Üye Ol  -  Şifremi Unuttum?
Facebook
 
 
> Halimizi Sorgulamak – 7...

> Pamak: Halimizi Sorgulamak – 6...

> Pamak: Şu Hâlimize Bakın, Hâlâ Rabbimize Sığınıp Tevbe Etmeyecek ...

> Şu Hâlimize Bakın, Hâlâ Rabbimize Sığınıp Tevbe Etmeyecek miyiz? ...

> Hesap Gününde Yaşanan Kahredici Pişmanlığa Karşı Tedbir Alalım...

   
En Çok Okunanlar

Anasayfa  >   HABERLER  >  2009
 
Çeçen Anne Günlerdir Gözaltında!
Tarih: 04/08/2009
   


Büyükçekmece´de trafik kazası geçiren 7 yaşındaki Çeçen Muhammed Ali B.´nin annesi Petimat B. oturum izni olmadığı gerekçesiyle çocuğunun iki ayağı kırıkken karakola götürüldü. Muhammed Ali B. acılar içindeyken polis Çeçen anneyi oturum başvurusu yapmasına rağmen basit prosüdürler sebebiyle günlerdir gözaltında tutuyor.

Çeçen Komutan İmran Abdülazimov’un Rusya’ya iade edilmek istenmesi üzerine Atatürk Havalimanı’nda polisler tarafından yerlerde sürüklenmesi rezaletinin ardından bir rezalet de İstanbul Büyükçekmece’de yaşandı.
 
Büyükçekmece'de trafik kazası geçiren 7 yaşındaki Çeçen Muhammed Ali B.'nin annesi Petimat B. oturum izni olmadığı gerekçesiyle çocuğunun iki ayağı kırıkken karakola götürüldü. Muhammed Ali B. acılar içindeyken polis Çeçen anneyi oturum başvurusu yapmasına rağmen basit prosüdürler sebebiyle günlerdir gözaltında tutuyor.
Çeçen Komutan İmran Abdülazimov'un Rusya'ya iade edilmek istenmesi üzerine Atatürk Havalimanı'nda polisler tarafından yerlerde sürüklenmesi vicdansızlığının bir benzeri de İstanbul Büyükçekmece'de yaşandı. Trafik kazası geçiren 7 yaşındaki Çeçen Muhammed Ali B.'nin annesi Petimat B. oturum izni olmadığı gerekçesiyle çocuğunun iki ayağı kırıkken karakola götürüldü. Muhammed Ali B. acılar içindeyken polis Çeçen anneyi basit prosüdürler sebebiyle günlerdir gözaltında tutuyor.
Eşi yurtdışında olan Petimat B. can güvenliği gerekçesiyle 3 çocuğu ile İstanbul Beylikdüzü'nde yaşıyor. 2008'in Aralık ayında oturum izni için başvuruda bulunan Petimat B., oturum izni beklerken geçtiğimiz Cuma günü büyük bir acı yaşadı. Petimat B'nin 7 yaşındaki oğlu Muhammed Ali'ye Büyükçekmece'de bir araba çarparak yaralanmasına sebep oldu. Muhammed Ali'nin sağ ayağının iki kemiği kırıldı ve vücudunun çeşitli yerlerinde yaralar oluştu. Kaza sonrası çocuğunun yanına gelen Petimat B. kendisinden pasaportunu isteyen polis memurlarına pasaportunu verince hiç beklemediği bir olayın içinde kendisini buldu. Petimat, oturum başvurusu yapmasına rağmen Türkiye'de oturum izni olmadığı gerekçesiyle gözaltına alındı. Kaza sonrası oğlu Muhammed Ali'yi hastaneye kaldıran anne Petimat B'ye polisler de eşlik etti ve polisler sanki bir zanlı beklermiş gibi hastane kapısında acılı anneyi bekledi. Muhammed Ali'nin ayağının alçıya alınarak taburcu edilmesinin ardından Petimat B. de polislerle birlikte nezarethaneye götürüldü. Geçtiğimiz Cumartesi günü öğlen saatlerinden bu yana Büyükçekmece Emniyet Müdürlüğü'nde nezarethanede tutulan Petimat B, kapalı alanlarda sigara içilme yasağı bulunmasına rağmen küçücük bir odada farklı nedenlerle gözaltına alınan adi suçlularla oğlundan habersiz bir şekilde bekletiliyor. Muhammed, evde annesini sayıklarken emniyet görevlileri oturum izni başvurusu yapmasına rağmen Petimat B.'yi gözaltında tutuyorlar. Çeçenlerin oturum izinleri zaten bir hafta öncesine kadar alınamıyordu. Geçtiğimiz hafta yaşanan bir gelişme ile Türkiye'de yaşayan yaklaşık 1500 çeçen mülteciye oturum izni için yeşil ışık yakıldı. Başvuru yapan Çeçen mülteciler belli bir prosedür yerine getirildikten sonra oturum izni alabilecekler. Dün Yabancılar Şube Müdürlüğü'ne teslim edilmek için Haseki Hastanesi'ne götürülen ve burada kan örneği alınan Petimat B.'nin 3 gün içerisinde kan sonuçlarının çıkacağı, Yabancılar Şube Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin de 15 gün sürebileceği belirtiliyor.
Annesinden habersiz bir şekilde komşularının baktığı Muhammed Ali ise annesine kavuşmak istiyor. Cumartesi gününden bu yana annesinden haber alamayan iki kemiği kırık 7 yaşındaki Muhammed Ali, Başbakan Tayyip Erdoğan'a seslenerek, "Anneme kavuşmak istiyorum. Başbakan'dan annemi kurtarmasını istiyorum" diye konuştu. Büyükçekmece Emniyet Müdürü Ömer Duman ise Petimat B.'nin gözaltında olduğunu doğrulayarak, Petimat B'nin vizesi olmadığı için gözaltına alındığını ve Yabancılar Şube Müdürlüğü'ne teslim işlemlerinin devam ettiğini söyledi. Duman, Petimat B.'nin oturum başvurusunu yaptığı ve sonucun çıkmak üzere olduğu, bu sebeple gözaltında tutulmasının hukuksuzluk teşkil ettiği, bu durumda Türkiye'de binden fazla Çeçen bulunduğu yönündeki hukukçu görüşlerini de kabul etmedi. Duman, Yabancılar Şube Müdürlüğü'den gelen direktiflerle hareket ettiklerini dile getirdi. Duman, İMKANDER Başkanı Nuray Canan Bezirgan'ın emniyet müdürlüğündeki kötü muamele ile ilgili iddialarını doğrulamadı. (FAHRETTİN DEDE / vakit)

 

Bu içerik 1456 defa görüntülendi.
 
 
Yorumlar
Yorum Ekleyin
Adınız Soyadınız
e-Posta Adresiniz
Başlık
Yorum
Kalan karakter sayısı : 6000
Güvenlik Kodu
 
 
Copyright © 2013 İLKAV - İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı
Strazburg Caddesi No:18/4 SIHHIYE/ANKARA
Telefon :  +90 (312) 229 79 76 e-posta:  iletisim@ilkav.org
İLKAV Teknik Komisyon