Üye Ol  -  Şifremi Unuttum?
Facebook
 
 
> Pamak: Allah’ın Adını ya da Dinini İstismar Ederek İnsanları ‘All...

> Pamak: Şeytan ve Dostlarının En Etkili ve En Yaygın Kandırma Biçi...

> Şeytanın, Sırât-ı Müstakîm Üzerine Oturup Dört Yönden Yaklaşarak ...

> “Yeni 28 Şubat”a Rağmen Allah Yolunda Sabırla Yürümeli ve Asla Ko...

> Şeytan ve İnsan İlişkisinde Üç Kategori...

   
 
Hesap İsmi: İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı
Para Cinsi: Türk Lirası (TL)
Şube/Hesap: Kızılay Şub. / Hesap No: 2000614-4
IBAN: TR550020300002000614000005
En Çok Okunanlar

Anasayfa  >   DİĞER  >  2010
 
İLKAV Gençlik Organizyonu ´Müslüman Çeçenistan ve Direniş Mücadelesi´ konulu bir program düzenledi.
Tarih: 22/05/2010
   


İLKAV Gençlik Organizyonu “Müslüman Çeçenistan ve Direniş Mücadelesi” konulu bir program düzenledi. Sinevizyon, panel, şiir dinletileri, biyografiler ve skeç gibi çeşitli etkinliklerin düzenlendiği program dolu dolu geçti.

İLKAV Gençlik Organizyonu “Müslüman Çeçenistan ve Direniş Mücadelesi” konulu bir program düzenledi. Sinevizyon, panel, şiir dinletileri, biyografiler ve skeç gibi çeşitli etkinliklerin düzenlendiği program dolu dolu geçti.
Kürşat Oğuz ARSLANTAŞ’ın Kur’an okuyarak açılışını yaptığı programın sunuculuğunu Gökhan KULA yaptı. Kur’an tilavetinden sonra sinevizyon gösterimi yapıldı. Sık sık tekbirlerin atıldığı sinevizyon gösteriminden sonra panele geçildi.
Oturum başkanlığını Suat YILDIZ’ın yaptığı panelde diğer iki genç panelist ise Mevlüd UĞURLU ve Hıdır APAK oldu.
YILDIZ , Çeçenistan’ın gerçekten de Müslümanlar açısından çok büyük bir önemi olduğunu ancak , buna rağmen Müslümanların gerçekten de uzun zamandır Çeçenistan’ı unuttuğunu ve Çeçenistan’ın gündemimizde olmadığını söyledi. Meşru olan bu direnişle yeterince ilgilenmediğimizi söyleyen YILDIZ, bu dinin şahitliğini yapmaya çalışan Müslümanlar olarak bu direnişin Türkiye’deki sesi olmamız gerektiğini söyleyerek paneli başlattı ve ilk olarak sözü Mevlüd UĞURLU’ya verdi.
Mevlüd UĞURLU, konuşmasını Kafkasya'nın Müslüman Olması ve Kafkasya Direniş Tarihi başlığı altında yapan UĞURLU, Kafkasya'nın jeopolitik önemine değinerek bu coğrafyada yüzyıllardır süren acı ve gözyaşının sebeplerini anlattı. Daha sonrasında Rusya'nın Kafkasya üzerindeki emellerinden söz etti ve özelde Çeçen Direniş Tarihi'ni kronolojik olarak anlatarak, Çeçen Direniş Tarihinde öne çıkan sembol isimlerden ve olaylardan bahsetti. Sembol isimler arasında İmam Mansur, İmam Gazi Muhammed, İmam Hamzat ve Şeyh Şamil gibi direniş önderlerinden kısaca söz etti. 1783'te İmam Mansur'dan başlattığı Kafkas Direniş Tarihini, 1979'da Rusya'nın çöküşüne kadar anlatan uğurlu, direnişe sahip çıkmamız gerektiğini söyleyerek sözlerine son verdi.

Daha sonrasın Suat YILDIZ SSCB’in dağılmasından günümüze kadar geçen sürece değindi. YILDIZ, Çeçenistan’ın eskiden beri Rusya için büyük bir önem taşıdığını belirterek genel olarak şunları söyledi:
“ Çeçenistan 16 bin kilometrekarelik yüzölçümü ile Rusya içerisinde oldukça küçük bir ülkedir. Şu an Rusya Federasyonu içerisinde Çeçenistan ile aynı durumda olan 19 özerk cumhuriyet bulunmaktadır. Bu cumhuriyetler Rusya’nın genel topraklarının yüzde 28 ini oluşturmakta ve halen Rusya üzerinde oldukça büyük bir etkiye sahiptirler. Rusya’nın Çeçenistan’ı kaybetmesi ise Rusya’nın bu ülkeler üzerinde nüfuzunun kırılması ve bağımsızlığa düşkün Çeçen halkının diğer ülkelere bir örnek teşkil etmesiyle sonuçlanacaktır. Zira toplam nüfusları ancak Rus ordusunun sayısına ulaşabilen Çeçenlerin, Rusya’yı hezimete uğratması, diğer özerk cumhuriyetlerde de bağımsızlık mücadelesinin fitilini ateşleyebilir. Çünkü Rusya Federasyonu içindeki cumhuriyetlerin en önemli özelliklerinden biri, birbiriyle çok büyük bir etkileşim içinde olmaları ve bir ülkede yaşanan değişikliğin hemen diğer ülkeleri etki altına almasıdır.
Eli Kanlı Katillerin Korkusu
Tabi bu noktada Rusya’nın bir takım korkularından bahsetmek Rusya’nın Çeçenlere yönelik yaptığı saldırıları anlamak noktasında bizlere yardımcı olacaktır. Rusya’nın ilk korkusu hemen yanı başında bir İslam devletinin varlığıdır. Çeçenlerin ise bulundukları topraklara Allah’ın dinini hâkim kılmaya çalışmaları ise Rusların endişesini oldukça arttırmakta. Diğer bir korkuları ise imam Mansur’un 1780 yılında ortaya attığı Birleşik Kafkasya düşüncesinin olmasıdır. Rusya’nın bunun gibi birçok endişesi bir araya geldiğinde ise Çeçenlere yönelik saldırılarını arttırmakta. Çünkü Rusya Çeçenistan’ı susturduğunda bu korkularının hepsinin ortadan kalkacağını düşünmektedir.
Direniş hiçbir zaman bitmedi
Tarihsel sürece baktığımızda 1990’da Çeçen Milli Komitesi kuruluyor ve daha sonra başına Cevher Dudayev getiriliyor. Dudayev’in amacı Rus yanlısı hükümeti düşürüp yerine gelmek ve içinde bulundukları topraklara Allah’ın dinini hâkim kılmak ve nitekim 1991 yılında Dudayev milli lider olarak seçiliyor ve yapılan seçimlerde oyların yüzde 80 ini Cumhurbaşkanı seçiliyor. İlk amacına ulaşan Dudayev, hemen ardından tek taraflı bağımsızlık ilan eder. Rus yönetiminden sürekli tehditler alır, Rusya olağan üstü hal ilan eder ve bir çok kes hava saldırıları düzenler. 1992’de Çeçenistan ve İnguşistan birbirinden ayrılır, inguşistan Rusya’nın boyunduruğu altında yaşamayı kabul eder, fakat Çeçenler özgürlüğü için savaşmaya devam eder. 1994 yılında Rusya üç koldan Çeçenistan’a girer ve böylece birinci Çeçenistan savaşı başlamış olur. Savaş iki yıl sürer ve bu süreçte bir çok insan hayatını kaybeder, ancak 1996’nın sonlarında istediğini alamayan Rusya yenilgiyi kabul eder. İkinci Çeçenistan savaşı ise 1999 yılında başlar. Rusya’nın Dağıstan’da birkaç köyü bombalaması ve bunun üzerine Dağıstan’ın Şamil BASAYEV’den yardım istemesi üzerine tekrardan savaş başlar. İki yıl içerisinde Çeçenistan nüfusunun 4/3 ünü kaybeder. Saldırılar devam eder ancak direniş de devam eder.

Bu süreçten sonraki savaş taktiği değişmekte. Şöyle ki : Ülkenin başına bir kukla hükümet getirilecek, ülkede geleneksel din anlayışı desteklenecek, tüm dünyaya direniş bitti görüntüsü verilecek, direnişi destekleyen her kim varsa pasivize edilecek ve Çeçenistan davası Müslümanların gündeminden düşürülecek. Gerçekten de bakıldığında bundan sonraki süreç aynen böyle işlemiş ve eli kanlı katiller politikalarını bu şekilde yürütmüşlerdir.
 
Kukla Yönetim Kadirov
Şu an Çeçenistan’da Kadirov yönetimde ve tamamen Rusya’nın emrinde birisi olduğu da şu sözlerinden anlaşılmaktadır “ Çeçenistan Rusya’nın devredilemez bir parçasıdır. Putin benim idolüm, onu seviyorum, ona saygı duyuyorum. Onun için canımı verebilirim, ona hayatımı borçluyum” diyor, Kadirov. Gerek bu sözlerinden gerekse de ortaya çıkan iğrenç video görüntülerinden Kadirov’un gerçek yüzünü görmekle birlikte, emperyalistlere nasıl hizmet ettiği ise ortadadır. Halkı geleneksel İslam algısına sürüklemekte, camiler inşa edip direnişin bittiği görüntüsünü vermekte ve Çeçen halkının tek düşmanının dağdaki mücahidler olduğu noktasında propagandalar yapmakta. Unutmamamız gereken önemli noktalardan bir tanesi ise Kukla yönetim Kadirov Şu an bütün dünyada meşru gösterilmeye çalışılmakta. Özellikle Türkiye’de bir çok kişi ve kuruluş bunun propagandasını yapmakta ve meşru olmayan bu adamı tüm Türkiye halkına meşru göstermeye çalışmaktadırlar. Özellikle TGTV yakın zamanda bizzat Kadirov’u ülkesinde ziyaret ederek onu meşru kabul etmiştir. Bunun yanında Seyfullah Türksoy, TV5 ten Yavuz Selim Kurt, Hukukçular Derneği Başkanı Kamil uğur, Vakit gazetesi yazarı ve Milli Gazete Yazarı Mustafa Özcan, Kanal7 yönetim kurulu başkanı Zekeriya Karaman, eski milletvekili ve yeni şafak gazetesi yazarı Resul Tosun büyük bir gafletle Kadirov’un meşru gösterilmesi oyununa alet oldular.

Direniş bitmedi devam ediyor
Çeçenistan’da direniş hiçbir zaman bitmedi, hatta aksine daha da büyümekte ve Dukka Umarov’un emrindeki mücahidler her gün yeni stratejiler üretmektedirler. Direnis şu an sadece Çeçenistan’da değil aksine bütün Kafkasya’ya yayılmış durumda. Şu an Kafkaslarda emirlik kurulmuş ve Kafkasya’da cihad eden bütün mücahidler tek bir kişiye yani Emir Dukka UMAROV’a biat etmiş durumdalar. İşte bu durum direnişin bitmediğini ve aksine ne kadar disiplinli bir şekilde devam ettiğini ortaya koymaktadır. Aynı zamanda bu durum bizlere İmam Mansur’un 1780’lerde ortaya attığı Birleşik Kafkasya düşüncesinin oluşum sürecine girdiğini göstermektedir ve inşallah da gerçekleşecektir. Şu an Kafkas dağlarında mücadele eden mücahidlerin sayısı 10.000, 20.000, 30.000 denecek düzeyde ve Emir Duka UMAROV ekonomik anlamda sıkıntıların giderilmesi durumunda bu sayının beş katına çıkacağı haberini vermektedir. Saldırılar bitmedi ama direniş de bitmedi ve halen devam etmektedir. Fakat direnişin bittiği yönünde bir çok propaganda yapılmakta ve direnişe verilen desteğin kesilmesini sağlayıp, Kafkas direnişini gündemimizden silmeye çalışmaktadırlar. Ama hayır biz Kafkas direnişini Allah’ın izniyle unutmayacağız ve orada cihad eden kardeşlerimizin burada sesi olmaya çalışacağız. Desteğimiz ve dualarımız kardeşlerimizledir.”

Program yöneticisi daha sonrasında sözü bir diğer genç panelist Hıdır APAK’a verdi. APAK ise çağdaş dünyanın Kafkasya direnişine bakışı ve ümmetin sorumlulukları konusuna değindi. İlk olarak çağdaş dünyanın tutumuna değinen APAK, çağdaş dünyayı BM, NATO, AB ve Avrupa konseyi gibi birlikler şeklinde özele indirgeyerek şunları söyledi:
Bu birliklerin sistemlerine baktığımızda dayatmakta oldukları düşüncelerini demokrasi adı altında kelimenin tam anlamıyla bir dine dönüştürdüklerini görmekteyiz. Bu değerler sistemini reddederek Allah’ın kanunlarıyla yaşamak isteyenlerse bu sistemler tarafından dışlanmaktadır. Müslümanlar sırf inançlarından dolayı terörist veya en azından kötü adam yaftalamalarına maruz kalmaktadırlar. Bu birlikler kendilerinin söyledikleri gibi aslında eşitlik ilkesine göre değil tam aksine güçlülük prensibine göre hareket etmektedirler. uğratmasına ses çıkaramayan bu birlikler uluslar arası hukukun nasıl işlediğini açık bir şekilde bize göstermektedir. Çeçenistan’daki insanlık dışı muamelelere, güçlü Rusya’nın zayıf olan Çeçenleri soykırıma uğratmasına ses çıkaramayan bu birlikler uluslar arası hukukun nasıl işlediğini açık bir şekilde bize göstermektedir. ’’
Daha sonrasında BM’nin özelliğine de değinen APAK, Birleşmiş milletlerin kendi devletleri bulunmayan birçok milletin kendi devletlerini kurma girişimlerini bir cinayet olarak ilan ettiğini ve bunu sadece halkı Müslüman olan milletlere uygulandığını söylemektedir. Yahudiler ve SSCB’den kopan Hıristiyan toplumların kendi kaderlerini belirleme hakkının tam anlamıyla olduğunu ama halkı Müslüman olanların ise bu haktan faydalanamadığını söyledi. Uluslar arası hukuksuzluk ve eşitsizliği Endonezya’da bulunan Doğu Timor bölgesi, İran İslam Cumhuriyeti ve Taliban Hükümeti örnekleri üzerinden anlattı.
Ümmet Olarak Sorumluluklarımız Çok Fazla
“İlk olarak Kuran’a sarılmamız gerekiyor. Daha sonra tevhid ümmetini ve Kuran neslini inşa etmemiz gerekiyor. Bunu sadece Çeçenistan için değil bütün İslam ümmeti için yapmamız gerekiyor. İnanın ki bu üzerimize düşen akidevi bir sorumluluktur. Çeçenistan’la ilgili olarak da Filistin davasına haklı olarak sahip çıktığımız gibi Çeçenistan davasına da sahip çıkmamız gerekiyor. Evet, sevgili Müslümanlar Çeçenistan’a mallarımızla da yardım edebiliriz. Kuran’da mal ile yapılan cihadın önemine dikkatimizi çekmektedir. Hastane, tıbbi malzemeler ve doktor ihtiyacı yüzünden basit diye nitelendireceğimiz verem hastalığı yüzünden yüzlerce insan Kafkasya’da hala ölebilmektedir. Bir diğer önemli olan nokta ise, batılı medyanın yalanları ile mücadele etmektir. Bu da bizim önemle üzerinde durmamız gereken sorumluluklarımızdan biridir. Çünkü birçok Müslümanın algıları ne yazık ki bu medyalar tarafından şekillenebilmektedir. Ümmet olarak bir diğer sorumluluğumuz ise firavun’u ve sihirbazlarını teşhir etmektir. Müslüman dünyasının hükümetleri Musa’ya karşı firavun rolünü oynarken, dalkavuk âlimler ise büyük halk yığınlarını aldatmak için firavunun sihirbazları rolünü ifade ediyor. Son olarak unutmadan Kafkasya’daki Müslümanlar için DUA edelim. Asla samimi bir duayı hafife almayalım’’
APAK konuşmasını ise Kafkasya Mücahidlerinin verdiği şu demeçle bitirdi:
“Savaş gittikçe kızışıyor, kalpler parçalanıyor. Durum çok açık, düşmanın vahşice saldırıları bitmek bilmiyor. Dünyadaki bütün düşmanlar bize karşı işbirliği içindeler. Savaş uçakları üzerimize bomba yağdırıyor. Topçu ateşleri dinmek bilmiyor. Sığındığımız dağlar da kar ve buzlarla kaplı. Ey İslam ümmeti! Aranızda Allah’a verdiği sözde duracak kimseler yok mu? İçinizde samimiyetle ve alçak gönüllülükle ellerini rabbine kaldırdığı zaman duası kabul edilecek kimse yok mudur? Ya da bizi dualarınızda da mı unuttunuz. Nerede gece yarılarındaki ısrarlı dualarınız. Şimdi dualarınızda bizi unuttunuz da ne zaman hatırlayacaksınız. Allah resulü şehid olan 70 arkadaşı için dualar etmişti. Bugün binlerce Müslüman kardeşiniz öldürülürken sizin dualarınız nerede? Müslümanların başına bir felaket geldiğini duyduğunuzda Allah’a yakarınız. Onlara merhamet gösterip zafer için dua ediniz. Ruslarla ilk savaşımızdaki dualarınızı unutmuş değiliz. Ey İslam ümmeti! Dualarınızda bizleri unutmayın zafer için bizi desteklemekten vazgeçmeyin”
Suat YILDIZ, artık sorumluluklarının farkına varıp uyanması gerektiğini vurgulayarak panele şu sözlerle son verdi:
“ Yaşasın Kafkas direnişi
Yaşasın İslami direniş liderlerimiz
Yaşasın İslami mücadelemiz
Yaşasın Emir Duka Umarov
Kahrolsun Kadirov
Kahrolsun eli kanlı katiller”
Panelin ardından program şiir dinletileri ile devam etti. İlk olarak Mevlüd UĞURLU Münteha Jan Gülsu'ya ait Bilemem adlı şiiri seslendirdi. Hemen akabinde Ferhat YÖRÜK adlı genç Köksal AKAR’ın Irak/Çeçenistan/Bosna adlı şiirini seslendirdi.
Şiir dinletilerinin ardından program Çeçen direnişinde rol oynayan bazı mücahidlerin biyografilerinin tanıtımıyla devam etti. İlk olarak Mustafa Alu Cevher DUDAYEV’i tanıttı, sonrasında Fatih Pehlivan adlı genç kardeşimiz ise Şamil BASAYEV’i , onun ardından ise Musab Akdeniz adlı genç Aslan MASHADOV’u, Kürşat oğuz Arslantaş da HATTAB’ı anlattıktan sonra son olarak Onur Aşık şu an yaşayan ve Kafkasya Emirliğinin liderliğini yapan Emir Dukka UMAROV’un hayatını anlattı.
Sık sık tekbirlerin atıldığı program son olarak gençlerin hazırlamış olduğu bir skeç ile son buldu.
 
Bu içerik 1443 defa görüntülendi.
 
 
Yorumlar
Yorum Ekleyin
Adınız Soyadınız
e-Posta Adresiniz
Başlık
Yorum
Kalan karakter sayısı : 6000
Güvenlik Kodu
 
 
Copyright © 2013 İLKAV - İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı
Strazburg Caddesi No:18/4 SIHHIYE/ANKARA
Telefon :  +90 (312) 229 79 76 e-posta:  iletisim@ilkav.org
İLKAV Teknik Komisyon