Üye Ol  -  Şifremi Unuttum?
Facebook
 
 
> Halimizi Sorgulamak – 7...

> Pamak: Halimizi Sorgulamak – 6...

> Pamak: Şu Hâlimize Bakın, Hâlâ Rabbimize Sığınıp Tevbe Etmeyecek ...

> Şu Hâlimize Bakın, Hâlâ Rabbimize Sığınıp Tevbe Etmeyecek miyiz? ...

> Hesap Gününde Yaşanan Kahredici Pişmanlığa Karşı Tedbir Alalım...

   
 
Hesap İsmi: İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı
Para Cinsi: Türk Lirası (TL)
Şube/Hesap: Kızılay Şub. / Hesap No: 2000614-4
IBAN: TR550020300002000614000005
En Çok Okunanlar

Anasayfa  >   CUMA HUTBELERİ  >  2013
 
Anne Sütü Bankası´na İLKAV´dan Tepki!!
Tarih: 01/03/2013
   


بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ حُرِّمَتْ عَلَيْكُمْ أُمَّهَاتُكُمْ وَبَنَاتُكُمْ وَأَخَوَاتُكُمْ وَعَمَّاتُكُمْ وَخَالاَتُكُمْ وَبَنَاتُ الأَخِ وَبَنَاتُ الأُخْتِ وَأُمَّهَاتُكُمُ اللاَّتِي أَرْضَعْنَكُمْ وَأَخَوَاتُكُم مِّنَ الرَّضَاعَةِ وَأُمَّهَاتُ نِسَآئِكُمْ وَرَبَائِبُكُمُ اللاَّتِي فِي حُجُورِكُم مِّن نِّسَآئِكُمُ اللاَّتِي دَخَلْتُم بِهِنَّ فَإِن لَّمْ تَكُونُواْ دَخَلْتُم بِهِنَّ فَلاَ جُنَاحَ عَلَيْكُمْ وَحَلاَئِلُ أَبْنَائِكُمُ الَّذِينَ مِنْ أَصْلاَبِكُمْ وَأَن تَجْمَعُواْ بَيْنَ الأُخْتَيْنِ إَلاَّ مَا قَدْ سَلَفَ إِنَّ اللّهَ كَانَ غَفُورًا رَّحِيمًا ‘Size şunlarla evlenmek haram kılındı: Analarınız, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, erkek kardeş kızları, kız kardeş kızları, sizi emziren sütanneleriniz, sütkız kardeşleriniz…’ (Nisa 23)

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

حُرِّمَتْ عَلَيْكُمْ أُمَّهَاتُكُمْ وَبَنَاتُكُمْ وَأَخَوَاتُكُمْوَعَمَّاتُكُمْ وَخَالاَتُكُمْ وَبَنَاتُ الأَخِ وَبَنَاتُ الأُخْتِوَأُمَّهَاتُكُمُ اللاَّتِي أَرْضَعْنَكُمْ وَأَخَوَاتُكُم مِّنَالرَّضَاعَةِ وَأُمَّهَاتُ نِسَآئِكُمْ وَرَبَائِبُكُمُ اللاَّتِي فِيحُجُورِكُم مِّن نِّسَآئِكُمُ اللاَّتِي دَخَلْتُم بِهِنَّ فَإِن لَّمْتَكُونُواْ دَخَلْتُم بِهِنَّ فَلاَ جُنَاحَ عَلَيْكُمْ وَحَلاَئِلُأَبْنَائِكُمُ الَّذِينَ مِنْ أَصْلاَبِكُمْ وَأَن تَجْمَعُواْ بَيْنَالأُخْتَيْنِ إَلاَّ مَا قَدْ سَلَفَ إِنَّ اللّهَ كَانَ غَفُورًارَّحِيمًا

‘Size şunlarla evlenmek haram kılındı: Analarınız, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, erkek kardeş kızları, kız kardeş kızları, sizi emziren sütanneleriniz, sütkız kardeşleriniz…’ (Nisa 23)

 

Kardeşlerim bugün 19 Rabiül-Ahir 1434/Cuma

 

Bugünlerde Türkiye’de birçok şey oluyor. Bunlardan birisi de ‘anne sütü bankası’ uygulaması… Buna göre; Sağlık Bakanlığı 4 yıllık stratejik planına birçok Batı ülkesinde olan ‘anne sütü bankası’ sistemini koydu. Herhangi bir sebeple kendi annesinin sütünü ememeyen bebekler, mama yerine Süt Bankalarındaki anne sütüyle beslenebilecek, süt bankasına konacak sütler, ihtiyaç sahiplerine verilecek. Sağlık Bakanlığı’nın başlatma kararı aldığı ‘anne sütü bankası’ projesinde İzmir pilot bölge seçildi. İlk süt bankasının Dr. Behçet Uz Çocuk Sağlığı ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kurulacağı belirtiliyor. Buna dair cihazların alındığı ve projenin uygulanması için de görevlilerin tespitinin yapıldığı, açılışın da 8 Mart 2013 tarihinde gerçekleştirileceği açıklandı.

 

Şimdi, sütkardeşliği nasıl gerçekleşir kısaca anlatalım:

İki yaşından küçük iki çocuk aynı kadından süt emince, bu kadının kocası bu çocuğun sütbabası olduğu gibi, bu erkeğin babası da süt dedesi, anası da sütninesi, kardeşleri de süt amca ve süt halası olurlar.

 

Çocuğun sütanası ve sütbabası ile bunların anaları, babaları ve kardeşleri ve çocukları ve her kuşaktan torunları ile evlenmesi ebedi haramdır. Bunlarla soydan akraba olsaydı, yine evlenemezdi. Bu çocuğun çocukları, bunun sütanası veya sütbabası ile evlenemez. Çocuğun hanımı, çocuğun sütbabası ile ve çocuğun kocası da, çocuğun sütanası ile evlenemez. Aynı kadından emen oğlan ile kız, sütbabaları başka olsa ve başka yıllarda emmiş olsalar bile, birbiri ile ve birbirlerinin çocukları ve torunları ile evlenemez.

Yüce Rabb’imiz Allah’ın emir ve yasaklarının tamamının birer hikmeti vardır. Bu emir ve yasaklar kullarının maslahatı için konulmuştur. Ama bazen bunlardaki hikmet ve maslahatlar kavranamayabilir. İçkinin haramlığı gibi bazı şeylerdeki hikmet gayet açık olmasına ve anlaşılmasına rağmen, süt emmenin bazı kimselerle evlenmeyi haram kılması gibi şeylerin hikmeti henüz anlaşılamayabilir. Bugünün tıbbi imkânlarıyla anlayamadığımız bu hikmetleri belki de ileride daha iyi anlayabileceğiz.

 

Süt emmenin bazı evlenmeleri haram kılmasının tehlikeli neticelerinden emin olmak için, zaruret olmadıkça süt emziren annenin başka çocukları emzirmekten sakınması gerekir.

Uzun zamandır gerek dünyada gerekse de bu ülkede azgın kapitalizmin veya başka menfaat odaklarının hesap ve planları uyarınca harsın/ekinin ve neslin bozulması için birçok faaliyetin içinde olduklarını görüyoruz ve biliyoruz. Genetiği değiştirilmiş bitkileri, daha çok verim elde etmek için insan organizmasında meydana getireceği tahribatlara aldırmaksızın hormon verilmiş sığır, küçükbaş hayvanlar ve kümes hayvanları, bunların hepsi harsın ve neslin fesada uğratıldığını bize gösteriyor.

 

Bu önümüzde bulduğumuz ‘anne sütü bankası’ projesi de tam bu durumun değişik bir versiyonundan başka bir şey değildir.

 

Şimdi insanların bir haramı daha işlemelerinin zemininin oluşturulmaya çalışıldığını görüyoruz Türkiye’de. Bugün, yeryüzünün bütün imkânları ve teknolojisi, şeytana hizmet eden örgütler tarafından, insanı ve insanlığı mahvetmek, şurada burada kalmış küçük mümin öbekleri de imha etmek için zaten seferber edilmişken, kendilerinin de mümin olduklarını söyleyen insanların, o heveslere kapılıp, Allah’ın ‘Yaklaşmayın haram!’ dediği yasağa yanaşmayı sağlayacak hileli yöntemler icat etmeleri asla kabul edilebilir değildir.

Bebek mamalarından hepimiz şikâyetçiyiz ve ne büyük tahribatlara yol açabileceğini zaman içerisinde öğreneceğiz.

 

Bebek mamaları -ki bunların çoğu mutasyona/değişime, başkalaşmaya yol açacak maddeler içermektedir- maalesef tıpkı ilaç ve gıda sanayi gibi, insanlığın soyunu kurutmayı amaçlamış, şeytana hizmet etmeyi gaye edinmiş örgüt ve kuruluşların kontrolü altındadır. Bu örgütler aynı zamanda medyayı ve iletişim araçlarını da ellerinde bulunduruyorlar. İstedikleri şeyi istedikleri zaman insanlığa yutturabiliyorlar.

 

Bebek mamaları, kısırlaştırma dâhil, hem bütün hastalıklara açık bir bünye oluşturuyor, hem de insanı mutasyona/değişime, dönüşüme götürecek hareketin ilk zincirini, ilk halkasını başlatıyor.

 

Anne sütünün yerine yıllarca mamalar konulmak istendi. Doktorlar, neredeyse anneyi sütten kestirerek mamaya yönlendirdiler. Ve böylece insanlar her türlü hastalığa açık hale getirildiler.

 

Bebek mamalarına karşı olmanın alternatifi ‘anne sütü bankası’ olmamalıdır.

‘Sıkı bir takip yapılırsa bir mahzuru yokmuş’ gibi savunmaların yapıldığını duyuyoruz. Türkiye’de neyin takibi sıkı yapılabiliyor ki anne sütü gibi kullanımı son derece tehlikeli bir gıdayı kullanma da böyle bir risk üstlenilebiliyor. Siz Allah’a savaş mı açıyorsunuz? Rabb’imiz olan Allah, aynı sütten emmiş çocukların asla birbiri ile evlenemeyeceğini ısrarla kullarına bildirirken siz nasıl böyle bir şeye zemin oluşturabilecek bir projeyi uygulamaya cüret edebiliyorsunuz?

 

01.03.2013

Emrullah AYAN

Bu içerik 1505 defa görüntülendi.
 
 
CUMA HUTBESİ YAZARI

Emrullah AYAN
  Diğer Cuma Hutbesi Yazıları

 
 
Yorumlar
Yorum Ekleyin
Adınız Soyadınız
e-Posta Adresiniz
Başlık
Yorum
Kalan karakter sayısı : 6000
Güvenlik Kodu
 
 
Copyright © 2013 İLKAV - İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı
Strazburg Caddesi No:18/4 SIHHIYE/ANKARA
Telefon :  +90 (312) 229 79 76 e-posta:  iletisim@ilkav.org
İLKAV Teknik Komisyon