Üye Ol  -  Şifremi Unuttum?
Facebook
 
 
> Pamak: Allah’ın Adını ya da Dinini İstismar Ederek İnsanları ‘All...

> Pamak: Şeytan ve Dostlarının En Etkili ve En Yaygın Kandırma Biçi...

> Şeytanın, Sırât-ı Müstakîm Üzerine Oturup Dört Yönden Yaklaşarak ...

> “Yeni 28 Şubat”a Rağmen Allah Yolunda Sabırla Yürümeli ve Asla Ko...

> Şeytan ve İnsan İlişkisinde Üç Kategori...

   
 
Hesap İsmi: İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı
Para Cinsi: Türk Lirası (TL)
Şube/Hesap: Kızılay Şub. / Hesap No: 2000614-4
IBAN: TR550020300002000614000005
En Çok Okunanlar

Anasayfa  >   BASIN AÇIKLAMALARI  >  2006
 
İstanbul Beyazıt Meydanında Basın Açıklaması
Tarih: 18/02/2006
   


Kötü hava koşullarına rağmen binlerce Müslüman bugün Beyazıt Meydanı´nda toplanıp İslami değerlere saldıran Avrupa medyası ile ABD ve İsrail’i protesto etti. Selavatlar ve Muhammed’e can feda sloganı ile Beyazıt Meydanı inledi Birçok vakıf, dernek, gazete ve dergilerden oluşan sivil toplum kuruluşları, öğle namazının ardından Beyazıt Meydanı´nda tekbirler getirerek toplandı. Başka bir grup ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde oluşturduğu kortejle Vezneciler istikametinden yürüyüş yaparak meydana giriş yaptı.

Kötü hava koşullarına rağmen binlerce Müslüman bugün Beyazıt Meydanı'nda toplanıp İslami değerlere saldıran Avrupa medyası ile ABD ve İsrail’i protesto etti. Selavatlar ve Muhammed’e can feda sloganı ile Beyazıt Meydanı inledi
Birçok vakıf, dernek, gazete ve dergilerden oluşan sivil toplum kuruluşları, öğle namazının ardından Beyazıt Meydanı'nda tekbirler getirerek toplandı. Başka bir grup ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde oluşturduğu kortejle Vezneciler istikametinden yürüyüş yaparak meydana giriş yaptı.

Aralarında çocukların da yer aldığı kadınlı-erkekli grup, ellerinde taşıdıkları Tevhit bayrakları, İngilizce, Arapça pankart ve dövizlerle sloganlar atarak karikatürleri yayınlayan Avrupa ülkelerinin yanı sıra İsrail ve ABD'yi de protesto etti. Cevat Özkaya, sivil toplum kuruluşları adına hazırlanan ortak basın açıklamasını okudu. Danimarka, Norveç ve Fransa başta olmak üzere bazı Avrupa yayın organlarında Hazreti Muhammed'e hakaret niteliği taşıyan karikatürlerin yayınlanmasının, tüm İslam alemi ve Türkiye'de büyük infiale yol açtığı ifade edilen açıklamada, ''düşünce özgürlüğü'' ve ''basın özgürlüğü'' gibi kavramların arkasına sığınılarak İslamiyet'in kutsal değerlerine saldırıldığı belirtildi.
''Bizler, bu bildiride imzası bulunan kuruluşlar ve burada toplanan duyarlı insanlar olarak, bu çarpık zihniyeti lanetliyor ve şiddetle kınıyoruz'' ifadesinin yer aldığı açıklamada, İslam'ın değerlerine saldırı niteliği taşıyan karikatürlerle Müslümanlar tahrik edilerek, 11 Eylül sürecinde zihinlere kazılmak istenen ''İslam eşittir terör'' denkleminin daha da pekiştirilmek istendiği öne sürüldü. Müslümanların peygamberlerine bağlılıkları, sevgileri ve hassasiyetleri ile sınanmak istendiği ifade edilen açıklamada, ''Müslümanlar aynı zamanda sağduyuları, vakarları ve basiretleri ile de sınanmaktadır. Bu yüzden Müslümanlar tepkilerini en güzel, en nezih ve en etkili biçimde ortaya koymalıdır. Bu vesileyle bütün peygamberlere ve aziz peygamberimiz Hazreti Muhammed'e olan imanımızı, derin sevgi ve bağlılığımızı bir kez daha ifade ediyoruz. Ona dil uzatmaya kalkışan kirli ağızları ve zihinleri de lanetliyoruz'' denildi. Polis tarafından çok geniş güvenlik önlemlerinin alınması dikkat çekti.

Bu içerik 1029 defa görüntülendi.
 
 
Yorumlar
Yorum Ekleyin
Adınız Soyadınız
e-Posta Adresiniz
Başlık
Yorum
Kalan karakter sayısı : 6000
Güvenlik Kodu
 
 
Copyright © 2013 İLKAV - İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı
Strazburg Caddesi No:18/4 SIHHIYE/ANKARA
Telefon :  +90 (312) 229 79 76 e-posta:  iletisim@ilkav.org
Dataişlem