Üye Ol  -  Şifremi Unuttum?
Facebook
 
 
> Pamak: Allah’ın Adını ya da Dinini İstismar Ederek İnsanları ‘All...

> Pamak: Şeytan ve Dostlarının En Etkili ve En Yaygın Kandırma Biçi...

> Şeytanın, Sırât-ı Müstakîm Üzerine Oturup Dört Yönden Yaklaşarak ...

> “Yeni 28 Şubat”a Rağmen Allah Yolunda Sabırla Yürümeli ve Asla Ko...

> Şeytan ve İnsan İlişkisinde Üç Kategori...

   
 
Hesap İsmi: İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı
Para Cinsi: Türk Lirası (TL)
Şube/Hesap: Kızılay Şub. / Hesap No: 2000614-4
IBAN: TR550020300002000614000005
En Çok Okunanlar

Anasayfa  >   HABERLER  >  2006
 
Bülent Arınç, İslami Kesimin Tecrit Zulmüne Duyarlılık
Tarih: 19/07/2006
   


18 Aralık günü tecritin kaldırılması talebiyle İslami kesimin kuruluş ve yazarlarının Başbakanlık ve Meclis Başkanlığına “F tipindeki tecrit koşullarının kaldırılmasına” yönelik çağrısı üzerine Meclis Başkanı Bülent Arınç harekete geçti.

18 Aralık günü tecritin kaldırılması talebiyle İslami kesimin kuruluş ve yazarlarının Başbakanlık ve Meclis Başkanlığına “F tipindeki tecrit koşullarının kaldırılmasına” yönelik çağrısı üzerine Meclis Başkanı Bülent Arınç harekete geçti.

Bugün (Salı) İstanbul’da bulunan Meclis Başkanı Bülent Arınç, Özgür-Der Genel Başkanı Hülya Şekerci, Mazlumder Genel Başkan yardımcısı Şinasi Haznedar, İHD Marmara bölge sorumlusu Doğan Genç, Hukukçular Derneği Başkanı Hüsnü Tuna, Behiç Aşçı’nın annesi ve bir yakını ile Dolmabahçe’de görüştü.

Basının yoğun ilgi gösterdiği görüşmede Bülent Arınç resmi söylemin dışına çıkarak tecrit koşullarını eleştirdi ve bu sorunu dile getirmek için meslektaşı Behiç Aşçı’nın cesur bir eyleme giriştiğini söyledi. Aşçı’nın sorunu yeniden kamoyunun gündemine getirmesini başararak aslında amacına ulaştığını ve sorunun çözümü karşısında elinden geleni yapacağını vurguladı. Aynı zamanda Bülent Arınç, Aşçı’nın bu eyleme son vererek çözüme katkıda bulunmasını istedi.
Görüşmede Özgür-Der Genel Başkanı Hülya Şekerci ise şu noktalara değindi: “Geçtiğimiz hafta ortak basın açıklaması ile tecrite yönelik duyarlılık çağrımızdan iki gün sonra Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Kenan İpek sorunu yok sayan, bildik katı bürokratik refleksi yansıtır şekilde uzlaşmaya kapalı bir açıklama yaptı. Meclis Başkanı olarak Ankara’da Adalet Bakanı ve diğer ilgili kurumlara sorunu ilettiğinizde F tiplerinde tecrit koşullarının olmadığı ve mahkumların sosyal alanlardan yeterince yararlandığı anlatılacaktır. Hadisenin düğüm noktası burasıdır. Doğrudur örneğin, Bolu F tipinde bir halı saha yapılmıştır. Ancak araştırmalarımız neticesinde 6 ay boyunca her hafta bu sahadan yararlanmak için dilekçe veren mahkumların talebi reddedilmiştir. Bunun gibi yaşanan pek çok keyfi uygulama tecrit koşulları neticesinde 146 mahkumun intiharına sebep olmuştur. Sorunun çözülmesinde Behiç Aşçı dahil hiç kimse tek bir çözüm dayatmasında bulunmamaktadır. Dolayısıyla hükümetin atacağı olumlu küçük bir adım dahi gerilimi ortadan kaldıracaktır.” Daha sonra heyet Bülent Arınç ile basına kapalı görüşme yaptı.

Heyet görüşme sonrası Behiç Aşçı’yı ziyaret ederek gelişmeler hakkında kendisine bilgi verdi. Bülent Arınç’ın bu konuyu çözme noktasındaki samimi niyeti aktarıldı.

Yakın zamanda Bülent Arınç’ın Behiç Aşçı’yı arayarak bir uzlaşma noktası bulunacağı ümit ediliyor.

Bu içerik 895 defa görüntülendi.
 
 
Yorumlar
Yorum Ekleyin
Adınız Soyadınız
e-Posta Adresiniz
Başlık
Yorum
Kalan karakter sayısı : 6000
Güvenlik Kodu
 
 
Copyright © 2013 İLKAV - İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı
Strazburg Caddesi No:18/4 SIHHIYE/ANKARA
Telefon :  +90 (312) 229 79 76 e-posta:  iletisim@ilkav.org
Dataişlem