Üye Ol  -  Şifremi Unuttum?
Facebook
 
 
> Küresel İfsadın Fıtratı ve Doğal Dengeyi Bozması ile İnsanlığın Y...

> Emperyalist Sömürü, İşgal ve Katliamların Sonucu Olan Mültecilik;...

> Halimizi Sorgulamak – 7...

> Pamak: Halimizi Sorgulamak – 6...

> Pamak: Şu Hâlimize Bakın, Hâlâ Rabbimize Sığınıp Tevbe Etmeyecek ...

   
 
Hesap İsmi: İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı
Para Cinsi: Türk Lirası (TL)
Şube/Hesap: Kızılay Şub. / Hesap No: 2000614-4
IBAN: TR550020300002000614000005
En Çok Okunanlar

Anasayfa  >   CUMA HUTBELERİ  >  2019
 
Hutbe: Sizin Ümmetiniz İslâm’dır .
Tarih: 22/11/2019
   


“ Gerçek şu ki, sizin bu ümmetiniz tek bir ümmettir. Ben de sizin (ortaksız) Rabbinizim, öyleyse bana ibadet ediniz.” ( Enbiya: 92 )"

Hutbe: Sizin Ümmetiniz İslâm’dır .

 “ Gerçek şu ki, sizin bu ümmetiniz tek bir ümmettir. Ben de sizin (ortaksız) Rabbinizim, öyleyse bana ibadet ediniz.” ( Enbiya: 92)

 Eğer akîde toplumsal hayatın temel dayanağı olmazsa; insanların çeşitli cahiliye düşüncelerinden ve toplumlarından kurtulmalarına imkan yoktur. Bu kurtuluş sadece Allah’a itaat etmek akîdesinin esas alınmasıyla mümkündür. Yani, insanların gerek dünya görüşü ve gerekse toplumsal hayatlarında, akîdevî bağın temel olmasıyla mümkündür.

Kutsallığın kaynağının bir tek olması ve bunun sadece biricik “Mukaddese” ait kılınması zorunludur. “Mukaddeslerin” artmaması zorunludur. Bayrağın da bir tek olması ve bunun artmaması da zorunludur. İnsanların kendisine yöneldiği kıblenin de bir tek olması, kıble ve bakış açılarının artmaması da zorunludur.

Şurası kesindir ki, putperestlik bir tek biçimden; yani sadece taş ve efsanevî ilahlar biçiminden ibaret değildir. Çünkü putperestliğin çeşitli biçimlerde ortaya çıkması mümkündür. Nitekim putların da değişik biçimlerde yontulması, mitolojik ilahların da değişik biçimlerde tasvîri mümkündür. Yani bu düzmece ilahların bir daha ama değişik biçimlerde; isim ve merasimleri ne olursa olsun, Allah dışı bir takım mabut ve mukaddesat biçimlerinde ortaya çıkması mümkündür.

 Taştan putları ve mitolojik tanrıları ortadan kaldıran İslâm’ın, insanların uğrunda savaş verdikleri ırkçılık, milliyetçilik, vatancılık veya başka isimler taşıyan, sosyalizm, faşizm, demokrasi ve laiklik gibi putları kabul etmesi düşünülemez. Çünkü İslâm, insanları sadece Allah’a davet eder. Bir yaratılmışın itaatine değil, sadece Allah’a itaate çağırır. İşte bundan dolayı İslâm, bütün insanları beşer tarihi boyunca iki ümmete ayırmaktadır. Biri, peygamberlerin tabiileri olan Müslümanların ümmeti, diğeri de tağutperest ve putperestlerden meydana gelen gayr-i müslimlerin ümmetidir.

 Rasûlullah (S) ırkçılıkla ilgili olarak bakın ne diyor?

 “Irkçılığa çağıran bizden değildir, ırkçılık için savaşan bizden değildir, ırkçılık üzere, ırkçılık uğruna ölen bizden değildir.” (Müslim, İmâre, 53)

Yüce Allah, belirli zaman aralıklarıyla her kavme peygamber göndermiştir. Gönderilen son peygamber Muhammed (S) ise bütün insanların peygamberidir. Putlar, değişik tip ve şekillerde olabilir. Bu, tarih boyunca böyle olmuştur. Yüce Allah, Müslümanları kendilerini tarih boyunca bir araya getiren ümmet olarak tanıtmak isterken, onları peygamberlerin tabiileri olarak tanıtmıştır. Tabi her biri kendi zamanına göre…

Bu ümmetin kuşaklarını anlattıktan sonra diyor ki:

“Gerçek şu ki, sizin bu ümmetiniz tek bir ümmettir. Ben de sizin (ortaksız) Rabbinizim, öyleyse bana ibadet edin.“ ( Enbiya: 92 )

 Yüce Allah, böyle buyuruyor. Yoksa Arap olana; “ Sizin ümmetiniz, cahiliyesi ve İslâm’ıyla Arap ümmetidir” demiyor. Yahudiye; “Sizin ümmetiniz, cahiliyesi ve İslâm’ıyla İsrailoğulları veya İbranîlerdir” demiyor. Selmân-ı Farisî’ye; “Senin ümmetin Fars ulusudur”, Süheyb-i Rûmî’ye “Senin ümmetin Bizans ulusudur”, Bilal-i Habeşî’ye; “Senin ümmetin Habeş ulusudur” demiyor. Pekiyi ne diyor?

Diyor ki, Arap, Fars, Habeş ve Bizans asıllı tüm Müslümanlara:

“Sizin ümmetiniz İslâm’dır. Musa ve Harun’un, İbrahim ve Lût’un, Nuh, Davud ve Süleyman’ın, Eyyub’un, İsmail’in, İdris, Zülkifl ve Yunus’un, Zekeriyya, Yahya ve Meryem oğlu İsa’nın zamanlarında gerçekten teslim olmuş Müslümanların dinidir.” Yani tıpkı Enbiyâ suresinin 48-91. âyetlerinde anlatılanlardır.

 İşte Yüce Allah’ın tarif ettiği “Müslüman ümmet” budur. Bundan sonra kim Allah’ın gösterdiği yoldan başkasına dönmek isterse dönebilir; ama “Müslümanlardan olmadığını “ da söylesin. Biz, Allah’a teslim olmuş kimselere gelince: Allah’ın tanıttığı İslâm ümmetinden başka hiçbir ümmet tanımayız. Allah, elbette ki hakkı söyler ve O en iyi hükmedendir.

İşte böyle… İslam düşüncesi, itikad ve amele dayanmayan bütün ilişki ve bağları koparıp atmaktadır. İtikad ve amele dayanmayan yakınlık ve akrabalıkları bağlayıcı ilke olarak görmemektedir. Akîde ve amelin sarsılmaz kulpuna bağlı olmayan bütün bağları ve bütün değer yargılarını koparıp atmaktadır.

 22.11.2019
Hazırlayan: Emrullah AYAN

 

Bu içerik 950 defa görüntülendi.
 
 
CUMA HUTBESİ YAZARI

Emrullah AYAN
  Diğer Cuma Hutbesi Yazıları

 
 
Yorumlar
Yorum Ekleyin
Adınız Soyadınız
e-Posta Adresiniz
Başlık
Yorum
Kalan karakter sayısı : 6000
Güvenlik Kodu
 
 
Copyright © 2013 İLKAV - İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı
Strazburg Caddesi No:18/4 SIHHIYE/ANKARA
Telefon :  +90 (312) 229 79 76 e-posta:  iletisim@ilkav.org
İLKAV Teknik Komisyon