Üye Ol  -  Şifremi Unuttum?
Facebook
 
 
> Pamak: Hz. Hüseyin’in Kerbela’da Şehid Edilmesinin Yıl Dönümünde ...

> Pamak: Allah’ın Adını ya da Dinini İstismar Ederek İnsanları ‘All...

> Pamak: Şeytan ve Dostlarının En Etkili ve En Yaygın Kandırma Biçi...

> Şeytanın, Sırât-ı Müstakîm Üzerine Oturup Dört Yönden Yaklaşarak ...

> “Yeni 28 Şubat”a Rağmen Allah Yolunda Sabırla Yürümeli ve Asla Ko...

   
 
Hesap İsmi: İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı
Para Cinsi: Türk Lirası (TL)
Şube/Hesap: Kızılay Şub. / Hesap No: 2000614-4
IBAN: TR550020300002000614000005
En Çok Okunanlar

Anasayfa  >   PANELLER  >  2007
 
Pamak: ´Onu Örnek Almak, Kur´an-I Örnek Almaktır.´
Tarih: 25/04/2007
   


Özgür-Der Beykoz Şubesi Hz. Peygamber´i daha iyi anlayabilmek amaçlı “Örnek ve Önder İnsan Hz. Muhammed” başlıklı bir program düzenledi.

Özgür-Der Beykoz Şubesi Hz. Peygamber'i daha iyi anlayabilmek amaçlı “Örnek ve Önder İnsan Hz. Muhammed” başlıklı bir program düzenledi.
Alışılmışın dışında, "kutlu doğum" olarak nitelenen haftanın dışında bir tarihte düzenlenen programda, böylece Peygamberimizin hayatımızın her anında olması gerektiğine dair bir mesaj verildi.
Beykoz Belediyesi'nin nikah salonunda gerçekleştirilen programın sunumunu ve yönetimini Akif Bilgir yaparken İLKAV genel başkanı ve yazar Mehmet Pamak ve Haksöz dergisi yazarı Yılmaz Çakır da konuşmacı olarak programda yer aldılar.
İki bölümden oluşan programın birinci bölümünde ilk olarak sözü Haksöz yazarı Yılmaz Çakır aldı

 

Konuşmasının başında Hz. Peygamber'i anma günlerinin ve haftalarının nitelikli programlar olması gerektiğinin altını çizen Yılmaz Çakır, bu amaçla düzenlenen programların genellikle gerçek amacından uzaklaştığını, işlevlerini kaybettiklerini, Hz. Peygamber'i her anıyla, her özelliğiyle örnek almamız gerektiği gerçeğini vermediklerini de sözlerine ekledi.
Bu tip programların duyuru ve afişlerinde dahi çarpıklık ve yanlışlık bulunduğunu ve Hz. Peygamber'i, efendi, sultan gibi sıfatlara sıkıştırdıklarını ve adeta ulaşılamaz, örnek alınamaz hale getirdiklerini belirten Çakır, Peygamberimizin de bizler gibi bir insan olduğunu, onu sosyal, siyasal kısaca her yönüyle tasavvur etmemiz gerektiğini söyledi. "İnsan üstü değil 'insan peygamber' olarak anlamalı ve tanımalıyız." diyen Çakır, Peygamberimizin melekleştirilmesinin yanlışlığına dikkat çekti ve konuşmasını “Bizler Hz. Peygamber'i sevmeliyiz; hem de Kur'an-ı Kerim'de buyrulduğu gibi canlarımızdan çok sevmekle mükellefiz. Ama sevmek onu örnek almak ve yaşamaktır, onu hayatımızda önder yapmaktır.” vurgusuyla bitirdi.
İkinci olarak söz alan İLKAV Başkanı Mehmet Pamak “İnsanlığın kötü zamanlarında Allah onları peygamberleriyle uyarmış ve yardım etmiştir.” diyerek başladığı konuşmasının devamında Peygamberimizin bu amaçla gönderilen ve insanlığı vahiyle son kez buluşturan peygamber olduğunu söyledi.
Pamak, “Cahiliye devrinde ortaya çıkan Hz. Muhammed ödenecek bütün bedelleri ödemeye hazır olarak sapmışların karşısına çıkmıştır. Bugün geldiğimiz noktada bir bakıma cahiliye devrine yakınlaşıyoruz, bunun temelinde de Kur'an’dan ve Peygamber'den uzaklaşmak vardır.” dedi.
Pamak, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Anmak unutmakla ilgili bir şeydir. Hz. Peygamber'i anma günleri son derece yanlıştır. Onu bugünlere sıkıştırmak, içi boş programlarla çerçevelemek, onun için doğum günü pastası kesmek vs. tehlikelidir. Peygamberi güllerle ifade etmeye çalışmak onu kısırlaştırmaktır ve ancak gül tüccarlarının işine yarar.” Özgün ve tam bir bakış açımız olmalı, diyen Mehmet Pamak, son olarak “Hz. Peygamber'i örnek ve önder almak, Kur'an'ı örnek ve önder almaktır. Çünkü o, risalet görevinde Kur'an dışında bir şey söylemez ve yapmazdı.” diyerek konuşmasını Peygamberimizi anlatan ayetleri aktararak bitirdi.
Yoğun ilgi gösterilen programın ikinci bölümünde izleyicilerden gelen sorulara yer verildi ve bu sorular konuşmacılar tarafından yanıtlandı.
(Nimet Er / Beykoz Özgür-Der)


Bu içerik 1316 defa görüntülendi.
 
 
Yorumlar
Yorum Ekleyin
Adınız Soyadınız
e-Posta Adresiniz
Başlık
Yorum
Kalan karakter sayısı : 6000
Güvenlik Kodu
 
 
Copyright © 2013 İLKAV - İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı
Strazburg Caddesi No:18/4 SIHHIYE/ANKARA
Telefon :  +90 (312) 229 79 76 e-posta:  iletisim@ilkav.org
İLKAV Teknik Komisyon