini esas alıyor hicri takvim.

Alay, hakaret, tecrit, baskı, işkence, ambargo ve cinayetler sürecine rağmen Rasulullah (s)’ın eğitmenliğiyle Kur’an eğitimi almış, namaz ve sabırla imanını bilemiş, birbirine saflar halinde kenetlenerek tevhid mücadelesini omuzlamış ve sosyo-ekonomik, kültürel, siyasi, ifsad olmuş dini her türlü pislikten uzaklaşarak/hicret ederek nefsini şirkten arındırmış ilk Kur’an neslinin yılgınlık ve teslimiyet bilmez kararlı duruşlarıyla Mekke’de tebliğ mücadelesi 13 yıl boyunca sürdürülmüştür. Artık İslami toplumun yaşam alanının daraldığı bir süreçte vahyin de izniyle Müslümanlar Medine’ye hicrete başlamışlardır. Rasulullah (s) da 1 Muharrem 622 yılında zorlu, meşakkatli ve tehlikeli bir yolculukla Medine’ye hicret etmiştir.

Bu hicret, bir kaçış değildir. 13 yıl boyunca tüm zorluklara, bedel ödenmişliklere göğüs geren müminlere Allah’ın bir lütfu, İslami toplumun Medine’de tahkim edilebilmesinin bir gerekliliğiydi. Nitekim İslam toplumunu Medine’de kuran Müslümanlar, Rasulullah (s)’ın öncülüğünde Mekke’ye dönmek için hazırlık çalışmalarını sürdürecek ve yine savaşlar, ihanetler gibi zorlu badireleri atlatarak 10 yıl sonra büyük bir zaferle Mekke’ye gireceklerdi.

Müddessir Suresi’nde ilk muhataplarına vahyin ifade ettiği gibi nefsi, düşünceleri her türlü pislikten, hurafeden, zulümden arındırarak tevhid ve adalet mücadelesini omuzlamak şeklinde gerçekleşen ilk hicret; artık İslam’ı toplumsal anlamda yaşayamayacak bir zorbalığa muhatap kalan Müslümanların vahyi yaşayabilmeleri ve dönüş için hazırlık yapabilmeleri için mekan değişikliği şeklinde de gerçekleşti. Ve bu hicret, bir dönüm noktası olarak daha sonra Müslümanların kullandığı takvimin başlangıcı olarak kabul edildi.

Bu çerçevede yeni yıla girdiğimiz bugün de tüm Müslümanların, her türlü şirkten, hurafelerden, nifaktan, mezhep ve kavmi taassuptan, ataletten sıyrılarak Kur’an’ın aydınlığında, Resulün (s) örnekliğinde, ıslah, tevhid, adalet ve özgürlük mücadelesini derinleştirip yaygınlaştırmalarını, İslami mücadeleyi küreselleştirip güçlendirmelerini umuyor; bunun için dua ve gayret ederek yöneldiğimiz Rabbimizden bu yılın hayırlara vesile olmasını niyaz ediyoruz.
 

 

Bu içerik 1358 defa görüntülendi.
 
 
Yorumlar
Yorum Ekleyin
Adınız Soyadınız
e-Posta Adresiniz
Başlık
Yorum
Kalan karakter sayısı : 6000
Güvenlik Kodu
 
 
Copyright © 2013 İLKAV - İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı
Strazburg Caddesi No:18/4 SIHHIYE/ANKARA
Telefon :  +90 (312) 229 79 76 e-posta:  iletisim@ilkav.org
İLKAV Teknik Komisyon