Üye Ol  -  Şifremi Unuttum?
Facebook
 
 
> Şeytanın, Sırât-ı Müstakîm Üzerine Oturup Dört Yönden Yaklaşarak ...

> “Yeni 28 Şubat”a Rağmen Allah Yolunda Sabırla Yürümeli ve Asla Ko...

> Şeytan ve İnsan İlişkisinde Üç Kategori...

> Şeytanın, İnsanları Etkileme ve Saptırma Yolları...

> Âdem’in Yaratılışı ve İblis’in Yaratılışla İlgili Farklılığa Daya...

   
 
Hesap İsmi: İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı
Para Cinsi: Türk Lirası (TL)
Şube/Hesap: Kızılay Şub. / Hesap No: 2000614-4
IBAN: TR550020300002000614000005
En Çok Okunanlar

Anasayfa  >   ALTERNATİF EĞİTİM KONFERANSLARI  >  2010
 
Şahsiyetin İnşası
Tarih: 25/05/2010
   


İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı´nın bu haftaki konuğu Ali Değirmenci idi. Ali Değirmenci; “Şahsiyetin İnşası” konusunu ifsad-ıslah, isyan-itaat, ihlas-riya, kibir-tevazu kavramları eşliğinde işleyen bir sunum yaptı.

İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı'nın bu haftaki konuğu Ali Değirmenci idi. Ali Değirmenci; “Şahsiyetin İnşası” konusunu ifsad-ıslah, isyan-itaat, ihlas-riya, kibir-tevazu kavramları eşliğinde işleyen bir sunum yaptı.

Sözlerine “şahsiyetin inşası” sözüyle neyin amaçlandığını bilmemiz gerektiğini belirterek başlayan Ali Değirmenci, inşa ve ihyanın niçin gerekli olduğunu özetledi ve bu çabanın karşısında duran yerel ve küresel sorunların, sıkıntıların, engellerin ne tür özellikler içerdiğini güncel gelişme ve örnekler eşliğinde gözler önüne serdi.
 
 
 
 

 

Daha sonra konuşmasının başlığında yer alan kavramları açıklayan Ali Değirmenci sırasıyla ihlas ile riya, isyan ile itaat, kibir ile tevazu, müstekbir ile müstezaf, ifsad ile ıslah kavramları üzerinde durdu.
Konuşmacı bu kavramları Kur’an-ı Kerim’deki kullanımlardan örnekler vererek açıkladı. Aynı zamanda günümüzdeki tezahürleri üzerinde durdu. Ayetleri ve açıklamalarını yaşadığımız vakıayla örtüştürerek çeşitli örnekler verdi.
 
Aynı zamanda Kur’an’daki kıssalardan, İslam tarihinden örnek tablo, sahne, biyografi ve oluşumlardan da parçalar sunan Ali Değirmenci, konuşmasını tekrar şahsiyet oluşumuyla ilgili temel ilkeler üzerinde durarak tamamladı.
 
Ali Değirmenci, İsra suresi 22 ile 39. ayetler arasında yer alan “vahyedilen hikmetler”i güncel bağlantılar da kurarak kısaca açıkladı ve kendisine yöneltilen sorular cevap vererek sunumunu tamamladı.
 
 
 
Bu içerik 1310 defa görüntülendi.
 
 
Yorumlar
Yorum Ekleyin
Adınız Soyadınız
e-Posta Adresiniz
Başlık
Yorum
Kalan karakter sayısı : 6000
Güvenlik Kodu
 
 
Copyright © 2013 İLKAV - İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı
Strazburg Caddesi No:18/4 SIHHIYE/ANKARA
Telefon :  +90 (312) 229 79 76 e-posta:  iletisim@ilkav.org
Dataişlem