Üye Ol  -  Şifremi Unuttum?
Facebook
 
 
> Şeytan ve İnsan İlişkisinde Üç Kategori...

> Şeytanın, İnsanları Etkileme ve Saptırma Yolları...

> Âdem’in Yaratılışı ve İblis’in Yaratılışla İlgili Farklılığa Daya...

> Allah (c), Kullarına Darlık ve Sıkıntılar Verip Hidayete Yönelmel...

> Ey Âdemoğulları! Şeytana Kulluk Etmeyin. O, Sizin İçin Apaçık Bir...

   
 
Hesap İsmi: İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı
Para Cinsi: Türk Lirası (TL)
Şube/Hesap: Kızılay Şub. / Hesap No: 2000614-4
IBAN: TR550020300002000614000005
En Çok Okunanlar

Anasayfa  >   HABERLER  >  2011
 
Şükrü Hüseyinoğlu İfadesini Verdi...
Tarih: 20/08/2011
   


İşgalci ABD´nin Usame Bin Ladin´e yönelik yargısız infazının kınandığı bildiriyi imzalayan yazarlardan Şükrü Hüseyinoğlu, dün yazılı olarak ifadesini verdi.

İşgalci ABD'nin Usame Bin Ladin'e yönelik yargısız infazının kınandığı bildiriyi imzalayan yazarlardan Şükrü Hüseyinoğlu, dün yazılı olarak ifadesini verdi.

İşgalci ABD'nin, Afganistan'a yönelik işgal politikalarına karşı mücadelesiyle tanınan Usame Bin Ladin'i Pakistan'da yargısız infazla katletmesi üzerine, bir grup Müslüman yazar yayınladıkları bir bildiriyle bu yargısız infazı kınamış ve Usame Bin Ladin'in şehadetini tebrik etmişlerdi. Bildirinin yayınlanmasından sonra Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bildiride imzası bulunan yazarlar hakkında "suç ve sıçluyu övme" iddiasıyla soruşturma başlatmıştı.

Bildiriyi imzalayan yazarlardan Şükrü Hüseyinoğlu, dün yazılı olarak ifadesini verdi. Şükrü Hüseyinoğlu'nun verdiği ifadenin tam metni şöyle:

"Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca talep edilen ifademi aşağıda sunuyorum.

İmzacıları arasında bulunduğum “Usame Bin Ladin’in Şehadeti Mübarek Olsun” başlıklı bildiride, ABD’nin İslam dünyasına yönelik emperyalist saldırı ve işgal politikalarına karşı direnen bir Müslümanın, uluslararası hukuk da çiğnenerek, yargı önüne çıkarılıp kendisine atfedilen eylemlerle ilgisi olup olmadığı sorgulanmadan yargısız infazla katledilmesi kınanmakta ve Afganistan’a yönelik önce Sovyet, ardından da ABD işgaline karşı ortaya koyduğu direnişten söz edilmektedir.

Bilindiği gibi işgale karşı direniş, meşru bir haktır. Bildiride de bu çerçevede Usame Bin Ladin’in İslam coğrafyasına yönelik ABD saldırganlığına ve işgal politikalarına karşı direnen ümmet fertlerinden biri olduğu belirtilmiş ve bu yönüyle övgüye layık olduğu belirtilmiştir.

Bununla birlikte, imzacısı bulunduğum bildiri metninde, Usame Bin Ladin’e atfedilen sivil hedeflere yönelik saldırıların İslami açıdan hiçbir şekilde tasvip edilemeyeceği, Usame Bin Ladin’in bu tür eylemlerde dahli olup olmadığı konusunun spekülatif olmaktan bir türlü öteye geçemediği, ancak bu tür ölçüsüz şiddet eylemlerinde dahli olması durumunda bunun İslami açıdan tasvip edilemeyeceği, İslam’ın ölçüsüz şiddeti yasakladığı ve Müslümanların işgale karşı direnirken de İslam’ın ölçüleri çerçevesinde kalmaları gerektiği yönünde vurgular yapılmıştır.

Benim ve bildiğim kadarıyla metinde imzası bulunan diğer Müslümanların bu konudaki düşüncesi ve tutumu açıktır. Bizler sivil hedeflere yönelik saldırıları ne amaçla olursa olsun ve kimden gelirse gelsin tasvip etmediğimizi altını çizerek deklare etmeyi, İslami kimliğimizin mutlak bir gereği olarak biliyoruz.

İslam, müntesiplerini hiçbir konuda başıboş bırakmadığı gibi, bu konuda da başıboş bırakmamıştır. Direnişin de, savaşın da bir hukuku vardır ve her Müslüman tıpkı namazın şartlarına riayet etmek zorunda olduğu gibi İslam’ın bu konulardaki ölçülerine de riayet etmekle mükelleftir. Bildiride de bu konudaki hassasiyet özellikle dile getirilmiştir.

ABD’nin böyle bir imkan bulmuşken Usame Bin Ladin’i sağ ele geçirip yargılamak yerine yargısız infaza tabi tutmasının hukuksuzluğu yanında, bu yargısız infazla, kendisine atfedilen ölçüsüz şiddet eylemleriyle gerçekten ilgisi olup olmadığı konusunun da açığa çıkarılmasının engellenmesi manidardır. Bugün, mesela bir 11 Eylül saldırısının gerçek failleri hakkında dünyada hala birçok spekülasyon yapılmaktadır. Bu ve benzer olayların gerçek mahiyetinin ortaya çıkarılması en çok da emperyalizmin hem fiili hem de psikolojik saldırılarına muhatap olan İslam coğrafyasının yararına olacaktır.

Şayet bu tür saldırılar bir komplo ise tüm insanlık gerçeği görüp maruz bırakıldığı illüzyon ve manipülasyonlara karşı bilinç kazanacak, şayet saldırıların iddia edildiği gibi İslam dünyası menşeli olduğu ortaya çıkacaksa bu durumda da Müslümanların bu tür saldırılara karşı İslami itirazlarını net şekilde ortaya koyması mümkün olacaktır.

Üzerinde durmak istediğim bir başka konu da şudur: Suç ve suçlu mefhumları konusunda yargı mekanizmasının açık bir çifte standart içinde bulunduğu görülmektedir. Emperyalist işgal güçlerinin, başta İslam coğrafyası olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinde işlediği insanlık suçları, yargı mekanizması tarafından nedense takibe alınmamakta ve söz konusu suçlar ve bu suçların failleri durumundaki emperyalist devlet başkanları hakkında herhangi bir soruşturma yapılmamaktadır. Mesela göreve geldiği günden bu yana Irak’ta, Afganistan’da ve Pakistan’da çoğu çocuk, kadın, yaşlı binlerce insanı katleden ABD Başkanı Barack Obama hakkında, yahut da Türkiye medyasında Barack Obama’nın Irak, Afganistan ve Pakistan politikaları hakkında övgü içeren haber ve yazılar kaleme alanlar hakkında yargı mekanizmasının, insanlığa karşı işlenen suçlar ile suçu ve suçluyu övme çerçevesinde bir soruşturma açtığı görülmüş müdür?

İnsanlığa karşı işlenen suçlar konusunda ve bu çerçevede, hangi amaçla olursa olsun sivil hedeflere yönelen saldırılar konusunda duyarlı olmak bir insanlık borcudur. Bu konuda da failin kimliği ve şahıs, örgüt veya devlet olması arasında hiçbir şekilde fark gözetilmemelidir. İnsanlık, bu konuda ortak bir vicdani tutum geliştirmeyi bilmelidir. İmzacısı bulunduğum bildiride bu konuda açık bir tutum ortaya konulmuştur. İslam’ın asla tasvip etmediği ölçüsüz şiddet konusunda güçlü vurguları olmasaydı, söz konusu bildiriye imza atmam zaten söz konusu olmazdı."

Bu içerik 1033 defa görüntülendi.
 
 
Yorumlar
Yorum Ekleyin
Adınız Soyadınız
e-Posta Adresiniz
Başlık
Yorum
Kalan karakter sayısı : 6000
Güvenlik Kodu
 
 
Copyright © 2013 İLKAV - İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı
Strazburg Caddesi No:18/4 SIHHIYE/ANKARA
Telefon :  +90 (312) 229 79 76 e-posta:  iletisim@ilkav.org
Dataişlem